Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zielona herbata może zwiększyć naszą pamięć roboczą

Zielona herbata została okrzyknięta wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym jej wpływem na raka, choroby serca i cukrzycę typu 2. Nowe badania sugerują, że napój może poprawić funkcje poznawcze naszego mózgu, w szczególności pamięć roboczą.

Zespół badawczy – w tym prof. Christoph Beglinger i prof. Stefan Borgwardt ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei w Szwajcarii – mówi, że ich odkrycia sugerują, że zielona herbata może być obiecująca w leczeniu upośledzeń poznawczych związanych z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi, takimi jak demencja.

Niedawno opublikowali swoje ustalenia w czasopiśmie.

Zielona herbata, pochodząca z Chin i Indii, produkowana jest z liści krzewu. W przeciwieństwie do innych herbat, zielona herbata wytwarzana jest z nieutlenionych liści. Ta minimalna obróbka oznacza, że ​​jest bogata w przeciwutleniacze.

Wcześniejsze badania wiązały napój z wieloma korzyściami zdrowotnymi. W zeszłym roku, na przykład, doniesiono o badaniu sugerującym, że zielona herbata może zmniejszyć ryzyko udaru, podczas gdy inne badania wykazały, że może to pomóc w walce z rakiem prostaty.

Wcześniejsze badania sugerowały również, że zielona herbata może mieć korzystny wpływ na funkcje poznawcze mózgu. Jednak według naukowców z ostatnich badań dokładne mechanizmy leżące u podstaw tego twierdzenia są niejasne.

Zielona herbata „poprawia łączność między korą ciemieniową i czołową mózgu”

Liście zielonej herbaty

Aby dalej zbadać, zespół przeprowadził badanie z udziałem 12 zdrowych ochotników płci męskiej o średnim wieku 24,1 lat.

Uczestnicy otrzymywali napój bezalkoholowy na bazie serwatki mleka zawierający 27,5 g ekstraktu zielonej herbaty, podczas gdy inni otrzymywali napój bez ekstraktu z zielonej herbaty. Wolontariusze nie byli świadomi, jaki napój dostali.

Następnie uczestnicy musieli wykonać szereg zadań związanych z pamięcią roboczą. Podczas tych zadań ich aktywność mózgu była mierzona za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).

Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy spożyli napój bezalkoholowy z ekstraktem z zielonej herbaty wykazywali zwiększoną łączność pomiędzy prawym płatem ciemieniowym a czołową korą mózgową. To działanie korelowało z poprawą wydajności zadań związanych z pamięcią roboczą.

Komentując wyniki badań, naukowcy mówią:

„Obecne badania pokazują, że ekstrakt z zielonej herbaty poprawia funkcjonalną łączność od kory ciemieniowej do czołowej podczas przetwarzania pamięci roboczej w zdrowych kontrolach.

Co ciekawe, ten wpływ na efektywną łączność był związany z polepszoną wydajnością kognitywną spowodowaną zieloną herbatą. Nasze odkrycia dostarczają pierwszego wglądu w neuronowy wpływ zielonej herbaty na przetwarzanie pamięci roboczej na poziomie sieci neuronowej, sugerując mechanizm krótkoterminowej plastyczności międzyregionalnych połączeń mózgowych. „

Zielona herbata może pomóc w leczeniu otępienia

Zdaniem zespołu badawczego, ponieważ zielona herbata wydaje się zwiększać łączność między czołowymi i ciemieniowymi rejonami mózgu podczas przetwarzania pamięci roboczej, warto przetestować skuteczność zielonej herbaty w leczeniu zaburzeń obejmujących upośledzenie funkcji poznawczych, takich jak demencja.

Ale zauważają, że istnieją pewne ograniczenia w ich badaniu, które należy wziąć pod uwagę. Podkreślają, że w przeciwieństwie do wyników obrazowania, nie stwierdzono znaczącego wpływu między konsumpcją zielonej herbaty a wydajnością zadania.

„Jednak znaleźliśmy silny trend w kierunku poprawy wydajności”, dodają, „sugerując, że nasza próba badawcza była zbyt mała, aby uzyskać różnice w parametrach behawioralnych.”

Ponadto naukowcy zauważają, że uczestnicy wypili napój bezalkoholowy zawierający ekstrakt z zielonej herbaty, a nie czysty wyciąg z zielonej herbaty. Podkreślają, że gdyby uczestnicy wypili czysty wyciąg z zielonej herbaty, uniknęliby działania innych składników, takich jak kofeina, które mogły mieć pewien wpływ na wyniki poznawcze uczestników.

Nasz artykuł na temat korzyści zdrowotnych zielonej herbaty ujawnia inne sposoby, w jakie napój może być dla Ciebie dobry, a także potencjalne ryzyko związane z piciem zielonej herbaty.

Like this post? Please share to your friends: