Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o torbieli kanału tyglogalicznego

Torbiel tylno-korzeniowy jest wypełnioną płynem kieszenią w przedniej części szyi, tuż nad skrzynką głosową.

Torbiel powstaje w tkance, która jest czasami pozostawiona po rozwoju tarczycy.

Torbiel Thyroglossal obecny jest od urodzenia i często występuje u dzieci.

Szybkie fakty na temat torbieli kanału tyglogalicznego:

 • Torbiel jest zwykle bezbolesną, miękką, okrągłą grudą w przednim środku szyi.
 • Zazwyczaj poruszają się, gdy osoba połyka lub wypycha język.
 • Chirurgiczne usunięcie torbieli pomaga zapobiegać nawrotom i infekcjom.
 • Są one często diagnozowane u dzieci w wieku przedszkolnym lub w okresie średniego okresu dorastania.

Jak się tworzą

Torbiel Thyroglossal.

Podczas rozwoju płodu gruczoł tarczowy znajduje się z tyłu języka.

Naturalnie migruje w dół szyi, przechodząc przez kość gnykową.

Kość gnykowa zakotwicza język i znajduje się u nasady języka przed szyją.

Gdy tarcza zanika, tworzy mały kanał zwany kanałem okrężnym.

Ten kanał zwykle znika, gdy tarczycy osiągnie ostateczne położenie w szyi. Czasami część kanału pozostaje i pozostawia kieszeń. W tej kieszeni tworzy się torbiel tyglowy.

Objawy

Oprócz obecności grudek, czasami śluz może wydostawać się z niewielkiego otworu w skórze w pobliżu grudki. Jeśli cysta zostanie zainfekowana, może stać się wrażliwa, zaczerwieniona i opuchnięta.

Niektórym osobom z torbielą tyglową może być trudno połknąć lub oddychać. Czasami ludzie, u których występują torbielowate, mogą doświadczać nawracającej infekcji, nadmiernego obrzęku lub objawów ciśnienia.

Operacja może być opcją, gdy wystąpi którykolwiek z tych objawów.

Torbiele cienkowarstwowe mogą nie mieć żadnych objawów i mogą pozostać niezauważone do momentu zarażenia.

Diagnoza

 Zdjęcie: Klaus D. Peter, Gummersbach, Niemcy, (2008, 10 grudnia) </ br>„></p> <p align=Torbiel często pojawia się po zakażeniu górnych dróg oddechowych, ponieważ powoduje to powiększenie i bolesność.

Objawy torbieli cewkowatych można przypisać innym stanom medycznym i konieczna jest rozstrzygająca diagnoza. Testy diagnostyczne torbieli przewodów rurkowych mogą obejmować dowolne z poniższych:

 • badanie krwi
 • badanie ultrasonograficzne
 • skany tarczycy
 • aspiracja cienkoigłowa
 • Promienie X z kontrastowym barwnikiem

Po zdiagnozowaniu lekarz może skierować chorego do specjalisty zajmującego się uchem, nosem i gardłem w celu leczenia.

Leczenie

Chirurdzy zwykle usuwają torbielowate przewody powietrzne dla wygody osoby. Usunięcie pozwala również na dalsze badania i diagnozę. W rzadkich przypadkach może to obejmować raka.

Leczenie będzie zależeć od wieku i ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Będzie to również zależeć od nasilenia objawów.

Chirurgia

Chirurgia jest standardową opcją leczenia. Procedura Sistrunk jest najskuteczniejsza w usuwaniu torbielowatych torbieli, aby nie pojawiały się ponownie. Torbiel tylno-korzeniowa ma tylko niewielką szansę nawrotu, a to oznacza, że ​​jakakolwiek z tkanek pozostaje po usunięciu.

Antybiotyki

Lekarze mogą leczyć zarażone torbiele dróg oddechowych antybiotykami, nawet jeśli planowana jest operacja. Infekcja przed operacją może utrudnić usunięcie i zwiększyć szansę nawrotu.

Czego można się spodziewać podczas operacji

Podczas zabiegu Sistrunk, chirurg wykonuje nacięcie w przedniej części szyi, nad obrzękiem. Następnie usuwa się kanał tylny do korzenia, w tym odcinek kości gnykowej.

Procedura Sistrunk trwa około 90 minut i zwykle odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Usunięta tkanka jest wysyłana do laboratorium patologii w celu potwierdzenia rozpoznania.

Procedura Sistrunk może obejmować nocleg w szpitalu. Lekarz przepisze środki przeciwbólowe zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Poziom odczuwanego bólu lub dyskomfortu po operacji różni się w zależności od osoby.

Zagrożenia i powikłania

Technik wykonujący badanie ultrasonograficzne szyi i gardła pacjenta.

Komplikacje po zabiegu różnią się od łagodnych do ciężkich i mogą obejmować:

 • Krwawienie: Ryzyko krwawienia jest zwykle niewielkie. Leki rozrzedzające krew stosowane w innych schorzeniach mogą zwiększać to ryzyko, a osoba musi poinformować lekarza przed operacją.
 • Krzepnięcie: Jeśli krwawienie prowadzi do powstania skrzepu krwi pod raną, może być konieczna niewielka procedura w celu zatrzymania krwawienia.
 • Przetoka: Czasami płyn może wyciekać z miejsca po operacji. Nazywa się to przetoką i może wymagać dalszego leczenia.
 • Infekcja: Jeśli rana jest czysta, ryzyko infekcji jest minimalne. Zakażenie, jeśli się pojawi, może powodować ostry ból, niedrożność dróg oddechowych i problemy z połykaniem.
 • Scarling: Z przodu szyi będzie blizna chirurgiczna. Niektórzy ludzie rozwijają przerostowe bliznowacenie i bliznowce. W tym miejscu pojawia się nadmierna blizna, a czasami swędzą.
 • Uszkodzenie nerwów: Podczas operacji istnieje bardzo małe ryzyko uszkodzenia nerwu, które jest związane z ruchem języka.
 • Nadczynność tarczycy: jeśli torbiel zawiera funkcjonalną tkankę tarczycy, istnieje małe ryzyko, że po usunięciu zostanie wytworzony mniej hormonu tarczycy.

Objawy mogą wynikać z samego obrzęku lub powikłań pooperacyjnych.

Na wynos

Najlepiej odpoczywać przez 3 tygodnie po operacji. Unikaj jazdy przez 2 tygodnie i lotów długodystansowych przez 2 miesiące. W przypadku zastosowania nierozpuszczalnych szwów, należy je usunąć po tygodniu.

W pewnym momencie po operacji osoba będzie musiała uczestniczyć w spotkaniu kontrolnym w celu monitorowania powrotu do zdrowia po operacji. W międzyczasie skontaktuj się z lekarzem, jeśli wystąpi gorączka, obrzęk, zaczerwienienie, drenaż lub ból.

Like this post? Please share to your friends: