Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wykrywanie raka szyjki macicy – test DNA HPV jest najlepszy

Końcowe wyniki badania POBASCAM ujawniają, że dla kobiet w wieku 30+ najlepszym testem na raka szyjki macicy jest test DNA wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Test DNA HPV zapobiega więcej nowotworów szyjki macicy niż sama cytologia i wykrywa uszkodzenia, które wcześniej wywołują raka szyjki macicy. Wyniki badań dostarczają jak dotąd najsilniejszych dowodów na korzyść stosowania tego testu w krajowych programach badań przesiewowych. Rozprawa jest publikowana online w pierwszej wersji w The Lancet Oncology.

W powiązanym komentarzu Hormuzd Katki i Nicolas Wentzensen z National Cancer Institute, Bethesda, USA, wyjaśniają:

„POBASCAM wzmacnia wyniki badań kohortowych, badań klinicznych i rutynowej praktyki klinicznej, dostarczając przytłaczających dowodów na korzyści wynikające z włączenia testów HPV do programów badań przesiewowych.”
Chociaż badanie HPV jest bardziej precyzyjne niż badanie cytologiczne w rozpoznawaniu przedrakowych zmian szyjki macicy o wysokim stopniu złośliwości, to nie zbadano, czy zapewnia on lepszą ochronę podczas dwóch rund badań przesiewowych w ciągu 5 lat.

Badanie, prowadzone przez Chrisa Meijera i jego zespół z VU University Medical Center, Amsterdam, Holandia, zbadało prawie 45 000 holenderskich kobiet w wieku od 29 do 56 lat uczestniczących w rutynowym badaniu szyjki macicy.

Zespół przeanalizował najlepszy wiek, w którym można rozpocząć testowanie HPV, i ustalił, czy w wyniku wcześniejszego wykrywania i leczenia zmian wynik testu zmniejszył liczbę szyjkowych zmian szyjkowych o wysokim stopniu złośliwości oraz raka szyjki macicy.

Uczestnicy badania zostali losowo przydzieleni na początku badania, aby otrzymać albo samą cytologię, albo badanie DNA HPV, a także cytologię. Pięć lat później podczas drugiego badania wszystkie kobiety otrzymały oznaczenia HPV i cytologiczne.

Naukowcy odkryli, że testy na obecność wirusa HPV na pierwszym badaniu wykazały znacznie więcej prekursorów raka (śródnabłonkowa neoplazja szyjki stopnia 2 lub gorsza [CIN2 +]) w porównaniu z samą cytologią.

Podczas drugiego badania 5 lat później znacznie mniej kobiet z grupy HPV miało zmiany CIN stopnia 3 lub gorszego (CIN3 +) i raka szyjki macicy niż kobiety, które otrzymały samą cytologię podczas pierwszego badania przesiewowego.

Naukowcy wyjaśniają:

„Wdrożenie testów DNA HPV w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy prowadzi do wcześniejszego wykrycia klinicznie istotnego stopnia CIN 2 lub gorszego, który po odpowiednim leczeniu poprawia ochronę przed CIN stopnia 3 lub gorszym oraz raka szyjki macicy.”
W grupie HPV zwiększona ochrona przed CIN3 + była przede wszystkim spowodowana wykryciem wcześniejszych zmian szyjki macicy spowodowanych przez HPV16 (jeden z głównych rakotwórczych typów HPV). Wyniki te sugerują, że test może ostatecznie zmniejszyć zachorowalność i śmiertelność związaną z rakiem.

Zespół odkrył, że łączna detekcja CIN2 + i CIN3 +, gdy oba badania zostały połączone, nie różniła się między kobietami w wieku od 29 do 33 lat a osobami w wieku powyżej 33 lat, co sugeruje, że test nie doprowadził do nadmiernej diagnozy regresywnych zmian CIN2 + u młodszych kobiet .

Naukowcy mówią:

„Nasze wyniki potwierdzają wdrożenie testów DNA HPV w programowanych badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy, poczynając od 30 lat.”
Katki i Wentzensen dodają:

„Badanie POBASCAM pokazuje, że pięcioletnie interwały przesiewowe są bezpieczne, a konserwatywne postępowanie z HPV-dodatnimi kobietami może kontrolować nadmiar CIN o stopniu 2 lub 3, jednocześnie zapobiegając rakowi szyjki macicy, jednak w jaki sposób protokół POBASCAM miałby występować w innych populacjach o różnej linii wskaźniki raka, zgodność i infrastruktura zarządzania są niejasne „
Napisane przez Grace Rattue

Like this post? Please share to your friends: