Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rozwój półpaśca powiązanego z historią rodziny

Niedawny raport opublikowany w Archives of Dermatology wskazuje, że ludzie, którzy mają herpes zoster – powszechnie znany jako półpasiec – są bardziej prawdopodobne, że mają członków rodziny, którzy również mieli ten stan.

Półpasiec jest chorobą charakteryzującą się wysypką skórną z pęcherzami w określonym obszarze lub na jednej stronie ciała. Wywoływane jest, gdy wirus ospy wietrznej i półpaśca – wirus wywołujący ospę wietrzną – ulega reaktywacji w nerwach rdzenia kręgowego. Chociaż większość dorosłych choruje na ospę wietrzną i półpaśca, tylko pomiędzy 10% a 30% faktycznie rozwija się. Choroba prowadzi do bólu nerwów i może być bardzo kosztowna. Ludzie, którzy są starsi, mają depresję i mają zaburzony system lub inne choroby, częściej cierpią z powodu półpaśca. Jednak wcześniej wykazano również, że płeć, pochodzenie etniczne, stres, uraz i ekspozycja na metale ciężkie są czynnikami ryzyka związanymi z tą chorobą. Ostatnie badania w dziedzinie genetyki wskazały na dodatkowe powiązane czynniki ryzyka dla ząbków i innych chorób zakaźnych związanych ze zmniejszeniem zdolności immunologicznych.

Badania koncentrują się na Lindsey D. Hicks, B.S. (University of Texas Medical School w Houston) i współpracownicy mieli ocenić czynniki ryzyka dla herpes zoster powyżej wieku i immunosupresji, szczególnie ze względu na dostępność nowej szczepionki półpaśca. Naukowcy przeanalizowali 504 pacjentów leczonych z powodu półpasiec w latach 1992-2005 i porównali je do 523 osób z grupy kontrolnej, leczonych z powodu mniejszych lub przewlekłych chorób skóry w tej samej klinice. Zebrano dodatkowe dane, które dotyczyły informacji todemograficznych, a także historii osobistej i rodzinnej półpaśca.

Głównym odkryciem autorów było stwierdzenie: „Znacznie wyższy odsetek przypadków zgłaszał posiadanie rodzinnej historii półpaśca (39,3% vs. 10,5%).” W porównaniu z osobnikami z grupy kontrolnej, osoby, które miały półpasiec były 4.35 razy częściej mieć krewnego pierwszego stopnia i 4,27 razy częściej mieć krewnych innych krewnych z historią choroby.

„Nasze badanie sugeruje silny związek pomiędzy rozwojem gorączki i posiadanie krwi w porównaniu z historią półpaśca.” Pacjenci tacy stanowią populację, która może mieć zwiększone ryzyko rozwoju półpaśca iw związku z tym mają większe zapotrzebowanie na szczepienie. Dlatego celowanie w tych zagrożonych osoby na podstawie ich rodzinnych rodzin zmniejszają zarówno szansę na przyszłą infekcję półpasiec, jak i wydatki na opiekę zdrowotną w kierunku zachorowalności na półpasiec „, podsumowują autorzy.

Historia rodzinna jako czynnik ryzyka dla HerpesZoster: studium przypadku
Lindsey D. Hicks; Robert H. Cook-Norris; Natalia Mendoza; VandanaMadkan; Anita Arora; Stephen K. Tyring
Archives of Dermatology. (2008). 144 [5]: 603-608.
Kliknij, aby wyświetlić stronę internetową czasopisma

Napisane przez: Peter M. Crosta

Like this post? Please share to your friends: