Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Stenty mózgowe obniżające ryzyko udaru mają przeciwny efekt

Stenty mózgu, które są umieszczone w celu otwarcia zablokowanej tętnicy i mają zapobiegać udarom u osób o wysokim ryzyku, w rzeczywistości znacznie zwiększają ryzyko udaru i śmierci, naukowcy zgłosili w NEJM (New England Journal of Medicine, po ukończeniu wielu Centralne badanie kliniczne Stwierdzono, że pacjenci otrzymujący stent mózgowy mają dwukrotnie większą częstość udarów i zgonów w porównaniu z osobami bez stentów – napisali autorzy.

Ten znaczny wzrost ryzyka udaru skłonił National Institute of Neurological Disorders and Stroke do zaprzestania rejestracji w badaniu w kwietniu 2011 roku.

NIH (National Institutes of Health) powiadomił lekarzy i opinię publiczną o wynikach badania. Prawdopodobnie wpłynie to znacząco na decyzje dotyczące leczenia, a lekarze zalecają pacjentom zmianę stylu życia i przyjmowanie pewnych leków przeciwnadciśnieniowych, rozrzedzających krew i obniżających poziom cholesterolu.

Badanie objęło 450 pacjentów w 50 ośrodkach w USA. Wszyscy mieli niedawno udar lub objawy podobne do przejściowych związane ze znacznym zwężeniem głównej tętnicy w mózgu. Kiedy zwężona jest tętnica mózgowa, dopływ krwi do mózgu spada, co znacznie zwiększa ryzyko dalszych udarów.

Wszystkie zostały przepisane leki rozrzedzające krew i otrzymały agresywne terapie w celu kontrolowania ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu we krwi. 225 z nich zostało losowo wybranych do przyjęcia stentów mózgu.

Autorzy podają, że:

  • Pacjenci z chorymi na stent
    15% miało drugi udar lub zmarło w ciągu 30 dni od rozpoczęcia leczenia.
    20,5% miało udar lub zmarło w ciągu prawie rocznego okresu obserwacji.
  • Pacjenci bez stentów
    Mniej niż 6% miało drugi udar lub zmarło w ciągu 30 dni od rozpoczęcia leczenia.
    11,5% miało udar lub zmarło w ciągu prawie rocznego okresu obserwacji.

Główny badacz, Colin P. Derdeyn, lekarz z Washington University School of Medicine w St. Louis, powiedział:

„Powikłania po stronie stentu były wyższe niż się spodziewaliśmy. Dalsze badania mogą wskazać konkretne grupy pacjentów, którzy mogą skorzystać z tych stentów, ale na razie wydaje się, że jesteśmy w stanie uratować więcej istnień poprzez agresywną pracę na rzecz obniżenia ciśnienia krwi i cholesterol. „
Autorzy twierdzą, że obecnie próbują dowiedzieć się, co powoduje, że pacjenci z chorymi stentami mają większy odsetek udarów mózgu i zgonów. Sugerują, że skrzepy tworzą się na stentach, a następnie zostają wyparte. Inną możliwością może być uszkodzenie naczyń krwionośnych po założeniu stentu.

W Stanach Zjednoczonych udar jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci. Ponad 50 000 z 750 000 uderzeń występujących w Ameryce każdego roku jest spowodowanych zwężeniem. Zwężenie odnosi się do zwężenia lub zablokowania naczyń krwionośnych spowodowanego gromadzeniem się skrzepów i płytek. Osoby z cukrzycą, a także Latynosi, Amerykanie pochodzenia azjatyckiego i Afroamerykanie mają większe ryzyko zwężenia niż inne osoby.

System Gateway-Wingspan, technologia, która umożliwia chirurgowi otwarcie zablokowanej tętnicy czaszki poprzez włożenie do niej balonu i nadmuchanie go, jest jedynym zatwierdzonym przez FDA urządzeniem przeznaczonym do zablokowania tętnic w mózgu. Balonik jest napompowany, po czym wkłada się stent, aby utrzymać tętnicę otwartą.

Mark Chimowitz, MBChB z Uniwersytetu Medycznego w Karolinie Południowej w Charleston i Derdeyn postanowili ustalić, jakie ryzyko i jakie korzyści mogą być dla Gateway-Wingspan w randomizowanym badaniu klinicznym. Zaprojektowali Stenting vs. Aggressive Medical Management w zapobieganiu nawracającym udarom w stenozie śródczaszkowym.

Derdeyn mówi:

„Wcześniejsze badanie wykazało, że wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu w tej grupie pacjentów był silnie związany ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu. Opracowaliśmy” agresywne zarządzanie medyczne „, które wymagały od lekarzy, aby ciężko pracowali, aby doprowadzić ciśnienie krwi i cholesterol do bezpiecznych zakresów Regularnie monitorowaliśmy pacjentów, aby sprawdzić, czy te cele zostały osiągnięte. „
Ludzkie badanie rozpoczęto w 2008 roku.

Derdeyn, który jest także dyrektorem Ośrodka Udarowego i Cerebrovascular w Barnes-Jewish Hospital oraz School of Medicine, powiedział:

„Akceptowaliśmy tylko pacjentów, u których zwężenia blokowały 70 procent lub więcej tętnicy, więc była to grupa bardzo wysokiego ryzyka. Podczas gdy byliśmy selektywni pod tym względem, nie badaliśmy natury blokad – na przykład, ile Zablokowano jedynie płytkę nazębną, a na jej powierzchni znajdował się skrzepy krwi, które mogą mieć różne ryzyko udaru ze stentowaniem. „
Dodali, że tego typu informacje, które są potencjalnie możliwe do uzyskania dzięki nowoczesnym technikom skanowania, mogą pomóc badaczom i innym lekarzom opiekującym się tymi pacjentami w lepiej ukierunkowanych planach leczenia.

Ci, którzy byli już leczeni, będą obserwowani przez kolejne 24 miesiące.

Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: