Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy ocet jabłkowy może traktować brodawki?

Dostępne są liczne zabiegi na brodawki, w tym usuwanie przez lekarza, leki dostępne bez recepty i środki domowe, takie jak ocet jabłkowy.

Brodawki są szorstkimi guzami skóry wywołanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Ocenia się skuteczność octu jabłkowego na leczenie brodawek. Istnieją doniesienia o ryzyku i powikłaniach związanych z tym rodzimym lekarstwem.

W tym artykule przyjrzymy się, jak człowiek może używać ocet jabłkowy na brodawki, jego skuteczności i skutków ubocznych. W artykule omówiono również inne sposoby leczenia brodawek.

Skuteczność

Ocet jabłkowy na stole, który można wykorzystać na brodawki

Obecnie nie ma badań naukowych sugerujących, że ocet jabłkowy jest skutecznym sposobem leczenia brodawek.

Ideą tego leczenia jest to, że kwas powinien niszczyć tkankę brodawki, podobnie jak kwas salicylowy. W wysokich stężeniach kwas salicylowy może być skuteczniejszy niż placebo w leczeniu brodawek.

Zasadniczo ocet może być użyty do zabicia niektórych rodzajów bakterii. Według jednego z badań, ocet może być skuteczny przeciwko zwykłym bakteriom, w tym () i Salmonella. Jednak naukowcy nie przetestowali tej teorii z octem jabłkowym.

Mogą również wystąpić pewne skutki uboczne stosowania kwaśnych produktów na skórze, dlatego osoba rozważająca to leczenie powinna postępować ostrożnie.

Przewodnik krok po kroku

Kiedy używasz ocet jabłkowy do leczenia brodawek, osoba może wykonać następujące kroki:

 • Zbierz butelkę octu jabłkowego, bawełnianych kulek lub aplikatorów z bawełną i małego bandaża.
 • Namocz bawełnianą kulkę w occie jabłkowym i nałóż na miejsce, gdzie znajduje się brodawka.
 • Umieść bandaż na waciku i pozostaw go na noc. Niektóre osoby mogą pozostawić je na czas do 24 godzin.
 • Wymień bawełnianą kulkę na świeżą, zanurzoną w occie jabłkowym co noc.
 • Brodawka może puchnąć lub pulsować. Skóra na brodawce może stać się czarna w ciągu pierwszych 1-2 dni, co może sygnalizować, że komórki skóry w brodawce umierają.
 • Brodawka może spaść w ciągu 1 do 2 tygodni. Kontynuowanie używania octu jabłkowego przez kilka dni po tym może zapobiec tym, że komórki skóry, które spowodowały, że poprzedni brodawka zrzuca i rozwija się gdzie indziej.

Skutki uboczne i powikłania

brodawki na dłoni

Ocet jabłkowy jest formą kwasu. Jest zwykle dostępny w stężeniu 5% kwasu octowego.

Chociaż słabszy niż inne kwasy, takie jak kwas siarkowy i chlorowodorowy, nadal może powodować chemiczne oparzenia i uszkodzenia skóry.

Dlatego ludzie nie powinni stosować ocet jabłkowy na brodawki w wrażliwych obszarach, takich jak na genitalia lub twarzy.

W jednym z raportów, młody człowiek doświadczony pali się do nosa po nałożeniu octu jabłkowego na kreta.

W innym raporcie u dziecka wystąpiły oparzenia chemiczne i drażniące kontaktowe zapalenie skóry po połknięciu octu jabłkowego bezpośrednio na skórze.

Inne zabiegi

Jednym z możliwych sposobów leczenia jest zastosowanie kantarydyny. Substancja ta powoduje, że skóra pod brodawką pęka, a brodawka odpada. To leczenie musi być wykonane w gabinecie lekarskim.

American Academy of Dermatology zaleca również następujące zabiegi na brodawki:

Kwas salicylowy

Produkty zawierające kwas salicylowy są dostępne bez recepty. Po zastosowaniu na wilgotną skórę codziennie przez kilka tygodni kwas może niszczyć komórki skóry na brodawce.

Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Zwykle dana osoba może wykonać następujące czynności:

 • Moczyć brodawkę przez około 10 minut, używając ciepłej wody.
 • Delikatnie pocierać brodawkę szmerglowym pumeksem lub pumeksem.
 • Po zmiękczeniu brodawek postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, aby zastosować kwas. Kwas może powodować lekkie kłucie.
 • W końcu brodawka powinna się odkleić.

Zamrażanie

Brodacz można zamrozić za pomocą mrożącego sprayu. Tę procedurę można wykonać w gabinecie lekarskim, ale spraye przeciw zamarzaniu są również dostępne bez recepty.

Te spraye powinny stworzyć blister wokół brodawki, który ostatecznie odpadnie. Ewentualnie lekarz może usunąć je laserem lub skalpelem.

Taśma klejąca

Innym środkiem, który niektórzy ludzie używają do leczenia brodawek jest zastosowanie taśmy klejącej. Nałóż taśmę klejącą na brodawkę i zmieniaj ją co kilka dni.

Chociaż nie jest jasne, czy to działa, możliwe jest, że powoduje, że komórki skóry brodawki odpadną.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli dana osoba stosuje metodę jabłkowego cydru w leczeniu brodawki, powinna uważnie obserwować skórę wokół brodawek w poszukiwaniu oznak oparzenia chemicznego skóry.

Oznaki, że dana osoba powinna przerwać leczenie i zgłosić się do lekarza to:

 • krwawienie
 • pęknięte, otwarte obszary skóry
 • silny ból z miejsca leczenia
 • silny obrzęk

Jeśli dana osoba doświadcza czegokolwiek, czego nie spodziewała się w związku z ich kuracją na brodawki, powinna skontaktować się z lekarzem.

Perspektywy

Brodawki zazwyczaj nie są bolesne i zwykle znikają z czasem. Jednak niektóre brodawki mogą krwawić lub ocierać się o odzież, co może być niewygodne i denerwujące.

Nie ma gwarancji lekarstwa na brodawki i mogą one powrócić w tej samej lub innej lokalizacji.

Ocet jabłkowy nie jest zatwierdzoną metodą leczenia. Istnieje jednak szereg dostępnych terapii medycznych i dostępnych bez recepty leków, które mogą pomóc.

Like this post? Please share to your friends: