Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o pinworms

Pinworm, znany również jako nicienie, jest bardzo częstym pasożytem jelitowym. Choroba związana z inwazją owsików jest znana jako enterobiasis.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), owsiki są najczęstszym rodzajem infekcji robakiem w Stanach Zjednoczonych.

Są pasożytami, co oznacza, że ​​używają ludzkiego ciała, aby przetrwać i rozmnażać się. Ludzkie owsiki nie mogą zarazić żadnych innych zwierząt.

Robaki dorosłe mają długość od 0,2 do 0,4 cala lub 5 do 10 milimetrów (mm), mniej więcej wielkości zszywki. Są białe lub kremowe i wyglądają jak małe kawałki nici. Owsiki mogą żyć do 6 tygodni.

W tym artykule szczegółowo omówimy przyczyny, objawy i sposoby leczenia.

Szybkie fakty:

 • Robaki dojrzewają w jelicie, a następnie przechodzą przez układ pokarmowy, aby składać jaja w nocy w obszarze odbytu.
 • Swędzenie jest gorsze lub bardziej zauważalne w nocy i może czasami obudzić osobę z owsikami.
 • Owca może złożyć tysiące mikroskopijnych jaj.
 • Jajka owsa nie są widoczne gołym okiem.

Objawy

kobieta mająca problemy ze snem

Jeśli dana osoba ma tylko niewielką liczbę dorosłych robaków, objawy będą łagodne lub mogą nie występować żadne objawy. Objawy są gorsze w przypadku ciężkich lub umiarkowanych infekcji.

Około 4 tygodnie po spożyciu jaj owsianych dojrzałe samice wydostają się z jelit do obszaru odbytu, gdzie jaja są układane w galaretowatą substancję.

Uważa się, że ta substancja powoduje swędzenie człowieka, co zwykle dzieje się w nocy. Podczas fazy dojrzewania i rozmnażania osoba z owsikami może doświadczyć:

 • zakłócony sen
 • swędzenie obszaru odbytu, które czasami może być intensywne, szczególnie w nocy, gdy samice robią jaja
 • łagodne nudności

Osoby z ciężką infekcją mogą doświadczać:

 • utrata apetytu
 • silna drażliwość
 • przerywany ból brzucha
 • trudności ze snem
 • utrata masy ciała

Jeśli ktoś ma infekcję, wszyscy pozostali członkowie rodziny również powinni być leczeni, nawet jeśli nie mają żadnych objawów.

Środki zaradcze

odkurzanie dywanu

Surowe środki higieny mogą zaradzić infekcji pinworm i znacznie zmniejszyć ryzyko ponownej infekcji.

Robak ma żywotność około 6 tygodni, więc wszelkie środki higieny muszą trwać co najmniej tak długo.

Wszyscy w gospodarstwie domowym z pinwormami muszą przestrzegać następujących zasad:

 • Umyj całą pościel, pościel i pluszowe zabawki. Normalna temperatura mycia jest do przyjęcia, ale musi być dobrze wypłukana.
 • Dokładnie odkurzyć dom, szczególnie sypialnie. Odkurzanie musi być regularne i dokładne przez cały okres 6 tygodni.
 • Wilgotne powierzchnie pyłu w kuchni i łazience, często prane w ciepłej wodzie.
 • Nie wstrząsaj rzeczami, które mogą mieć jaja, na przykład ubrania, piżamy, pościel lub ręczniki.
 • Nie jedz w sypialni. Istnieje ryzyko połknięcia jaj, które otrząsnęły się z pościeli.
 • Upewnij się, że paznokcie każdego członka rodziny są skrócone.
 • Powstrzymaj się od obgryzania paznokci i ssania palców. To może nie być łatwe, jeśli w domu są małe dzieci.
 • Dokładnie i często myj ręce i szoruj pod paznokciami. Przed jedzeniem, po przejściu do toalety i po zmianie pieluch, należy umyć ręce.
 • W nocy nosić obcisłą bieliznę. Pamiętaj, aby codziennie zmieniać bieliznę.
 • Bawełniane rękawiczki mogą pomóc zapobiec drapaniu podczas snu.
 • Weź kąpiel lub prysznic regularnie. Dokładnie oczyść ciało, zwracając szczególną uwagę na okolice odbytu i pochwy. Zaleca się stosowanie prysznica, aby uniknąć zanieczyszczania wody w wannie.
 • Nie udostępniaj ręczników ani flaneli twarzy.
 • Szczoteczki powinny być przechowywane w zamkniętej szafce i dobrze spłukane przed użyciem.

Kiedy infestacja ustąpi, dobre praktyki prania ręcznego i higieny pomogą zapobiec ponownemu zakażeniu. Dobra higiena może zapobiec kolejnemu wybuchowi epidemii, nawet jeśli dzieci zaczną infekować od znajomych ze szkoły.

Przyczyny

Przyczyną infekcji owsika jest niewystarczająca higiena.

Jaja są przenoszone z odbytu zakażonej osoby do ich własnych ust, ponownie zarażają się lub mają inną powierzchnię. Jeśli ktoś dotknie tej skażonej powierzchni, a następnie dotknie ust, mogą one spożywać jaja i mogą ulec zakażeniu.

Samiec owiec umieszcza jajka wokół odbytu i pochwy. Jaja można przenieść z odbytu osoby na:

 • prześcieradła
 • dywany
 • ręce
 • ręczniki
 • bielizna i ubrania

Samica pinworm uwalnia swędzenie śluzu podczas składania jaj, wywołując chęć porysowania dotkniętego obszaru odbytu lub pochwy. Z rąk jaja mogą być przenoszone na wszystko, co jest dotykane, w tym:

 • przybory łazienkowe, takie jak szczoteczki do zębów, grzebienie i szczotki
 • bezpośrednio do rąk innych ludzi
 • meble
 • powierzchnie kuchenne i łazienkowe
 • przybory kuchenne
 • zabawki

Połknięcie jaj

Jaja mogą przetrwać do 3 tygodni na powierzchniach. Jeśli zostaną dotknięte, zostaną przeniesione na ręce. Jeśli ręce dotkną ust osoby, istnieje poważne ryzyko połknięcia jaj i zakażenia.

Oddychanie w jajach

Mikroskopijne jaja mogą stać się w powietrzu, a następnie wdychane i połykane. Może się tak zdarzyć, na przykład podczas potrząsania ręcznikami lub pościelą. Jaja wylęgają się w jelitach 1 do 2 miesięcy po połknięciu. Po wylęgnięciu samica owsianka może złożyć więcej jaj.

Zła higiena wśród dzieci

Małe dzieci są bardziej narażone na zarażenie, ponieważ mają mniejszą dokładność w kwestii mycia rąk. Dzieci mogą również mieć długotrwałe infekcje, ponieważ ciągle połykają świeże jaja.

Dzieci są zazwyczaj w bliskim kontakcie, co sprawia, że ​​ponowne zakażenie jest bardziej prawdopodobne.

Przeludnienie

Owsiki są bardziej powszechne w zatłoczonych warunkach.

Higiena zwierząt

Owsiki, które dotykają ludzi, nie mogą zarazić zwierząt ani zwierząt. Jednak niektóre mikroskopijne jajeczka mogą wylądować na futrze zwierzęcia, a następnie przenieść je do ludzkich rąk podczas pieszczoty lub zabawy z nimi. Ważne jest, aby pamiętać, że problem nie jest zwierzęciem; to zależy od higieny człowieka.

Diagnoza

Do diagnozowania owsików można zastosować następujące metody:

Test taśmowy

Ten test wykorzystuje taśmę celofanową. Lekarz umieszcza kawałek przezroczystej plastikowej taśmy na skórze wokół odbytu, a następnie patrzy na taśmę pod mikroskopem. Ponieważ robak ma tendencję do składania jaj w nocy, dobre próbki są bardziej prawdopodobne wcześnie rano. Ludzie mogą nakładać taśmę samodzielnie przed skorzystaniem z łazienki lub kąpieli. Próbkę należy następnie zabrać do lekarza.

Zwilżony wacik

Lekarz lub pielęgniarka może pobrać zwilżony wacik z obszaru odbytu.

Obserwowanie robaka

Czasami robaki są widoczne w obszarze odbytu, bieliźnie lub w toalecie. W kale robaki wyglądają jak małe kawałki białej bawełnianej nici. Ze względu na ich rozmiar i biały kolor, owsiki są trudne do zobaczenia. Męski robak rzadko jest widziany, ponieważ pozostaje wewnątrz jelita. Najlepiej jest szukać owsików w nocy, gdy samica wychodzi, aby złożyć jaja. Jeśli sprawdzasz dzieci, najlepiej jest sprawdzić od 2 do 3 godzin po zasypianiu.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz dziecko w wieku poniżej 6 miesięcy i podejrzewasz, że możesz mieć pinwormy, powinieneś natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem.

Leczenie

Zakażenie pinworm można łatwo leczyć. Ważne jest, aby pamiętać, że leczenie koncentruje się również na zapobieganiu ponownemu zakażeniu. Wszyscy członkowie rodziny muszą być leczeni. Leczenie może polegać na 6-tygodniowej ścisłej metodzie higienicznej lub leczeniu, a następnie ścisłej higieny przez 2 tygodnie.

Niektóre leki są dostępne w aptekach bez recepty (bez recepty). Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Osoby w ciąży, karmiące piersią lub mające dziecko w wieku poniżej 6 miesięcy powinny porozmawiać z lekarzem.

Leki dla pinworms

Jeśli stosowane są leki, należy je podawać wszystkim w gospodarstwie domowym. Istnieje ryzyko przeniesienia między członkami rodziny (osoby w tym samym gospodarstwie domowym); więc szanse na zarażenie, jeśli ktoś został zdiagnozowany są wysokie, nawet jeśli nie występują żadne objawy. Obecnie CDC zaleca następujące leczenie pinworms.

 • Mebendazol: Ten lek blokuje zdolność robaka do wchłaniania glukozy, skutecznie zabijając go w ciągu kilku dni. Można go przyjmować w formie do żucia lub w postaci płynu. Przyjmuje się dawkę 100 miligramów i zwykle jest powtarzana w ciągu 2 tygodni.
 • Emulsja pirantylowa: Ten lek jest dostępny bez recepty w leczeniu owsików. Paraliżuje robaki. Dawka jest pobierana i powtarzana w ciągu 2 tygodni.
 • Albendazol: Podobnie jak mebendazol, ten lek blokuje zdolność robaka do wchłaniania glukozy. Jedną dawkę 400 mg przyjmowano, a następnie powtarzano w ciągu 2 tygodni.

Środki higieny powinny być kontynuowane przez 2 tygodnie po pierwszym zabiegu.

Różne leki są dostępne do zakupu online. Porozmawiaj z lekarzem przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia farmakologicznego.

Ciąża i karmienie piersią

Metoda higieny jest zwykle zalecana dla matek w ciąży lub karmiących piersią, a nie dla leków. Ani mebendazol ani albendazol nie powinny być zażywane podczas pierwszych 13 tygodni ciąży.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży i karmienia piersią można w razie potrzeby zastosować lek. Decyzję taką powinien podjąć lekarz.

Produktu Pyrantel nie należy przyjmować w czasie ciąży bez zgody lekarza.

Niemowlęta i dzieci

Porozmawiaj z lekarzem dla dzieci poniżej 2 roku życia, które wymagają leczenia. Często preferowana jest metoda higieny. Jeśli konieczne jest inne leczenie, mogą zalecić lek odpowiedni i bezpieczny dla wieku dziecka.

Komplikacje

Chociaż nieprzyjemne, a czasami niepokojące, powikłania w wyniku infekcji owsika są rzadkie. Jeśli jednak wystąpią, mogą zawierać:

 • Infekcja dróg moczowych: występuje częściej u kobiet z ciężką inwazją owsików. Robak może również migrować do pęcherza, powodując zapalenie pęcherza.
 • Zakażenie w jamie otrzewnej: u samic robak może migrować z obszaru odbytu do pochwy i do macicy, jajowodów i wokół narządów miednicy, powodując zapalenie pochwy lub zapalenie błony śluzowej macicy.
 • Utrata masy ciała: Jeśli infekcja jest ciężka, pasożyt może usuwać niezbędne składniki odżywcze, powodując utratę wagi.
 • Infekcja skóry: Swędzenie może prowadzić do silnych drapań, które mogą złamać skórę, zwiększając ryzyko infekcji.
 • Zapalenie wyrostka robaczkowego: zdarzają się przypadki pinwormów migrujących do załącznika.

Leki będą wymagane w przypadku poważnych infekcji lub powikłań. Profilaktykę można zwykle osiągnąć dzięki odpowiednim środkom higienicznym. Nie występują żadne poważne lub bezpośrednie komplikacje zagrażające życiu. Dopóki leczenie pojawia się wkrótce po pojawieniu się objawów, owsiki są pasożytami, z którymi można łatwo sobie poradzić.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook