Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o papilledema

Papilledema jest poważnym stanem chorobowym, w którym nerw wzrokowy w tylnej części oka ulega obrzękowi. Objawy mogą obejmować zaburzenia widzenia, bóle głowy i nudności.

Papilledema występuje, gdy dochodzi do nagromadzenia ciśnienia w mózgu lub wokół niego, co powoduje pęcznienie nerwu wzrokowego. Ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę obrzęku szyjki macicy, który może zagrażać życiu. Może wystąpić w jednym lub obu oczach.

W tym artykule opiszemy, czym jest papilledema, jak również jej objawy i jak można ją leczyć.

Szybkie fakty dotyczące papilledema:

 • Warunek traktowany jest na różne sposoby, w zależności od przyczyny.
 • Nieleczone może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku.
 • Poważny problem w mózgu może pęcznieć nerw wzrokowy, czego skutkiem są bóle głowy i zmiany widzenia.

Jakie są przyczyny?

Mężczyzna mający oko egzamin przy okulistami.

Nerw wzrokowy to wiązka włókien, które przekazują informacje wzrokowe pomiędzy siatkówką a mózgiem. Obszar, w którym nerw wzrokowy wchodzi do tylnej części gałki ocznej, jest znany jako dysk optyczny.

Mózg i nerw wzrokowy są otoczone płynem mózgowo-rdzeniowym (CSF), co pomaga zachować ich stabilność i chronić przed uszkodzeniem spowodowanym nagłymi ruchami.

Papilledema występuje, gdy zwiększone ciśnienie z mózgu i płynu mózgowo-rdzeniowego jest umieszczone na nerwie wzrokowym.

To powoduje, że nerw pęcznieje, gdy wchodzi do gałki ocznej na tarczy nerwu wzrokowego.

Istnieją pewne poważne schorzenia, które mogą spowodować wzrost ciśnienia, w tym:

 • uraz głowy
 • zapalenie mózgu lub otaczającej tkanki
 • bardzo wysokie ciśnienie krwi, znane jako kryzys nadciśnieniowy
 • infekcja mózgu
 • guz mózgu
 • krwawienie w mózgu
 • zablokowanie krwi lub płynu mózgowo-rdzeniowego w mózgu
 • nieprawidłowości czaszki

Samoistne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe (IIH) opisuje rzadki stan, w którym organizm wytwarza zbyt dużo płynu mózgowo-rdzeniowego. To prowadzi do zwiększonego ciśnienia w mózgu.

Objawy WdM zwykle obejmują bóle głowy, zaburzenia widzenia i dzwonienie w uszach.

Dokładna przyczyna tego stanu jest nieznana i nie jest związana z żadną chorobą mózgu ani urazem.

IIH często dotyka młodsze, otyłe samice. Może być również związany z lekami, takimi jak lit, niektóre antybiotyki, leczenie hormonem tarczycy i kortykosteroidy.

Leczenie

Chirurdzy pracuje w sala operacyjnej, sylwetka chirurg jest ubranym szkła i maskę w przedpolu.

Leczenie nabrzmiałego trzonu będzie się różnić i będzie zależało od przyczyny.

Kiedy spowodowane przez IIH

W przypadku IIH powszechne leczenie obejmuje utratę wagi, dietę o niskiej zawartości soli i leki, takie jak acetazolamid, furosemid lub topiramat.

Operacja jest zwykle brana pod uwagę tylko wtedy, gdy zmiany stylu życia i leki nie pomogły.

W przypadku wystąpienia guza, urazu głowy lub infekcji

Niektóre podstawowe warunki będą wymagać poważniejszego leczenia. Na przykład guza mózgu, krwawienie w mózgu, zakrzepy krwi lub inne choroby mózgu często wymagają operacji

Rodzaje stosowanych procedur chirurgicznych zależą od warunków, których potrzebują do naprawy.

Infekcje są z reguły leczone antybiotykami lub lekami przeciwwirusowymi.

Kiedy spowodowane jest wysokim ciśnieniem krwi

W rzadkich przypadkach szyldzik może być spowodowany skrajnie wysokim ciśnieniem krwi, na przykład większym niż 180/120.

Kiedy ciśnienie krwi pacjenta jest tak wysokie, jest ono znane jako kryzys nadciśnieniowy i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. W takich przypadkach ciśnienie krwi należy obniżyć, aby uniknąć poważniejszych szkód. Będzie to oznaczać leczenie w izbie przyjęć i oddziale intensywnej opieki medycznej.

Leczenie z innych przyczyn

Istnieje wiele innych problemów i stanów medycznych, które mogą prowadzić do zwiększonego ciśnienia wewnątrz mózgu.

Specjaliści w zakresie mózgu i oka mogą pomóc w określeniu najlepszych opcji leczenia w oparciu o diagnozowany stan.

Jakie są objawy?

Ponieważ wzrost ciśnienia wewnątrz mózgu jest przyczyną stawy rzęs, objawy mogą obejmować:

 • bóle głowy
 • nudności
 • wymioty
 • zaburzenia widzenia, w tym podwójne widzenie
 • dźwięk dzwonka w uszach, często pulsujący

Diagnoza

Optyk przy użyciu oftalmoskopu do badania oka dojrzałej kobiety.

Początkowo lekarz, który podejrzewa, że ​​ktoś może mieć papilledema, wykona pełne fizyczne badanie oczu i układu nerwowego.

Rozpoznanie zazwyczaj obejmuje narzędzie zwane oftalmoskopem, instrument przypominający pióro z zapalonym kołem na końcu.

Oftalmoskop służy do badania tylnej części oka przez źrenicę. Może to wymagać rozszerzonego oka, w którym krople są umieszczane w oku, aby zmusić źrenicę do powiększenia.

Lekarz oceni krążek wzrokowy pod kątem wszelkich nieprawidłowości, takich jak to, że został wypchnięty z pozycji lub wydaje się bardziej rozmazany niż zwykle. Zmiany te mogą wskazywać, że nerw wzrokowy jest spuchnięty.

W cięższych przypadkach na siatkówce mogą pojawić się plamy krwi. Testy można również wykonywać w celu oceny wszelkich zmian w widzeniu kolorów, utraty wzroku lub podwójnego widzenia, wraz z wizualną oceną dokładności.

Jeżeli zostaną wykryte oznaki stłuczenia oka, konieczne będzie skanowanie mózgu. Mogą one obejmować rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografię komputerową (CT).

Konieczne mogą być również badania krwi oraz nakłucie lędźwiowe lub badanie, w którym pobiera się próbkę płynu mózgowo-rdzeniowego z kanału kręgowego.

We wszystkich przypadkach ważne jest ustalenie przyczyn wzrostu ciśnienia, które wpływa na mózg.

Na wynos

Papilledema jest oznaką, że mózg znajduje się pod zwiększonym ciśnieniem, co nigdy nie jest normalne. Odkrycie przyczyny tej zmiany ciśnienia jest koniecznym krokiem w kierunku leczenia stawy robaczkowej.

Właściwa diagnostyka i leczenie będą wymagały różnych testów, wraz z wkładem specjalistów od oczu i mózgu, w celu ustalenia najlepszego sposobu radzenia sobie z chorobą.

PLMedBook