Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wysokie poziomy benzenu występujące w niektórych napojach bezalkoholowych

Zgodnie z próbą 100 drinków, FDA odkryło, że 5 miało poziomy benzenu w stosunku do limitu 5 części na miliard ustalonego dla wody pitnej. W rzeczywistości jedna z nich, Safeway Select Diet Orange, miała 79 części na miliard. Spożywanie benzenu przez ludzi wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju białaczki.

Napoje przekraczające granicę 5 części na miliard to:

– Napój wodny o smaku truskawkowym AquaCal
– Zmiażdż ananas
– Crystal Light Sunrise Classic Orange
– Giant Light Cranberry Juice Cocktail
– Safeway Select Diet Orange

Jeśli napój bezalkoholowy zawiera witaminę C (kwas askorbinowy) plus benzoesan sodu lub benzoesan potasu, może w nim powstać benzen pod wpływem ciepła i / lub światła.

FDA twierdzi, że poinformowała firmy o pięciu napojach. Niektórzy przeformułowali napoje, podczas gdy inni mówią, że to zrobią. Urzędnicy twierdzą, że ludzie nie powinni przejmować się swoim bezpieczeństwem. Jednak kilka grup się nie zgadza.

FDA twierdzi, że nawet jeśli poziomy stwierdzone w tych pięciu napojach są wyższe niż limity dla wody pitnej, może to być okazjonalne narażenie, a nie chroniczne narażenie. Ilość benzenu, którą człowiek może konsumować w sodzie jest niewielka w porównaniu do tego, na co jesteśmy narażeni w naszym codziennym środowisku.

Inni nie zgadzają się, mówiąc, że to nie jest kwestia porównania, to kwestia akumulacji. Zużycie benzenu w sodzie nie powoduje natychmiastowej eliminacji narażenia w środowisku, jest do niego dodawane. Im więcej małych kawałków konsumujemy tu i tam, tym większe będzie nasze spożycie.

Jeżeli okaże się, że 5% napojów z próby 100 przekracza limit, ile napojów jest na rynku z wysokim poziomem benzenu. Dlaczego nie przetestować każdego napoju bezalkoholowego i dowiedzieć się – dlaczego po prostu 100?

Co to jest Benzene? Dlaczego jest to ryzyko dla zdrowia?

Benzen jest szeroko stosowany w wielu produktach, jest klarownym płynem o słodkim zapachu. Większość z nas jest narażona na benzen w jakiejś formie w naszym codziennym życiu. Agencja Ochrony Środowiska, USA, klasyfikuje ją jako substancję rakotwórczą klasy A.

Benzen występuje również naturalnie w środowisku. Jednak jego zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego jest jego obecność w wytworzonych przez człowieka produktach i środowiskach.

Benzen wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju białaczki AML.

Benzen można znaleźć w:

— detergenty
– barwniki
– tworzywa sztuczne
– żywice
– guma
– rozpuszczalniki
— syntetyczne włókna
– w przemyśle naftowym
– wiele innych produktów stworzonych przez człowieka

Osoby pracujące z rozpuszczalnikami na bazie ropy naftowej muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą wdychać opary benzenu i poważnie zwiększyć swoje szanse na rozwój białaczki AML.

Następujące osoby są zaliczane do grupy wysokiego ryzyka narażenia na benzen:

– pracownicy chemiczni
– pracownicy stacji benzynowych
– dystrybutorzy benzyny
– pracownicy ze skóry
– malarze
– pracownicy prasy
– pracownicy branży poligraficznej
– pracownicy rafinerii
– pracownicy kauczuku

Oprócz chorób związanych z wieloma chorobami układu oddechowego i skóry, zaburzeniami krwi, wysokim stężeniem benzenu wiąże się z następującymi nowotworami:

– ALL (ostra białaczka limfatyczna)
– AML (ostra białaczka szpikowa)
– CLL (przewlekła białaczka limfatyczna)
– przewlekła białaczka szpikowa CML)
– HCL (białaczka włochatokomórkowa)
— Choroba Hodgkina
– MDS (zespół mielodysplastyczny)
— Szpiczak mnogi
– NHL (chłoniak nieziarniczy)

Należy pamiętać, że zagrożenia zdrowotne związane z benzenem związane z wymienionymi tutaj miejscami pracy są znacznie wyższe niż w przypadku pięciu napojów gazowanych.

Napisane przez: Christian Nordqvist
Redaktor: Medical News Today

Like this post? Please share to your friends: