Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko o polipach nosa

Polipy nosa to mięsiste obrzęki, które rozwijają się w wyściółce nosa i zatokach przynosowych, w przestrzeniach wypełnionych powietrzem, które są połączone z jamą nosową. Są to przyrosty nienowotworowe.

Polipy różnią się rozmiarem; mogą być żółtawo-brązowe lub różowe i mają kształt łzy. Gdy rosną, w końcu wyglądają jak winogrona na łodydze.

Polipy mogą rosnąć w jednym lub obu nozdrzach w tym samym czasie; mogą rosnąć samodzielnie lub w klastrach.

Duże polipy lub skupiska mogą powodować trudności w oddychaniu i mogą wpływać na zmysł węchu pacjenta. Mogą blokować zatoki i powodować problemy, takie jak regularne infekcje.

Polipy nosa dotykają szacunkowo 4-40 procent ogólnej populacji i wydają się 2-4 razy częstsze u mężczyzn niż u kobiet. Ludzie, którzy je rozwijają, zazwyczaj robią to jako dorośli młodzi lub w średnim wieku.

Osoby z astmą, częstymi infekcjami zatok i alergiami są bardziej narażone na ich rozwój. U niektórych dzieci z mukowiscydozą mogą rozwinąć się polipy nosa.

Szybkie fakty dotyczące polipów nosa

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących polipów nosa. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Polipy nosowe występują częściej u mężczyzn niż u kobiet
 • Często polipy nosa nie wykazują żadnych objawów, przez co trudno jest dokładnie określić, jak często są one podobne
 • Czasami polipy nosa mogą powodować bezdech senny
 • Polipy nosa mogą pojawić się w każdym wieku

Objawy

Pani z katarem

Osoby z polipami nosa mają tendencję do przewlekłego zapalenia wyściółki nosa i zatok (przewlekłe zapalenie zatok).

Jeśli występują skupiska lub duże polipy, zatory nosowe pacjenta i zatoki mogą być zatkane.

Niektóre osoby z małymi polipami nosa mogą nie mieć żadnych objawów; jednak często występują następujące:

 • Katar – to może być przewlekły, z pacjentem uczucie, jakby zawsze było przeziębienie
 • Stały duszny lub zatkany nos – w niektórych przypadkach pacjentowi może być trudno oddychać przez nos, co powoduje problemy ze snem
 • Kroplówka pośladkowa – uczucie ciągłego przesiąkania śluzu w gardle
 • Brak zapachu lub słabego węchu – może się to nie udoskonalić po leczeniu polipami
 • Słabe wyczucie smaku – może nie ulec poprawie po leczeniu polipami
 • Ból twarzy
 • Bół głowy
 • Chrapanie
 • Swędzenie wokół oczu
 • Obturacyjny bezdech senny (w ciężkich przypadkach) – jest to potencjalnie poważny stan, w którym pacjent przestaje oddychać podczas snu
 • Podwójne widzenie (w ciężkich przypadkach) – częściej występuje, gdy pacjent ma alergiczne grzybicze zapalenie zatok lub mukowiscydozę

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka obejmują:

 • Wrażliwość na aspirynę – osób alergicznej reakcji na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (niesteroidowe leki przeciwzapalne), są bardziej narażone na polipów.
 • Astma.
 • Alergiczne grzybicze zapalenie zatok – uczulenie na grzyby z powietrza.
 • Zapalenie błony śluzowej nosa / zapalenie nosowo-nosowe – zapalenie nosa i zatok, zwykle trwające 12 tygodni lub dłużej. Ten stan obejmuje katar sienny.
 • Mukowiscydoza – przewlekła choroba atakująca narządy takie jak wątroba, płuca, trzustka i jelita.
 • Zespół Churga-Straussa – choroba, która powoduje zapalenie naczyń krwionośnych.
 • Wiek – polipy nosa mogą występować w każdym wieku, ale dorośli w młodym i średnim wieku są bardziej zagrożeni.
 • Genetyka – osoby, których rodzice mają polipy nosowe, mają większe ryzyko ich rozwoju.

Przyczyny

Dokładne przyczyny polipów nosa nie są znane. Chociaż znaczna liczba przypadków jest związana z niealergiczną astmą, w niektórych przypadkach nie wykryto żadnego wyzwalacza oddechowego ani alergicznego.

Polipy nosa nie mają związku z polipami okrężnicy lub macicy, znajdującymi się odpowiednio w układzie trawiennym lub macicy.

Dokładny mechanizm tworzenia polipów nie jest znany, ale większość naukowców zgadza się, że są one wynikiem obrzęku (zapalenia) w nosie lub zatokach – nie są chorobą.

Niektórzy eksperci uważają, że zapalenie powoduje gromadzenie się płynu w przestrzeni śródmiąższowej (przestrzeń między komórkami tworzącymi śluz) nosa i zatok. W końcu grawitacja ściąga te ciężkie komórki, powodując polipy. Naukowcy są przekonani, że potencjalnymi wyzwalaczami są infekcje bakteryjne lub wirusowe, alergia lub odpowiedź immunologiczna na grzyby.

Polipy nosa pojawiają się najczęściej w pobliżu otworów do zatok (w kanale nosowym); jednak mogą rozwijać się w dowolnym miejscu w obrębie przewodów nosowych lub zatok.

Diagnoza

Lekarz będzie na ogół w stanie postawić diagnozę po zapytaniu o objawy i badaniu nosa pacjenta. Często polipy są widoczne za pomocą zapalonego instrumentu.

Lekarz może również zamówić następujące badania:

 • Endoskopia nosa – wąska rurka z małą kamerą (lub soczewką powiększającą) jest wkładana do nosa pacjenta.
 • TK – umożliwia lekarzowi zlokalizowanie polipów nosa i innych nieprawidłowości związanych z przewlekłym stanem zapalnym. Lekarz będzie również w stanie zidentyfikować wszelkie inne przeszkody.
 • Test na alergię skórną – jeśli lekarz uważa, że ​​alergie mogą przyczyniać się do rozwoju polipów, może wykonać test alergii.
 • Mukowiscydoza – jeśli pacjent jest małym dzieckiem, lekarz może zlecić test mukowiscydozy.

Leczenie

Następujące terapie są powszechnie stosowane w polipach nosa:

1) Sterydy

Lekarz może przepisać steryd w aerozolu lub krople do nosa, które zmniejszą polipy poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. To leczenie jest częstsze u pacjentów z jednym lub więcej małymi polipami. Efekty uboczne mogą obejmować:

 • ból gardła
 • bół głowy
 • krwotok z nosa

2) Tabletki steroidowe

W przypadkach większych polipów lub cięższych stanów zapalnych pacjentowi można przepisać tabletki steroidowe; albo w monoterapii, albo w połączeniu z aerozolem do nosa.Chociaż tabletki steroidowe są bardzo skuteczne w kurczących się polipach, istnieje ryzyko poważniejszych skutków ubocznych, takich jak zwiększenie masy ciała, i powinny być przyjmowane najwyżej przez kilka tygodni.

3) Inne leki

Inne leki można podawać w celu leczenia stanów, w których stan zapalny jest gorszy. Przykłady obejmują leki przeciwhistaminowe na alergie, antybiotyki do infekcji bakteryjnych i leki przeciwgrzybicze na alergie grzybicze.

4) Chirurgia

Operacja jest stosowana tylko wtedy, gdy polipy są bardzo duże lub jeśli pacjent nie zareagował dobrze na inne metody leczenia.

Polipektomia

Jest to najczęstsza procedura usuwania polipów. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe lub ogólne. Długa cienka rurka z kamerą wideo jest wkładana do nosa pacjenta i zatok.

Polipy są następnie wycinane przy użyciu mikro-teleskopów i instrumentów chirurgicznych. Czasami chirurg może usunąć małe kawałki kości z nosa, aby otworzyć kanał nosowy.

Po operacji pacjent najprawdopodobniej zostanie przepisany kortykosteroidowym sprayem do nosa, aby zapobiec nawrotom. Niektórzy lekarze zalecają płukanie solą fizjologiczną (słoną wodą), aby pomóc w leczeniu pooperacyjnym.

Naturalne środki lecznicze

Jeśli objawy polipa nosa wydają się być związane z reakcją alergiczną, prawdopodobnie pomogą uniknąć alergenu, który wyzwala reakcję.

Zaproponowano oleje z drzewa herbacianego i inne środki lecznicze, ale wydaje się, że niewiele jest dowodów potwierdzających ich skuteczność.

Objawy zatłoczenia można złagodzić, stosując łaźnię parową.

Witamina D może pomóc zmniejszyć objawy, ale tylko w wysokiej dawce terapeutycznej. Sposób, w jaki to działa, w jaki sposób powinien zostać dostarczony i jak skuteczny może być, nie został potwierdzony.

Komplikacje

Czasami duży polip lub grupa polipów może blokować przepływ powietrza i odprowadzanie płynów z zatok lub jamy nosowej; może to prowadzić do następujących możliwych komplikacji:

 • Przewlekłe lub częste infekcje zatok.
 • Obturacyjny bezdech senny.
 • Struktura twarzy może zostać zmieniona, co prowadzi do podwójnego widzenia. Czasami oczy mogą być szersze niż normalnie (częściej u pacjentów z mukowiscydozą).

Zapobieganie

Wilgotność – jeśli powietrze w Twoim domu jest suche, rozważ zastosowanie nawilżacza.

Higiena – regularne i dokładne mycie rąk zmniejsza ryzyko infekcji bakteryjnej lub wirusowej, powodując mniejszą liczbę przypadków zapalenia zatok i dróg nosowych.

Substancje drażniące – omijające substancje drażniące, takie jak niektóre alergeny, chemikalia i zanieczyszczenia występujące w powietrzu (które powodują stan zapalny) mogą pomóc niektórym ludziom zmniejszyć ryzyko rozwoju polipów.

Leczenie astmy i alergii – pacjenci, którzy stosują się do zaleceń lekarza dotyczących astmy i / lub leczenia alergii, rzadziej rozwijają polipy nosa.

Płukanie nosa lub płukanie nosa – płukanie przewodów nosowych roztworem do płukania nosa lub roztworem soli fizjologicznej pomoże poprawić przepływ śluzu i usunąć substancje drażniące i alergeny.

Like this post? Please share to your friends: