Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy rak powoduje nocne poty?

Objawy raka zazwyczaj różnią się w zależności od osoby. Typy doświadczanych objawów zależą od rodzaju nowotworu, jego występowania, wielkości i nasilenia, a także od tego, jak wpływa na organizm.

Leczenie nowotworów, takie jak chemioterapia, może również prowadzić do wystąpienia dodatkowych objawów. Nocne poty są jednym z objawów, które mogą i często występują w wyniku leczenia raka.

Nocne poty i uderzenia gorąca

Zamknij się oko mans otoczony potu

Nocne poty, czy nocna hidrosis, występują wtedy, gdy osoba nadmiernie się spoci podczas snu.

Pocenie się jest sposobem, w jaki ciało próbuje obniżyć temperaturę ciała, pozwalając na ucieczkę ciepła przez skórę. Kiedy ciało się spoci, woda i sól są uwalniane z gruczołów potowych na skórę.

Na całym ciele znajdują się gruczoły potowe kontrolowane przez komórki nerwowe w skórze właściwej, warstwa skóry. Nie zawsze jest widoczny, ale ciało stale się poci. Wytworzona ilość może zależeć od takich czynników, jak:

 • Co robi ta osoba
 • Stan emocjonalny osoby
 • Temperatura

Rakowiaki i guzy nadnerczy, a także chłoniaki i białaczki, są często powiązane z nocnymi potami.

Uderzenia gorąca

Gorący błysk to nagłe, ale tymczasowe uczucie ciepła w całym ciele, które może prowadzić do pocenia się. Stan ten jest zwykle związany z kobietami w okresie menopauzy, co jest okresem, w którym ich okres menstruacji ustaje. Uderzenia gorąca same w sobie zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Nocne poty to uderzenia gorąca połączone z poceniem, które występują, gdy osoba śpi. Prawdziwe nocne poty spowodowane silnymi uderzeniami gorąca mogą spowodować, że niektórzy ludzie zmyją ubrania, a także prześcieradła. Nocne poty często sygnalizują problem medyczny, a lekarze szukają przyczyny.

Uderzenie gorąca jest kolejnym objawem, który może wystąpić i często jest mylony z nocnymi potami. Uderzenie gorąca może wystąpić u mężczyzn lub kobiet i odnosi się do nagłego poczucia ciepła, naznaczonego zaczerwienieniem skóry. Zwykle zaczyna się w twarzy i klatce piersiowej, a następnie rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Uderzeniu gorąca można towarzyszyć:

 • Lekkie lub ciężkie pocenie się
 • Wyścigi serca
 • Uczucia niepokoju lub drażliwości

Jako objaw raka

U pacjentów z chorobą nowotworową pocenie może być spowodowane gorączką, nowotworem lub leczeniem raka. Nocne poty na raka i osoby, które przeżyły raka, zwykle dotykają kobiety, ale występują również u mężczyzn.

Menopauza dotyka kobiety i może być częściowo spowodowane przyczynami naturalnymi, chirurgicznymi lub chemicznymi. Menopauza chemiczna u kobiet chorych na raka często wynika z chemioterapii, radioterapii lub terapii hormonalnej.

Mężczyźni z rakiem mogą rozwinąć niski poziom testosteronu. Rozwój ten jest często spowodowany operacją wykonywaną w celu przeniesienia jednego lub obu jąder lub terapii hormonalnej.

Leczenie nowotworów, takich jak rak piersi i prostaty, często powoduje menopauzę lub skutki podobne do menopauzy, które mogą obejmować silne uderzenia gorąca.

Niektóre leki mogą powodować pocenie się i uderzenia gorąca. Leki te obejmują:

 • Inhibitory aromatazy: Powszechnie stosowane jako terapia hormonalna u kobiet, u których występowały różne rodzaje raka piersi
 • Opioidy: grupa bardzo silnych środków przeciwbólowych często podawanych pacjentom chorym na raka
 • Tamoksyfen: Lek ten jest stosowany w leczeniu raka piersi u mężczyzn i kobiet, ale także w zapobieganiu nowotworom u niektórych kobiet
 • Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne
 • Sterydy: Mogą być stosowane w celu zmniejszenia obrzęku, jak również w leczeniu niektórych nowotworów

Leczenie

Kobieta wyglądająca niewygodnie w łóżku

Nocne poty mogą wpływać na jakość snu u pacjenta z rakiem, dlatego plan leczenia jest często opracowywany. Ogólny plan leczenia zależy od dokładnej przyczyny nocnych potów.

Pierwszym krokiem leczenia jest rozpoznanie i leczenie głównej przyczyny nocnych potów. Pocenie się z powodu gorączki jest leczone przez zwalczanie przyczyny gorączki. U pacjentów, u których potliwość jest spowodowana nowotworem, plan obejmuje leczenie leżącego u podłoża guza.

Istnieją różne opcje leczenia, które pomagają złagodzić nocne poty. Ważne jest, aby pamiętać, że wiele z nich stwarza także własny zestaw skutków ubocznych lub ryzyka.

Typowe leki stosowane w leczeniu pacjentów to:

 • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)
 • Leki przeciwdepresyjne
 • Clonidine, lekarstwo na ciśnienie krwi
 • Leki przeciwdrgawkowe

Uderzenia gorąca można kontrolować za pomocą terapii zastępczej estrogenami. Niektóre kobiety, w tym te, które chorują lub miały raka, nie są w stanie stosować substytucji estrogenu. Programy hormonalnej terapii zastępczej, które łączą estrogen z progestagenem, mogą nawet zwiększać ryzyko raka piersi lub jego nawrotów i śmierci sercowej.

Mężczyznom, którzy byli leczeni z powodu raka prostaty i poddawani leczeniu nocnych potów, można przepisać estrogeny, progestyny, leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Również u mężczyzn niektóre hormony, w tym estrogeny, mogą przyspieszyć wzrost niektórych nowotworów.

Opiekunowie w domu

W domu opiekunowie mogą pomóc, upewniając się, że osoby z rakiem nie odwodnią się z nadmiernej potliwości. Dodatkowe płyny pomagają zastąpić utracony płyn.

Opiekunowie powinni zmienić wilgotne prześcieradła lub ubrania tak szybko, jak to możliwe. Powinni także zadbać o to, aby osoba, której dbają o kąpiel, często koi skórę i zapewnia jej dobrą higienę.

Opiekunowie powinni również mieć oko na temperaturę osoby. Pot może być spowodowany podwyższoną temperaturą, a acetaminofen może pomóc w zmniejszeniu gorączki.

Jeśli gorączka jest wyższa niż 100,5 ° F przez dłużej niż 24 godziny lub towarzyszą jej drżenia lub dreszcze, opiekunowie powinni natychmiast skontaktować się z lekarzem zajmującym się rakiem.

Skutki uboczne leczenia

Leki stosowane w leczeniu nocnych potów mogą powodować działania niepożądane. Chociaż leki nieestrogenne są również stosowane w leczeniu uderzeń gorąca, szczególnie u kobiet z rakiem piersi w wywiadzie, często nie działają tak dobrze jak zastępowanie estrogenu.Mogą również powodować nieprzyjemne skutki uboczne.

 • Leki przeciwdepresyjne mogą prowadzić do nudności, senności, suchości w jamie ustnej i zmian w apetycie
 • Leki przeciwdrgawkowe mogą powodować senność, zawroty głowy i problemy z koncentracją
 • Klonidynę powiązano z suchością w ustach, sennością, zaparciami i bezsennością

Przy tak szerokim zakresie objawów pacjenci będą inaczej reagować na programy leczenia farmakologicznego. Lekarze biorą pod uwagę leki pacjenta, suplementy diety i wszelkie inne suplementy, które mogą przyjmować. Nierzadko zdarza się, że pacjent musi wypróbować wiele leków, zanim znajdzie właściwe, aby pomóc.

Inne niemedyczne środki lecznicze

kobieta nie mogła spać

Można zalecić proste środki poprawiające komfort, aby pomóc pacjentom w leczeniu nocnych potów i mieć bardziej spokojny sen. Kilka typowych praktyk obejmuje:

 • Nosząc luźną odzież z bawełny, która pomaga zachować chłód
 • Używanie chłonnej bielizny do wchłaniania potu i zapobiegania zmywaniu prześcieradeł
 • Korzystanie z wentylatorów i otwierania okien, aby utrzymać ruch powietrza
 • Trening relaksacyjny, a nawet akupunktura mogą pomóc niektórym pacjentom chorym na raka

Ziołowe środki lecznicze są również czasami używane do pomocy w nocne poty. Ludzie powinni skonsultować się z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek ziołowych lub suplementów diety, ponieważ nie są one zalecane dla niektórych pacjentów. Niektórym środkom zaradczym może również nie towarzyszyć dowód naukowy potwierdzający ich skuteczność.

Inne przyczyny

Tylko dlatego, że osoba ma nocne poty, nie oznacza, że ​​mają raka. Nadpotliwość to stan, który powoduje nadmierne pocenie się w ciągu dnia lub nocy. Zazwyczaj nie stanowi większego zagrożenia i istnieją możliwości leczenia.

Wiele innych problemów może powodować nocne poty, w tym:

 • Klimakterium
 • Infekcje
 • HIV
 • Niski poziom cukru we krwi
 • Zaburzenia hormonalne
 • Stany neurologiczne, takie jak udar
 • Niepokój lub stres
 • Alkohol lub wycofanie lub nadużywanie narkotyków

Niektóre leki mogą również powodować nocne poty. Nawet prosta aspiryna, powszechnie przyjmowana w celu obniżenia gorączki, może prowadzić do pocenia się i jest powszechnie stosowana do „wywoływania gorączki”.

Chociaż niewygodne, nocne poty są zazwyczaj nieszkodliwe. Ważne jest, aby pić dużo wody, aby uzupełnić utraconą ilość i zapobiec odwodnieniu.

Nocne poty mogą być oznaką dodatkowych problemów, dlatego ważne jest skontaktowanie się z lekarzem w celu ustalenia dokładnej przyczyny, a także planu leczenia. Osoby, które doświadczają nocnych potów i zauważają inne problemy, takie jak szybka utrata lub przyrost masy ciała, zmęczenie lub problemy z oddychaniem, powinny natychmiast szukać opieki.

Like this post? Please share to your friends: