Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko o metatarsalgia

Metatarsalgia jest bolesnym stanem, który wpływa na kulę stopy. Kości śródstopia to kości łączące palce z kostkami.

Może to wynikać z nadużywania lub intensywnego uprawiania sportów, zapalenia stawów i noszenia nieodpowiednich butów, takich jak buty na wysokim obcasie.

Leczenie

Noszenie wkładek może pomóc utrzymać stopę i zmniejszyć ból.

Leczenie będzie głównie koncentrować się na złagodzeniu dyskomfortu i bólu.

Może to obejmować:

 • nakładanie lodu na obszar kilka razy dziennie, za każdym razem przez 15 do 20 minut z lodem owiniętym w celu ochrony skóry. Pakiety z lodem są dostępne do zakupu online.
 • stosowanie środków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty (OTC), takich jak ibuprofen, zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból
 • utrzymywanie nacisku na stopach i utrzymywanie stóp podczas odpoczynku

Strategie wspomagania stopy obejmują stosowanie poduszek śródstopia lub kostki śródstopia w celu zmniejszenia nacisku kości śródstopia oraz absorbujących wstrząsy wkładek lub podpórek łukowych, aby zmniejszyć nacisk podczas chodzenia.

W cięższych przypadkach lekarz może zalecić wstrzyknięcia steroidowe, aby zmniejszyć ból i obrzęk.

Strategie mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia bólu śródstopia obejmują noszenie odpowiedniego obuwia.

Należy unikać butów na obcasach. Buty nie powinny być zbyt ciasne i powinny być odpowiednio podpierane i amortyzujące, najlepiej z szerokim noskiem. Podeszwy amortyzujące mogą pomóc w zapobieganiu lub łagodzić ból i są dostępne do zakupu online.

Utrzymanie zdrowej masy ciała zmniejszy nacisk na stopy.

Osoby, które powracają do zdrowia po urazach powinny upewnić się, że przestrzegają zaleceń lekarza dotyczących czasu wznowienia forsownej aktywności.

Brak leczenia bólu śródstopia lub zbyt szybki powrót do czynności może prowadzić do komplikacji.

Ból może rozprzestrzenić się na inne części stopy lub gdziekolwiek indziej w ciele, jako że osoba dostosowuje swój chód do radzenia sobie z bólem.

Przyczyny

W stopie między kościami śródstopia występują niewielkie palce palców.

Kiedy głowa jednej kości śródstopia naciska na drugą, mały nerw zostaje złapany między nimi i zaczyna zapadać. Powoduje metatarsalgia.

Włożenie ciężaru na stopę może pogorszyć objawy, ponieważ przy każdym kroku kości śródstopie ścierają się, zwiększając stan zapalny nerwu.

Przyczyny obejmują określone schorzenia i inne czynniki, ale to tylko obciążanie stopy powoduje ból.

Czynniki ryzyka

Czynniki, które mogą przyczyniać się do bólu śródstopia to:

 • Obuwie: Buty zbyt obcisłe wokół palców stóp mogą powodować ból lub wysokie obcasy, które zwiększają nacisk na kulę stopy, gdy jest ona zmuszana do przebywania w ciasnej przestrzeni.
 • Nadwaga: Nadmierna waga może powodować obciążenie stopy.
 • Wiek: Podkładka tłuszczu, która chroni stopę, może z czasem być cieńsza, co prowadzi do przykurczów.
 • Ćwiczenie o dużym wpływie: Bieganie lub uprawianie sportów wysokoprężnych zwiększa ryzyko, ponieważ stopy absorbują duże ilości siły.
 • Kształt stopy i stóp: posiadanie wysokiego łuku lub drugiego palca, który jest dłuższy niż duży palec u nogi, może zwiększyć nacisk.
 • Złamania naprężeniowe: Małe pęknięcia w kościach palców stóp mogą powodować ból po zastosowaniu nacisku.
 • Sztywna kostka: może to zwiększyć nacisk kości śródstopia.

Niektóre schorzenia, które mogą powodować ból śródstopia to:

 • reumatoidalne zapalenie stawów, z obrzękiem stawów w stopie lub dną moczanową
 • cukrzyca, jeśli małe nerwy w stopie mogą ulec podrażnieniu
 • nagromadzenie płynu w stopie

Guz jest bolesnym, opuchniętym guzem, który pojawia się u podstawy dużego palca, osłabiając palec u nogi i zwiększając nacisk na kulę stopy.

Bunions mogą się rozwinąć, jeśli dana osoba nosi buty, które są zbyt małe lub mogą zostać odziedziczone. Są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Może to prowadzić do przykurczów serca.

Nerwiak Mortona to wzrost tkanki włóknistej wokół jednego z nerwów między głowami śródstopia. Nerwiak Mortona ma bardzo podobne objawy do Metatarsalgia i może powodować dalsze obciążenie dla śródstopia.

Ćwiczenia

Strategie ćwiczeń obejmują:

 • pływanie lub jazda na rowerze zamiast uprawiania sportów wysokoprężnych i ćwiczeń fizycznych, które wywierają presję na stopy
 • ćwicząc kostkę i rozciągając ścięgno Achillesa
 • za pomocą dopasowanych wkładek (ortotycznych), aby rozdzielić nacisk, poprawić funkcję stopy i chronić piłkę stopy

Objawy

Metatarsalgia powoduje ból przy kuli stopy.

Ból może wahać się od łagodnego do ciężkiego. Zwykle jest to bardziej zauważalne i nieprzyjemne, gdy osoba stoi lub porusza się.

Może to być palący lub strzelający ból lub ostre bóle, a także mogą występować mrowienie lub drętwienie palców. Może wpływać na obszar w pobliżu palców stóp i piłki.

Ból może być gorszy przy zginaniu palców.

Objawy zwykle rozwijają się powoli. Czasami jednak pojawiają się nagle, zwłaszcza jeśli wzrost wysiłku fizycznego powoduje obciążenie stóp, takie jak bieganie lub skakanie.

Chirurgia

Jeśli inne metody leczenia zawiodą, może być konieczna operacja. Rodzaj operacji zależy od podstawowego problemu.

Chirurgia może zmienić kształt kości, aby wyprostować palce młoteczkowe lub pazurowe, lub może uwolnić lub usunąć uwięziony lub podrażniony nerw.

Perspektywy

Leczenie zachowawcze, takie jak noszenie bardziej odpowiednich butów, często łagodzi objawy bólu śródstopia. Jednak prognozy będą zależeć od przyczyny bólu.

Diagnoza

Pacjent może spotkać się z lekarzem rodzinnym lub udać się bezpośrednio do ortopedy lub podiatry, specjalisty od stóp.

Lekarz zbada stopę pacjenta i zapyta pacjenta o:

 • ich historia medyczna
 • ich styl życia
 • jakiego rodzaju obuwia używają
 • ich hobby

Będą również pytać o to, kiedy ból zaczął się, jak często występuje, kiedy i gdzie, niezależnie od tego, czy pogarsza się, czy też jest ból w innym miejscu ciała.

Pacjent może zostać poproszony o chodzenie na bieżni lub płycie dociskowej w celu oceny ich chodu. Może to pomóc w identyfikacji, które części stopy są poddawane naciskom.

Mogą również być testy.

Badania obrazowe, takie jak prześwietlenie rentgenowskie, badanie rezonansem magnetycznym lub USG ujawnią jakiekolwiek złamania kości.

Badania krwi mogą wykryć możliwe schorzenia, takie jak dna moczanowa, zapalenie stawów lub cukrzyca.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: