Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest woda na kolanie?

Wysięk stawu kolanowego lub woda w kolanie występuje, gdy nadmiar płynu gromadzi się w stawie kolanowym lub wokół niego. Istnieje wiele typowych przyczyn obrzęku, w tym zapalenie stawów i uszkodzenie więzadeł lub łąkotki (chrząstki w kolanie).

W normalnych stawach występuje niewielka ilość płynu. Kiedy staw jest dotknięty zapaleniem stawów, szczególnie zapalnym zapaleniem stawów, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), mogą gromadzić się nieprawidłowe ilości płynu, a kolano staje się obrzęknięte.

W tym artykule omówimy sposoby leczenia, objawy i przyczyny wody na kolana oraz kilka sposobów, aby temu zapobiec.

Leczenie

Kobieta w sprzęt do ćwiczeń gotowy do joggingu.

Większość metod leczenia wysięku stawu kolanowego opiera się na przyczynach choroby, dlatego też leczenie jest różne dla każdego pacjenta.

Fizjoterapeuta może doradzić w sprawie ćwiczeń i ćwiczeń fitness, aby wzmocnić obszar i wspomóc osłabione kolano.

Czasami przepisuje się serie iniekcji kortykosteroidów, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub antybiotyki w celu zmniejszenia stanu zapalnego lub leczenia infekcji. W przypadku innych osób może być konieczna operacja kolana lub nawet wymiana stawu.

Wiele osób z wodą na kolanie będzie musiało usunąć nadmiar płynu; zrobi to aspiracja.

Objawy

Traumatyczny wysięk z prawego kolana. Zdjęcie: James Heilman, MD.

Objawy wody w kolanie zależą od przyczyny nadmiernego gromadzenia się płynu w stawie kolanowym.

Jeśli jest to spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów, ból pojawia się przy obciążeniu. Ten ból zazwyczaj ustępuje po odpoczynku i relaksacji.

Jedno kolano może wydawać się większe niż drugie. Opuchlizna wokół kostnych części kolana wydaje się widoczna w porównaniu z innym kolanem.

Gdy staw kolanowy zawiera nadmiar płynu, może stać się trudne do zginania lub prostowania kolana.

Jeśli wysięk kolana jest spowodowany urazem, mogą pojawić się siniaki na przedniej, bocznej lub tylnej stronie kolana. Masa łożyska na stawie kolanowym może być niemożliwa, a ból nie do zniesienia.

Strona główna zadośćuczynienie

Wraz z jakąkolwiek opieką medyczną, wysięk stawu kolanowego dobrze reaguje na proste środki samopomocy, takie jak odpoczynek i wzniesienie, lód i odpowiednie ćwiczenia.

Podobnie jak w przypadku jakiegokolwiek urazu, lód powinien być nakładany na zaatakowany obszar tylko przez 15 do 20 minut za jednym razem i nigdy bezpośrednio na skórę. Umieść kostkę lodu w ręczniku lub szmatce.

Leki dostępne bez recepty (OTC), takie jak acetaminofen (Tylenol) mogą pomóc złagodzić ból.

Jeśli chcesz kupić pakiety lodu, istnieje doskonały wybór online z tysiącami recenzji klientów.

Przyczyny

Przyczyny obrzęku obejmują artretyzm lub uraz więzadeł stawu kolanowego.

Po urazie pojawia się obrzęk, ponieważ naturalną reakcją organizmu jest otoczenie kolana płynem ochronnym. Ma to zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Efekt kolana może być również spowodowany chorobą lub stanem chorobowym.

Rodzaj płynu gromadzącego się wokół kolana zależy od podstawowej choroby, stanu lub rodzaju urazu, który spowodował nadmiar płynu. Obrzęk można w większości przypadków łatwo wyleczyć.

Choroba zwyrodnieniowa stawów lub uprawianie sportów wysokiego ryzyka, które wymagają szybkich ruchów kolan (takich jak piłka nożna czy tenis), oznacza, że ​​osoba ma większe szanse na rozwój wody na kolanie.

Nadwaga i otyłość obciążają kolano, powodując większe zużycie stawu. Z biegiem czasu organizm będzie wytwarzał nadmiar płynu stawowego.

Czas odzyskiwania

Czas regeneracji zależy od przyczyny i leczenia wysięku kolanowego.

Pacjent, który poddaje się aspiracji, powinien użyć małego bandaża, aby zachować suchość i czystość.

Ciężkich ćwiczeń, takich jak skakanie, należy unikać przez pierwsze 2 dni lub tak długo, jak zaleca lekarz.

Niektórzy ludzie nadal odczuwają ból. Jeśli tak się stanie, lekarz przepisze leki w celu ich złagodzenia.

Zapobieganie wysiękowi kolanowemu

Unikanie gwałtownych ruchów szarpiących i nierównych powierzchni roboczych może pomóc w uniknięciu obrażeń kolana. Otyłość zwiększa nacisk na wrażliwe stawy kolanowe, więc zmniejszenie masy ciała może pomóc.

Ćwiczenia uważane za lepsze dla kolan obejmują małe (nie głębokie) zgięcia kolana i ruchy prostujące wykonane z największą masą na zewnętrznej stronie stopy.

Sporty, które są łatwiejsze na kolanach to chodzenie, pływanie (trzepotanie kopytami, proste kolana), jazda na łyżwach, baseball, narciarstwo biegowe oraz, w zależności od stanu kolana, jazdy na rowerze (wysokie siedzenie, niski bieg i omijanie wzgórz) .

Wybierz ćwiczenia odpowiadające twojej sile i zdolnościom kolanowym, i pamiętaj, że sporty szczególnie trudne na kolanach to piłka nożna, sprint, piłka nożna, rugby, hokej, squash, siatkówka, koszykówka, narciarstwo zjazdowe, tenis i jogging lub wszystko, co funtów, wstrząsy lub skręca kolana.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook