Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Próbowałem bańki i tak to się czuło

Stawianie baniek to obecnie wielka wściekłość, a gwiazdy i sportowcy olimpijscy czekają w kolejce na ten przywilej. Postanowiłem spróbować samodzielnie, aby zobaczyć, czy boli tak źle, jak to wygląda.

Bańki w toku

Jeśli nie słyszałeś o bańce, założenie jest proste – małe kubki są przymocowane do skóry, tworząc pod nimi próżnię.

To ssie skórę w górę do kubka. To takie proste.

Mogłeś zobaczyć dowody na bańki na plecach celebrytów i sportowców. Znaki są w zasadzie ogromnymi hickejami; wygląda na to, że dostają jiggy z gigantyczną kałamarnicą. I wygląda trochę boleśnie.

Jest to druga z serii artykułów, w których wypróbowuję nietypowe zabiegi i zgłoś się. Pierwszy polegał na zamrożeniu do -80 ° C z moim szefem. Miałem nadzieję, że to nie będzie tak ekstremalne.

Co ma robić bańka?

Bańki stosuje się w leczeniu bólu, ułatwiają tkankę bliznowatą głęboko w mięśniach i tkankach łącznych oraz zmniejszają obrzęki i węzły mięśniowe. Ponadto, podobnie jak wiele zabiegów komplementarnych, bańki mają minimalizować krążące toksyny poprzez wciąganie ich w skórę, gdzie łatwiej je usunąć.

Chociaż ten zabieg dopiero niedawno stał się sławą napędzaną sławą, ma starodawny rodowód sięgający mgłą czasów. Zgodnie z tradycyjną chińską medycyną, bańki polepszają przepływ qi (twojej życiowej siły życiowej) i mogą pomóc w leczeniu przeziębień, zapalenia oskrzeli, a nawet zapalenia płuc.

Bańki ćwiczył jako część starożytnej perskiej medycyny; zgodnie z dokumentem o tradycyjnej perskiej medycynie bańki „ewakuują chorobliwe materiały z uszkodzonych narządów”.

Papirus Ebersa, napisany ponad 3000 lat temu, wspomina, że ​​bouling był powszechny w Egipcie w tym czasie. W rzeczywistości bańka była nawet polecana przez Mahometa.

Jednak ważne jest, aby pamiętać, że praktyka ma długą historię, nie oznacza, że ​​robi to, co rzekomo. Zamierzałem się dowiedzieć.

Mam wiele ciągłych dolegliwości, które miałem nadzieję złagodzić: od miesięcy mam złe plecy, mam przeziębienie, którego po prostu nie mogę się pozbyć, jestem prawie pewna, że ​​moje qi jest daleko od bicia , i na pewno mógłbym zrobić z ewakuacją chorobliwego materiału z moich zaatakowanych narządów.

Mam tylko jedną sesję, więc nie mogę się spodziewać, że zostanie całkowicie naprawiona; Interesuje mnie głównie to, jak się czuje.

Nadchodzi dzień

Do dzisiejszej procedury towarzyszył mi jeden z naszych redaktorów, który przyniósł jej aparat do uchwycenia dramatu. Jestem dość nerwowym typem faceta i, muszę przyznać, kiedy zbliżałem się do kliniki, moje nerwy zaczynały mnie poprawiać.

Obawiałem się przede wszystkim, że jeszcze jeden z moich kolegów zobaczy mnie półnagi i cierpiący.

Kiedy się zbliżyliśmy, zauważyłem, że znak na drzwiach kliniki brzmi „zamknięty”. Moje serce wzbiło się w moją klatkę piersiową. Ale kiedy popchnęliśmy nasze twarze do szklanki, zostaliśmy powitani w środku. Nie było odwrotu.

Mój terapeuta był czarujący i dobrze zorientowany w bańkach; zapytała mnie, co mam nadzieję zyskać na tym doświadczeniu. Poinformowałem ją o mojej dolnej części pleców, i zdecydowała, że ​​zacznie od głębokiego masażu tkanek, a następnie bańki.

Wyjaśniła, że ​​skąd pochodzi (Republika Czeska), bańki nie są tak dziwnym pomysłem. Kiedykolwiek była przeziębiona, jej babka używałaby podobnej techniki, która obejmowałaby słoiki z dżemem, które „wyciągały flegmę z jej płuc”.

Przypomniałem sobie, że praktyka ta była szeroko rozpowszechniona na całym świecie od tysięcy lat i próbowała się zrelaksować w tym doświadczeniu.

Zostałem sam w zaciemnionej sali terapeutycznej, rozebrałem się do bielizny i zastanawiałem się, co przyniesie następne 60 minut.

Terapeuta wszedł do pokoju i zaczął się masaż tkanek głębokich. W życiu miałem tylko jeden masaż i to było dawno temu. Okazuje się, że lubię masaże. Chyba potrzebowałem wycisnąć ze mnie napięcie. Czasami było to bolesne, ale czułem, że na to zasłużyłem.

Zrobiłem swoje badania przed rozpoczęciem tej misji i dowiedziałem się, że istnieją trzy główne rodzaje bańki: mokre, ogniste i suche.

W bańce ognia, próżnia, która przykleja kubek do skóry, jest tworzona przez … zgadłeś … ogień; zwykle używana jest płonąca kula z waty. W bańkach na mokro, po kilku minutach bańki, wykonuje się małe nacięcia w skórze, kubki są następnie zastępowane na skórze, aby pobrać krew. Zdecydowałem się na bańkę suchą, która nie wymaga ognia ani krwawienia.

Rozpoczyna się bańka

Potem przyszedł czas na bańkę. Zaczęliśmy od prostego gumowego kubka; uszczypnęła gumę i była przymocowana do mojego ciała. Przeciągnęła go po plecach, wciąż mocno przyklejonego do mojej skóry. W miejscach, szczególnie bliżej mojej szyi, był pewien związany ból, ale nic zbyt ekstremalnego. To był dobry ból. Czułem się oczyszczony, jakby robił coś konstruktywnego pod moją skórą.

Ogień bańki

Ale kiedy plastikowa bańka się skończyła, terapeuta podszedł do szklanych kubków i … płonącej waty. Nie spodziewałem się ognia.

Nie mogłem zobaczyć płomienia z głową pochowaną w desce do masażu, ale czułem ciepło. Skrzywiłem się i napięłem.

Nie muszę się tym przejmować; to było bezbolesne. Odetchnęłam z ulgą, ale wciąż naprężałam się za każdym razem, gdy wyczuwałem ciepło w pobliżu mojej skóry.

Każda filiżanka była najpierw przymocowana do dolnej części pleców, zanim została przeciągnięta do miejsca spoczynku – to było trochę bolesne, ale nie było tak źle jak znaki, które pozostawił. To było dziwne uczucie. Ponieważ moja skóra była mocno naciągnięta pod miseczkami, czułam się jakby przytulona przez kanciastą, ale opiekuńczą szklaną ośmiornicę.

Czy istnieje naukowe wsparcie dla bańki?

W dwóch słowach – niezupełnie. Powszechnie uznaje się, że większość efektów przypisywanych bańce wynika z efektu placebo. Jednak opublikowany w nim przegląd systematyczny z 2011 r. Dawał nadzieję. Naukowcy podsumowali:

Autor w trakcie bańki

„Skuteczność bańki wykazano jedynie jako leczenie bólu, a nawet w tym przypadku wątpliwości pozostają.”

Co więcej, przegląd przeprowadzony w 2015 r. W 75 randomizowanych kontrolowanych badaniach klinicznych, w tym 11,077 uczestników, przyniósł więcej wsparcia. Opublikowany w artykule stwierdza, że ​​”bańki mogą być skuteczne w leczeniu bólu i niepełnosprawności związanych z [przewlekły ból szyi] lub [przewlekły ból krzyża] w najbliższym czasie.”

Metaanaliza 135 randomizowanych badań z grupą kontrolną wykazała potencjalne korzyści dla szeregu stanów, w tym półpasiec, trądzik, porażenie twarzy i spondyloza szyjna (zapalenie stawów w szyi). Jednak autorzy zauważają, że wiele badań zawierało znaczące odchylenie i potrzeba więcej badań.

Być może najmniej naukowym z twierdzeń dotyczących bańki jest jej moc do „detoksykacji”. Detoksykacja to termin, który stał się szalenie modny w dziedzinie zdrowia i dobrego samopoczucia, ale nie ma określonego znaczenia. Zapytałem jednego z naszych rezydentów, co sądzi o tym tekście w tym kontekście, powiedziała:

„Być może detoks jest niepoprawnym terminem, próżnia wytworzona z bańki powoduje lokalną ekspansję tkanki, co ułatwia głęboką reakcję rozszerzania naczyń w celu zwiększenia krążenia / przepływu krwi do bolesnych, zwężonych obszarów. Zwiększona cyrkulacja poprawia dostarczanie tlenu i metabolizm komórkowy, co zmniejsza stan zapalny (lub toksyczne) substancje. „

Raleigh Harrell, L.Ac.

Dowody na bok, te zabiegi są w równym stopniu związane z doświadczeniem, uwagą klinicysty i przypływem endorfin, ponieważ dotyczą one wyników medycznych. Jak wyjaśniła terapeuta, nie twierdzi, że przeprowadza interwencje medyczne; to tylko inny sposób podejścia do fizycznych dolegliwości, które mogą działać u niektórych osób. I jeśli jest wystarczająco dobre dla Jennifer Aniston, to jest wystarczająco dobre dla mnie.

Kolor bańki

Amatorzy pucharów twierdzą, że kolor śladów pozostawionych na skórze może powiedzieć ci coś o stanie twojego ciała i twoich obrażeniach. Pochodzi z papieru napisanego przez szanowaną akupunkturzystkę, Susan Johnson, L. Ac .:

„[P] roblemy związane z gromadzeniem się toksyn lub skurczami mięśni powodują, że skóra pod kubkiem barwi się, podczas gdy problemy dotyczące nerwu lub kości nie będą w ogóle barwić. […] Lekka lub umiarkowana blokada [energii] spowoduje skóra pod kielichem zabarwiła się na różowo lub czerwono i upłynie dzień lub dwa, zanim ten kolor zniknie, a ostra stagnacja może spowodować, że skóra zabarwi się na kolor szkarłatny, purpurowy lub czarny, może to potrwać od 7 do 10 dni ciemny kolor, aby się rozproszyć. „

Co ciekawe, patrząc na kolor moim ciele jak to było zasysane do miseczek, terapeuta był w stanie poprawnie zidentyfikować, że po lewej stronie szyi i dolnej prawej części pleców były najbardziej dotknięte obszary.

Czy to działa dla mnie?

Cóż, nadal mam przeziębienie, ale nie jestem pewna, czy jedna sesja to wyleczy; Nie mogę ci powiedzieć, co knuje moje qi, i nawet nie wiem, jak sprawdzić ewakuację chorobliwych materiałów.

Jednak moje plecy wyglądają lepiej i czuję się dobrze z tego doświadczenia. Bez względu na to, czy to były kojące słowa terapeuty, masaż, czy kilka godzin z dala od mojego biurka, nigdy się nie dowiemy, a teraz, nie obchodzi mnie to zbytnio. Jest jak jest.

Czy zrobiłbym to jeszcze raz? Może, właściwie. Chociaż zaskakuje mnie to, że to mówię, uznałem to za przyjemne doświadczenie. Teraz, kiedy to piszę, kilka godzin po założeniu moich ubrań, wciąż czuję się optymistycznie i wcale nie boleśnie. Dam ci znać, jak się jutro czuję …

Jutro

Zaskoczeniem wciąż nie ma bólu, ale moje plecy wyglądają, jakby walczyłem z Cthulhu.

Like this post? Please share to your friends: