Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Krwawienia splintera: przyczyny i leczenie

Krwawienie z rozszczepu to nieprawidłowość występująca w czyimś paznokciu. Nazwa pochodzi od faktu, że krwotok z rozszczepu przypomina odłamek pod paznokciem i wygląda na czerwony.

Co to jest krwotok z rozszczepu?

Kobieta sprawdza jej paznokcie.

Krwawienie z rozszczepu powoduje, że osoba ma podłużne prążki wzdłuż paznokci, które zwykle pojawiają się jako małe czerwone naczynia krwionośne lub smugi pod paznokciami.

Paznokcie danej osoby składają się głównie z białka zwanego keratyną, co daje im siłę i elastyczność.

Paznokcie wyrastają z części gwoździa znanej jako matryca, która tworzy komórki keratynowe, które nakładają się na siebie nawzajem i poruszają się do przodu.

Gdy paznokcie są obecne na skórze, składają się tylko z martwych komórek keratynowych. W związku z tym osoba może przyciąć sobie paznokcie bez odczuwania bólu. Podczas gdy paznokcie ludzi mogą rosnąć w różnym tempie, większość rośnie w tempie 2 cali rocznie.

Niektóre krwotoki z rozszczepem mogą być wskaźnikiem choroby podstawowej. Jednak czasami są one kolejną nieszkodliwą nieprawidłowością, która może wystąpić w ciele.

Przyczyny

Krwawienie z krwawienia.

Krwawienia splinter występują, gdy krew wycieka lub pęcznieje z małych naczyń krwionośnych biegnących w górę iw dół łożyska paznokcia. Małe skrzepy krwi zwane mikrozatorami w naczyniach włosowatych mogą również powodować krwotoki rozszczepowe.

Jedną z najczęstszych przyczyn krwotoków rozszczepowych jest uraz paznokci. Według Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych, około 20 procent krwawień z rozszczepem spowodowane jest urazem paznokci.

Upuszczanie czegoś na paznokcie, uderzanie paznokciami o coś lub utknięcie w przeszkodzie może spowodować pojawienie się krwotoków z odłamkami.

Jednakże, jeśli dana osoba nie jest w stanie zidentyfikować przyczyny krwotoków odłamkowych, krwotoki mogą być wynikiem leżącego u podłoża schorzenia.

Niektóre schorzenia, które powodują krwotoki rozszczepowe obejmują:

  • Zespół antyfosfolipidowy: zespół ten powoduje powstawanie skrzepów krwi w tętnicach i żyłach. Może to być wynikiem innego stanu chorobowego, takiego jak toczeń, lub może wystąpić bez znanego stanu.
  • Infekcyjne zapalenie wsierdzia: ten stan występuje, gdy dana osoba ma podstawową infekcję, taką jak paciorkowce. Ludzie, którzy dożylnie przyjmują narkotyki, są bardziej narażeni na tę chorobę, która może uszkodzić zastawki serca. Krwawienia splinter są zwykle jednym z późniejszych objawów infekcyjnego zapalenia wsierdzia.
  • IV Nadużywanie narkotyków: gdy osoba wstrzykuje narkotyki, takie jak heroina, jest bardziej narażona na choroby zakaźne.
  • Łuszczyca paznokci: Jest to zaburzenie autoimmunologiczne, które powoduje nadmierne gromadzenie się komórek skóry na paznokciach, co może powodować wżery paznokci. Czasami gwoździe również pękają lub oddzielają się od łożyska paznokcia.
  • Reumatyczna choroba serca: ten stan występuje, gdy osoba ma prątek jako dziecko, które rozwija się w poważniejszą infekcję, która uszkadza serce osoby.
  • Toczeń rumieniowaty układowy (SLE): to autoimmunologiczne zaburzenie powoduje ból stawów, krzepnięcie krwi i zmiany krążenia w palcach.

W rzadkich przypadkach krwawienia z odłamów mogą być wynikiem przyjmowania pewnych leków. Przykłady leków, które mogą to powodować, obejmują aspirynę, warfarynę (Coumadin) i niektóre leki stosowane w chemioterapii, takie jak tetracyklina lub gancyklowir (Cytovene).

Kiedy dana osoba ma wyrwy krwotoczne, które nie mają znanej przyczyny, określa się ją jako krwotok idiopatyczny.

Objawy

Krwawienia splintera powodują pękanie małych naczyń krwionośnych wzdłuż naturalnych linii biegnących w górę iw dół paznokci. Znajdująca się pod spodem krew przyczepi się do płytki paznokcia i wydaje się poruszać w miarę wzrostu paznokcia.

Jednak u osób z chorobami ogólnoustrojowymi krwotoki z odłamów często pojawiają się ponownie, czasami w różnych lokalizacjach. Krwotoki mają zwykle długość od 1 do 3 milimetrów, a smugi są zazwyczaj czerwone lub czerwonawo-brązowe.

Mężczyźni doświadczają krwotoków z rozszczepem częściej niż kobiety. Osoby o ciemniejszej karnacji mogą również mieć większe ryzyko krwotoków rozszczepowych.

W większości przypadków krwotok z rozszczepu nie jest bolesny. Jednakże, jeśli krwotoki są bolesne, są bardziej prawdopodobne, że są wynikiem choroby układowej. Również krwotoki znajdujące się blisko płytki paznokcia i kilku palców mogą wskazywać na podstawową chorobę ogólnoustrojową.

Zabiegi

Pokarm bogaty w witaminy z grupy B i cynk.

Kiedy krwotoki spowodowane rozszczepem wynikają z urazu, zwykle nie wymagają leczenia. W miarę jak paznokcie będą się dalej rozwijać, krwawienia z odłamków powinny z czasem zniknąć. Ten proces trwa zwykle od 3 do 4 miesięcy.

Osoba może podjąć kroki, aby wzmocnić paznokcie, co może pomóc w zapobieganiu krwotokom odłamków, spowodowanym urazem lub obrażeniami. Picie dużej ilości wody i spożywanie diety bogatej w witaminę B i cynk może wspierać wzrost silnych paznokci.

Krwawienia z odłamkami, które są objawem podstawowej choroby, mogą wskazywać na potrzebę leczenia. Jeśli krwotoki z odłamkami są związane z przyjmowaniem pewnych leków, powinny skonsultować się z lekarzem, czy przerwać przyjmowanie leku.

Kiedy iść do lekarza

Osoba powinna zgłosić się do lekarza, jeśli zauważy krwotoki z odłamkami oprócz jednego z poniższych objawów:

  • gorączka
  • wybroczyny, które są punktowymi, czerwonymi „kropkami” na skórze
  • ból stawu

Jeśli same krwotoki z odłamów są bolesne bez urazu lub urazu, jak u podstaw, osoba powinna również zobaczyć się z lekarzem.

Perspektywy

Krwawienia splinter są zwykle nieszkodliwym zjawiskiem, które może przejściowo zmienić położenie łożysk paznokcia.

Jednak zmiany związane z krwotokami odłamkowymi mogą w niektórych przypadkach wskazywać na chorobę podstawową.W przypadku infekcyjnego zapalenia wsierdzia krwotoki z rozszczepem wskazują na bardzo ciężką chorobę.

Każdy, kto cierpi na ciągłe krwawienie z rozszczepu lub na krwotoki rozszczepione bez wyraźnej traumatycznej przyczyny, powinien skonsultować się z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: