Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy umiarkowane picie jest dla ciebie dobre czy złe?

Zbyt długie spożywanie alkoholu może być szkodliwe dla zdrowia. Chociaż alkohol sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jego nadużywanie może prowadzić do chorób wątroby i innych śmiertelnych chorób.

Narodowy Instytut ds. Nadużywania i Alkoholizmu Alkoholowego (NIAAA) definiuje umiarkowane spożywanie alkoholu przez maksymalnie cztery napoje alkoholowe dla mężczyzn i trzy dla kobiet w ciągu jednego dnia oraz maksymalnie 14 drinków dla mężczyzn i siedem drinków dla kobiet na tydzień.

W 2015 roku 26,9 procent osób w Stanach Zjednoczonych zgłosiło upijanie się w ciągu ostatniego miesiąca.

Kobiety a mężczyźni

Umiarkowane picie

Badania wykazały, że kobiety zaczynają mieć problemy związane z alkoholem przy niższym poziomie spożycia alkoholu niż mężczyźni.

Istnieją cztery główne powody:

Kobiety mają mniej wody w swoich ciałach niż mężczyźni, funt za funt. Alkohol rozprasza się w wodzie w organizmie.

Kobiety zazwyczaj ważą mniej niż mężczyźni. Próg dla bezpiecznego spożycia alkoholu jest ściśle związany z masą ciała. Kobiety mają mniej tkanki do wchłonięcia alkoholu.

Kobiety zwykle mają niższy poziom dehydrogenazy alkoholowej (AHD) niż mężczyźni. AHD to substancja chemiczna rozkładająca alkohol w wątrobie. W związku z tym alkohol pozostaje dłużej w systemie kobiety i szybciej się buduje.

Czynniki hormonalne mogą również odgrywać rolę w zwiększaniu podatności kobiet na działanie alkoholu. Badania wykazały, że przy takiej samej ilości alkoholu stężenie alkoholu we krwi jest najwyższe tuż przed miesiączką, a najniższe w pierwszym dniu po menstruacji.

Jednak badania te były bardzo ograniczone i nie potwierdzono wniosku dotyczącego związku między menstruacją a wchłanianiem alkoholu.

Według Urzędu ds. Edukacji Alkoholowej i Lekarskiej na Uniwersytecie Notre Dame w IN kobiecy organizm pochłania o 30 procent więcej alkoholu niż człowiek po wypiciu tej samej ilości.

Poziomy alkoholu

Próbując ograniczyć spożycie alkoholu przez cały wieczór lub tydzień, pomaga dowiedzieć się, ile alkoholu zawiera dany napój.

NIAAA definiuje jeden napój jako:

 • 12 uncji płynu (fl uncji) zwykłego piwa na poziomie około 5 procent alkoholu
 • Między 8 a 9 uncji płynu słodowego około 7 procent alkoholu
 • 5 fl uncji wina stołowego na poziomie około 12 procent alkoholu
 • 1,5 fl uncji destylowanego spirytusu, takiego jak gin, rum, whisky, tequila lub wódka

Jeden standardowy napój w USA zawiera około 14 gramów czystego alkoholu.

Korzyści

Istnieje wiele badań, które omawiają korzyści umiarkowanego spożycia alkoholu.

Jednak wiele wiadomości jest mieszanych. Podczas gdy niektóre badania zalecają, że alkohol z umiarem może przynosić pewne korzyści sercowe, inne wyjaśniają zwiększone ryzyko uszkodzenia serca, raka, problemów ze zdrowiem psychicznym i chorób wątroby.

Kiedy badania pokazują szkodliwość związaną z spożywaniem alkoholu, prawie zawsze odnoszą się do upijania się, nadużywania alkoholu lub alkoholizmu.

Potencjalne korzyści regularnego, umiarkowanego spożycia alkoholu obejmują:

Udar: badanie opublikowane w czasopiśmie wykazało, że umiarkowane lub umiarkowane spożycie alkoholu może zmniejszyć ryzyko udaru u kobiet. Badanie zawierało samodzielnie zgłoszone dane na temat nawyków picia 833,578 kobiet uczestniczących w badaniu zdrowia pielęgniarek.

Inne badanie wykazało, że jeden składnik czerwonego wina może chronić mózg przed uszkodzeniem przez udar.

Depresja: W badaniu 2 683 mężczyzn i 2822 kobiet w wieku od 55 do 80 lat, hiszpańscy naukowcy odkryli, że regularne, umiarkowane picie wina może zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji, a picie dużych ilości zwiększa ryzyko.

Badacze doniósł w dzienniku, że ludzie, którzy pili od 2 do 7 kieliszków wina tygodniowo, byli znacznie mniej podatni na zdiagnozowanie klinicznej depresji.

Uczestnicy najczęściej stosowali dietę śródziemnomorską i pili wino w kontekście społecznym, z rodziną i przyjaciółmi.

Zdrowie układu sercowo-naczyniowego: Wiele badań wykazało, że umiarkowane, regularne spożywanie alkoholu może korzystnie wpływać na zdrowie sercowo-naczyniowe.

Włoski przegląd opublikowanych badań wykazał, że umiarkowane spożycie wina i piwa zmniejsza ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, ale duchy nie.

W 2012 roku wyniki badań świń z wysokim poziomem cholesterolu sugerowały, że umiarkowane spożycie zarówno wódki, jak i wina może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a wino oferuje lepszą ochronę.

Badacze z University College w Londynie donoszą, że umiarkowani pijący, którzy podążali zdrowym stylem życia, częściej widzieli ochronny wpływ na serce, w porównaniu z umiarkowanymi pijącymi, którzy palili lub mieli złą dietę.

Spożywanie umiarkowanych ilości niektórych rodzajów alkoholu, takich jak wino, przynosi pewne korzyści. Należy jednak zauważyć, że wiele opracowań, w których przedstawiono te twierdzenia, jest niejednoznacznych.

Jeśli chodzi o picie alkoholu i oczekiwanie korzyści dla zdrowia, kluczem jest umiar. Jeśli obecnie nie pijesz żadnego alkoholu, nie zaczynaj z powodu korzyści dla zdrowia.

Ryzyka

Wydaje się, że spożywanie alkoholu z umiarem ma pewne zalety, ale ważne jest, aby pamiętać, że zbyt wiele może być katastrofalne dla ogólnego zdrowia, a nawet zagrażać życiu na dłuższą metę.

Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu może prowadzić do:

depresja i alkohol

 • depresja
 • demencja
 • problemy natury psychicznej
 • alkoholowe zapalenie wątroby
 • niedokrwistość
 • arytmie
 • marskość
 • tłusta wątroba
 • dna
 • wysokie ciśnienie krwi
 • uszkodzenie nerwów
 • drgawki
 • uderzenie
 • przewlekła choroba mięśnia sercowego, znana jako kardiomiopatia
 • niektóre rodzaje raka

Według American Cancer Society spożycie alkoholu wiązało się z nowotworami piersi, okrężnicy i odbytnicy, wątroby, przełyku, ciałem głosowym, gardłem, jamą ustną i prawdopodobnie trzustką.

W czasie ciąży zwiększa ryzyko utraty ciąży, a dziecko ma problemy rozwojowe i rozwojowe w przyszłości.

Jeśli martwisz się o ilość spożywanego alkoholu, możesz zapytać o to swojego lekarza.

Wideo

W tym filmie dr Bobby Lazzara wyjaśnia potencjalne korzyści płynące z picia alkoholu dla serca i podkreśla wagę umiaru.

Wyjaśnia również, że potencjalne korzyści są słabo badane i że na możliwe długoterminowe korzyści przeważają bardziej bezpośrednie problemy zdrowotne powodowane przez upijanie się.

PLMedBook