Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zdrowie serca można mierzyć za pomocą pulsu palca

Fizjolog opracował nową metodę wykrywania chorób serca, mierząc puls w palcu, według badań opublikowanych w.

Nowa technika, stworzona przez Gary’ego Pierce’a, adiunkta w Departamencie Zdrowia i Fizjologii Człowieka na University of Iowa, jest w stanie zmierzyć sztywność aorty – czynnik związany z ryzykiem chorób serca.

Aorta jest największą arterią w ciele i jest odpowiedzialna za dostarczanie krwi do tkanek ciała. Kiedy tętnica jest stwardniała, zwykle ze względu na starzenie się lub nieaktywny tryb życia, serce musi pracować ciężej, aby utrzymać przepływ krwi. Może to prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, udaru i zawału serca.

Obecnie lekarze mierzą sztywność aorty pacjenta, rejestrując tętno z tętnicy szyjnej w szyi lub tętnicę udową umiejscowioną w pachwinie.

Prof. Pierce mówi, że palcem do zapisania impulsu jest łatwiej i prawie tak dokładnie, jak obecne metody. Dodaje, że metoda ta sprawdza się lepiej w przypadku otyłych pacjentów, ponieważ ich udo może być trudniejsze do uzyskania, co może potencjalnie pogorszyć wyniki.

Technika pulsu palca polega na umieszczeniu instrumentu zwanego przetwornikiem na palcu lub tętnicy ramiennej – tętnicy znajdującej się w ramieniu tuż pod łokciem.

Przyrząd mierzy prędkość, z jaką impuls przemieszcza się pomiędzy dwoma punktami, znaną jako prędkość fali tętna aorty. Pomiar pulsu w połączeniu z BMI pacjenta (wskaźnikiem masy ciała) i wiekiem wskazuje, czy aorta jest utwardzona.

W celu przeprowadzenia badań zespół badawczy z University of Iowa potwierdził działanie instrumentu w odniesieniu do testów prędkości fali tętna szyjno-udowego – test uznano za „złoty standard” w celu określenia sztywności aorty.

Prof. Pierce mówi:

„Technika jest bardziej skuteczna, ponieważ łatwo uzyskać tylko jedną falę tętna w palcu lub tętnicy ramiennej i jest mniej inwazyjna niż uzyskiwanie fali udowej u pacjentów.

Można go również łatwo uzyskać w klinice podczas rutynowych egzaminów podobnych do testów ciśnienia krwi. „

Naukowcy twierdzą, że ludzie mogą żyć przez lata bez wiedzy, że mają problemy sercowo-naczyniowe. Dlatego dodają, że ta nowa metoda jest szczególnie ważna i może okazać się użyteczna w diagnozowaniu pacjentów, którzy są najbardziej narażeni na choroby serca.

„Znalezienie prostych nieinwazyjnych metod mierzenia prędkości tętna aorty w klinice może pomóc lekarzom lepiej informować dorosłych w średnim i starszym wieku o ich poziomie ryzyka sercowo-naczyniowego” – dodaje prof. Pierce.

Badania Centrum Zapobiegania Chorób Układu Krążenia w 2010 roku sugerują, że proste USG tętnicy szyjnej może znacznie poprawić przewidywanie chorób serca.

PLMedBook