Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Fibroids: Wszystko, co musisz wiedzieć

Mięśniaki macicy to nowotwory nienowotworowe, które wyrastają z mięśni warstwy macicy. Te łagodne wzrosty mięśni gładkich mogą różnić się od wielkości fasoli do wielkości melona.

Są one również znane jako mięśniaki gładkie i mięśniaki.

Fibroidy dotykają około 30 procent wszystkich kobiet w wieku 35 lat i od 20 do 80 procent w wieku 50 lat.

Zazwyczaj rozwijają się w wieku od 16 do 50 lat. Są to lata rozrodcze, w których poziomy estrogenów są wyższe.

W tym artykule przyjrzymy się typowi mięśniaków, ich wpływowi na ciało, przyczynom, sposobom ich wykrywania i tym, co kobiety mogą zrobić, aby je leczyć.

Szybkie fakty dotyczące mięśniaków:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących mięśniaków. Więcej informacji znajduje się w głównym artykule.

 • Fibroidy występują najczęściej w okresie reprodukcyjnym.
 • Nie jest jasne, dlaczego tak się tworzą, ale wydaje się, że rozwijają się, gdy poziom estrogenów jest wyższy.
 • Większość osób nie odczuwa żadnych objawów, ale może obejmować dolegliwości bólowe w obrębie pleców, zaparcia oraz nadmierne lub bolesne krwawienia z macicy prowadzące do anemii.
 • Komplikacje są rzadkie, ale mogą być poważne.

Rodzaje

Fibroids

Istnieją cztery rodzaje mięśniaków:

 • Intrural: Jest to najczęstszy typ. W mięśniowej ścianie macicy osadzony jest śródścienny mięśniak.
 • Mięśniaki błony śluzowej części dolnej: rozciągają się poza ścianę macicy i rosną w otaczającej zewnętrznej warstwie tkanki macicy. Mogą rozwinąć się w uszypułowane mięśniaki macicy, gdzie włókniak ma łodygę i może stać się dość duży.
 • Mięśniaki błony śluzowej jamy ustnej: ten typ może wepchnąć się do jamy macicy. Zwykle znajduje się w mięśniu pod wewnętrzną wyściółką ściany.
 • Mięśniaki szyjki macicy: włókniaki szyjki macicy zakorzenią się w szyi macicy, znanej jako szyjka macicy.

Klasyfikacja mięśniaka zależy od jego umiejscowienia w macicy.

Objawy

Około 1 na 3 kobiety z mięśniakami wystąpią objawy.

Mogą to być:

 • ciężkie, bolesne okresy, zwane również krwotokiem miesiączkowym
 • niedokrwistość z ciężkich okresów
 • ból dolnej części pleców lub ból nogi
 • zaparcie
 • dyskomfort w dolnej części brzucha, szczególnie w przypadku dużych mięśniaków
 • częste oddawanie moczu
 • ból podczas stosunku, znany jako dyspareunia

Inne możliwe objawy to:

 • problemy z pracą
 • problemy z ciążą
 • problemy z płodnością
 • wielokrotne poronienia

Jeśli mięśniaki są duże, może również dojść do zwiększenia masy ciała i obrzęku w dolnej części brzucha.

Po rozwinięciu się mięśniaka może on nadal rosnąć aż do menopauzy. Ponieważ poziom estrogenu spada po menopauzie, mięśniak zwykle się kurczy.

Przyczyny

Nie wiadomo dokładnie, co powoduje mięśniaki. Mogą być związane z poziomami estrogenu.

W okresie rozrodczym poziomy estrogenu i progesteronu są wyższe.

Kiedy poziom estrogenu jest wysoki, szczególnie w czasie ciąży, włókniaki mają tendencję do pęcznienia. Są również bardziej podatne na rozwój, gdy kobieta przyjmuje tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen.

Niski poziom estrogenu może powodować kurczenie się mięśniaków, takie w trakcie i po menopauzie.

Uważa się, że czynniki genetyczne wpływają na rozwój mięśniaków. Posiadanie bliskiego krewnego z włókniakami zwiększa szansę ich rozwoju.

Istnieją również dowody na to, że czerwone mięso, alkohol i kofeina mogą zwiększać ryzyko wystąpienia mięśniaków i że zwiększone spożycie owoców i warzyw może go zmniejszyć.

Nadwaga lub otyłość zwiększają ryzyko mięśniaków.

Rodzenie dzieci obniża ryzyko rozwoju mięśniaków. Ryzyko to zmniejsza się za każdym razem, gdy rodzi kobieta.

Diagnoza

Ponieważ mięśniaki często nie wykazują objawów, zwykle diagnozuje się je podczas rutynowych badań miednicy.

Następujące testy diagnostyczne mogą wykryć mięśniaki macicy i wykluczyć inne stany:

 • Lekarz może tworzyć obrazy ultrasonograficzne, skanując brzuch lub wkładając małą sondę ultrasonograficzną do pochwy. Oba podejścia mogą być potrzebne.
 • MRI może określić wielkość i ilość mięśniaków.
 • Histeroskopia wykorzystuje małe urządzenie z kamerą przymocowaną do końca, aby zbadać wnętrze macicy. Urządzenie wprowadza się przez pochwę i do macicy przez szyjkę macicy. W razie potrzeby lekarz może wykonać biopsję w tym samym czasie, aby zidentyfikować potencjalnie rakowe komórki w okolicy.
 • Można również wykonać laparoskopię. W laparoskopii lekarz robi mały otwór w skórze brzucha i wkłada małą rurkę z oświetloną kamerą przymocowaną przez warstwy brzucha. Kamera sięga do jamy brzuszno-brzusznej, aby zbadać zewnętrzną stronę macicy i otaczających ją struktur. Jeśli to konieczne, biopsję można pobrać z zewnętrznej warstwy macicy.

Leczenie

Lek antykoncepcyjny służy do zmniejszania mięśniaków.

Leczenie jest zalecane tylko dla kobiet, u których występują objawy w wyniku mięśniaków. Jeśli włókniaki nie wpływają na jakość życia, leczenie może nie być konieczne.

Fibroidy mogą prowadzić do ciężkich okresów, ale jeśli nie powodują poważnych problemów, można zdecydować, że nie mają leczenia.

W okresie menopauzy, mięśniaki często się kurczą, a objawy często stają się mniej widoczne, a nawet całkowicie ustępują.

Kiedy leczenie jest konieczne, może ono przybrać postać leku lub zabiegu chirurgicznego. Lokalizacja mięśniaków, nasilenie objawów i wszelkie przyszłe plany rozrodcze mogą mieć wpływ na decyzję.

Lek

Pierwszą linią leczenia włókniaków jest leczenie.

Lek znany jako agonista hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRHa) powoduje, że organizm produkuje mniej estrogenu i progesteronu. To zmniejsza mięśniaki. GnRHa zatrzymuje cykl menstruacyjny bez wpływu na płodność po zakończeniu leczenia.

Agoniści GnRH mogą powodować objawy przypominające menopauzę, w tym uderzenia gorąca, tendencję do pocenia się bardziej, suchość pochwy, a w niektórych przypadkach wyższe ryzyko osteoporozy.

Mogą być podane przed operacją, aby zmniejszyć mięśniaki. Agoniści GnRH są tylko do krótkotrwałego stosowania.

Można stosować inne leki, ale mogą one być mniej skuteczne w leczeniu większych mięśniaków.

Obejmują one:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): Są to mefenam i ibuprofen, które można kupić w Internecie. Leki przeciwzapalne zmniejszają wytwarzanie hormonopodobnych związków lipidowych zwanych prostaglandynami. Prostaglandyny wiążą się z okresami skurczowymi i są uważane za związane z ciężkimi miesiączkami. U osób z mięśniakami macicy NLPZ może być skuteczny w zmniejszaniu bólu włóknistego, nie zmniejsza krwawienia z mięśniaków i nie wpływa na płodność.
 • Tabletki antykoncepcyjne: doustne środki antykoncepcyjne pomagają regulować cykl owulacji i mogą pomóc w zmniejszeniu bólu lub krwawień w czasie.
 • System domaciczny lewonorgestrelu (LNG-IUS): To plastikowe urządzenie umieszcza się w macicy. Następnie uwalnia hormon o nazwie lewonorgestrel w dłuższym okresie czasu. Hormon zatrzymuje zbyt szybką narastanie wewnętrznej macicy macicy, co zmniejsza krwawienie miesiączkowe. Działania niepożądane obejmują nieregularne krwawienia trwające do 6 miesięcy lub dłużej, bóle głowy, tkliwość piersi i trądzik. W niektórych przypadkach może zatrzymać okres.

Chirurgia

Ciężkie włókniaki mogą nie reagować na bardziej zachowawcze opcje leczenia, a operacja może być konieczna.

Lekarz prowadzący może rozważyć następujące procedury:

 • Histerektomia: Histerektomia to częściowe lub całkowite usunięcie macicy. Jest to rozważane w leczeniu wyjątkowo dużych mięśniaków lub nadmiernego krwawienia. Całkowita histerektomia może zapobiec nawrotowi mięśniaków. Jeśli chirurg usunie również jajniki i jajowody, działania niepożądane mogą obejmować zmniejszenie libido i wczesną menopauzę.
 • Miomektomia: To jest usunięcie mięśniaków z mięśniowej ściany macicy. Może pomóc kobietom, które nadal chcą mieć dzieci. Kobiety z dużymi mięśniakami lub włókniakami zlokalizowanymi w poszczególnych częściach macicy mogą nie skorzystać z tej operacji.
 • Ablacja endometrium: usunięcie błony śluzowej macicy może pomóc, jeśli mięśniaki znajdują się blisko wewnętrznej powierzchni macicy. Ablacja endometrium może być skuteczną alternatywą dla histerektomii u niektórych kobiet z mięśniakami macicy.
 • Embolizacja tętnicy macicznej (ZEA), a dokładniej embolizacja macicy macicy (UFE): Odcięcie dopływu krwi do obszaru zmniejsza mięsaki. Kierując się fluoroskopowym obrazowaniem rentgenowskim substancję chemiczną wstrzykuje się przez cewnik do tętnic dostarczających krew dowolnym mięśniakom. Ta procedura zmniejsza lub usuwa objawy u do 90 procent osób z mięśniakami, ale nie jest odpowiednia dla kobiet w ciąży i zazwyczaj nie dla tych, którzy nadal chcą mieć dzieci.
 • Podskórna ablacja laserowa prowadzona za pomocą MRI: Skan MRI służy do lokalizowania mięśniaków. Drobne igły są następnie wprowadzane przez skórę i tkanki ciała pacjenta i pchane, aż osiągną docelowe włókniaki. Urządzenie laserowe jest wkładane przez igły. Promień lasera wysyłany jest przez urządzenie w celu zmniejszenia mięśniaków.
 • Badanie ultrasonograficzne ukierunkowane na MRI: skan MRI lokalizuje mięśniaki macicy, a fale ultradźwiękowe o wysokiej energii są dostarczane w celu ich zmniejszenia.

Naturalne zabiegi

Nie ma udowodnionego naturalnego leczenia mięśniaków. Jednak utrzymywanie masy ciała za pomocą ćwiczeń i zdrowej diety może pomóc w obniżeniu poziomu estrogenu.

Komplikacje

Niepłodność Fibroids

Fibroidy zwykle nie powodują powikłań, ale jeśli występują, mogą być poważne, a nawet zagrażać życiu.

Komplikacje mogą obejmować:

 • Menorrhagia, zwany także ciężkimi okresami: To może czasami uniemożliwić kobietom normalne funkcjonowanie podczas menstruacji, prowadząc do depresji, anemii i zmęczenia.
 • Ból brzucha: jeśli mięśniaki są duże, obrzęk i uczucie dyskomfortu mogą pojawić się w dolnej części brzucha. Mogą również powodować zaparcia z bolesnymi ruchami jelit.
 • Problemy z ciążą: poród przedwczesny, problemy z porodem i poronienia mogą wystąpić, gdy poziom estrogenu znacznie wzrośnie w czasie ciąży.
 • Niepłodność: W niektórych przypadkach mięśniaki mogą utrudnić zapłodnionemu jajeczkowi przyczepienie się do wyściółki macicy. Mięsień podśluzówkowy rosnący wewnątrz jamy macicy może zmienić kształt macicy, utrudniając poczęcie.
 • Mięśniak gładkokomórkowy: Jest to rzadka forma nowotworu, którą niektórzy uważają za zdolną do rozwinięcia się wewnątrz mięśniaka w bardzo rzadkich przypadkach.

Do innych poważnych powikłań należą ostra choroba zakrzepowo-zatorowa, zakrzepica żył głębokich (DVT), ostra niewydolność nerek i krwawienie wewnętrzne.

Kobieta z mięśniakami, u których nagle wystąpi silny ból brzucha, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: