Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zwężenie przestrzeni stawowej: leczenie, przyczyny i więcej

Określanie ilości miejsca między kościami w stawach danej osoby jest narzędziem, które lekarze wykorzystują do oceny artretyzmu. Kiedy przestrzeń zaczyna się zawężać, może to być wczesna wskazówka, że ​​ktoś ma stan artretyczny.

Zwężenie przestrzeni stawowej (JSN) jest również punktem wyjścia do podjęcia decyzji o typie leczenia, które pozwala uzyskać artretyzm.

Gdy stawy są zdrowe, wykazują normalny odstęp, w miejscu gdzie kończy się koniec kości. Kończyny pokryte są białą tkanką zwaną chrząstką stawową, która pokrywa miejsce, w którym kości łączą się, tworząc połączenia.

Celem leczenia zapalenia stawów jest zapobieganie dalszemu uszkadzaniu stawów i pogarszaniu towarzyszącego bólu i braku ruchomości.

Szybkie fakty dotyczące JSN:

  • JSN wynika z nadużywania stawów i starzenia, gdy stawy doświadczają zużycia w czasie.
  • Badanie z 2015 roku w czasopiśmie medycznym wykazało, że JSN i ból kolana były połączone.
  • Operacja może być konieczna w celu przywrócenia ruchomości i zastąpienia stawów, które są uszkodzone i powodują niepełnosprawność.

Tworzenie JSN

chrząstka

Zdrowa chrząstka ułatwia poruszanie się stawów i umożliwia przesuwanie się kości bez tarcia, działając zarówno jako poduszka, jak i amortyzator.

Chrząstka stawowa między kośćmi w stawie może ulec uszkodzeniu w wyniku urazu lub prostego zużycia.

Jeśli stawy są dotknięte zapaleniem stawów i chrząstka stawowa jest uszkodzona lub zużyta, promienie X pokażą dowód JSN między końcami kości. Stawy dotknięte przez JSN mogą stać się sztywne, bolesne i zmniejszyć zasięg ruchu.

Gdy chrząstka ochronna dalej się zużywa, a odstępy pogarszają się, kości zaczynają ocierać się o kość. Kości muszą teraz kompensować odstępy, a więc zaczynają wyrastać na zewnątrz, tworząc ostrogi kostne.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Nadwaga i osłabienie mięśni wpływają na JSN. Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) i reumatoidalne zapalenie stawów (RA) są innymi czynnikami wpływającymi na JSN.

OA ma wpływ na 30 milionów dorosłych Amerykanów, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention.

JSN częściej występuje u osób starszych, nawet tych z wczesnym stadium OA. Co więcej, wydaje się, że niektóre kobiety mogą mieć JSN, który poprzedza wczesną OA, według naukowców z Brown University, Rhode Island.

Medyczne znaczenie JSN

Zdjęcia rentgenowskie mogą pokazać, ile może być miejsca między kością udową, podudzia, kolanem lub innym stawem. Ale JSN ma coś więcej niż tylko określenie odstępu w stawie osoby.

JSN jest punktem wyjścia

Przestrzeń stawów zwężenie na kolana

Ocena zapalenia stawów obejmuje ustalenie, czy wystąpiło JSN, a jeśli tak, to ile. Biodra i kolana są najbardziej podatne na JSN.

Dla osób z OS ich wspólne odstępy są na ogół asymetryczne, co oznacza, że ​​obie strony nie są w równym stopniu dotknięte. Innymi słowy, ciężki JSN i tarcie kości na kości mające wpływ na jedno biodro nie oznacza, że ​​druga strona jest koniecznie dotknięta w równym stopniu.

JSN jest symetryczny tylko wtedy, gdy znajduje się w stawach palców. JSN w stawach palców jest związany zarówno z OA, jak i RA.

W jednym z raportów z 2012 roku przyjrzano się JSN w stawach palców za pomocą dwóch typów rezonansu magnetycznego (MRI). Wykazano, że MRI jest bardziej dokładny w wykrywaniu erozji kości, zapaleniu błony maziowej lub zapaleniu wyściółki stawowej oraz zapaleniu kości lub zapaleniu kości w przypadkach RA.

W kolejnym badaniu, opisanym w raporcie, poszukiwano powiązań między pogorszeniem się USG i konwencjonalnego prześwietlenia rentgenowskiego u osób z OA rąk. Spośród 1649 stawów wśród 55 uczestników, 47 procent miało JSN związane z OA ręki.

JSN wskazuje na pogarszający się stan stawów

Zużycie OA ostatecznie powoduje utratę chrząstki i uszkodzenia stawów. Kiedy lekarze chcą ustalić, jak ciężka jest OA, mierzą przestrzeń między kościami w stawie. Im mniej miejsca, tym gorsza jest OA w tym stawie.

JSN w leczeniu OA

Technika chirurgiczna zwana artroskopią była stosowana w przeszłości w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, ale nie jest już wskazana, ponieważ badania wykazały, że nie jest ona korzystna.

Punktacja

JSN mierzy się za pomocą systemu o nazwie skali klasyfikacji Kellgren-Lawrence, który został ustanowiony w 1957 roku.

Skala opiera się na pięciu stopniach oceny, zaczynając od braku cech radiologicznych OA (stopień 0), a kończąc na stopniu 4, gdzie OA spowodował duże kościste szczęki plus zauważalny JSN, ciężką deformację kości i silne stwardnienie lub stwardnienie struktur kostnych.

Jakie są objawy?

 Image Credit: James Heilman, MD, 2010 </ br>„></p> <p align=Ból jest zwykle objawem po tym, jak chrząstka stawowa zaczęła się ścierać. A ból ​​pogarsza się, gdy pogarsza się chrząstka, a kości zaczynają ocierać się o kość.

Stawy najbardziej dotknięte przez to wyczerpanie to kolana, biodra i dłonie, ale każdy staw może zostać naruszony.

Im więcej chrząstki utraconej w stawach, tym trudniej jest poruszać się i zarządzać codziennymi zadaniami.

Leczenie

Leczenie zapalenia stawów ma na celu powstrzymanie pogorszenia stanu i będzie się różnić w zależności od rodzaju artretyzmu, którego doświadcza dana osoba.

Na przykład, leczenie RA wymaga stosowania modyfikujących przebieg choroby leków przeciwreumatycznych (DMARD) i leków biologicznych, aby zatrzymać stan zapalny wywołany przez układ odpornościowy, co z kolei uszkadza stawy

Z drugiej strony leczenie OA obejmuje leki zmniejszające ból i obrzęk spowodowany stanem chorobowym oraz zmiany stylu życia w celu ochrony stawów.

JSN może zostać zatrzymany, jeśli te metody leczenia zakończą się powodzeniem i przestrzegane będą zalecenia dotyczące różnych zmian stylu życia.

Zapobieganie

JSN jest wynikiem stanów artretycznych, które obejmują RA i OA. Gdy tylko osoba zacznie odczuwać ból, obrzęk i sztywność, powinna udać się do lekarza, aby wykonał zdjęcia rentgenowskie i testy.Na podstawie wyników prawdopodobnie zalecone zostaną zmiany leczenia i stylu życia w celu zatrzymania uszkodzenia stawów i spowolnienia dalszego JSN.

Jakie są perspektywy?

Zapalenie stawów jest częstym schorzeniem, które pogarsza się z wiekiem i bez odpowiedniego leczenia i leczenia.

JSN można leczyć i zatrzymywać, co prowadzi do poprawy jakości życia. Osoba powinna współpracować z lekarzem, aby znaleźć plan leczenia, który najlepiej pasuje do ich sytuacji.

Like this post? Please share to your friends: