Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Mleko A2: co musisz wiedzieć

Mleko jest popularnym składnikiem diety w wielu krajach zachodnich. Źródła mleka i przetworów mlecznych to krowy, owce, wielbłądy, kozy i inne. Alternatywne źródła, które nie obejmują zwierząt obejmują soję, orzechy kokosowe, migdały, len, ryż i konopie.

Ostatnio w mleczarniach pojawił się nowy rodzaj mleka krowiego. Ten produkt, zwany mlekiem A2, zyskał uwagę zarówno od konsumentów, jak i naukowców.

Zwolennicy mleka A2 twierdzą, że jest on łatwiejszy w trawieniu i wchłanianiu niż inne rodzaje mleka. W tym artykule przedstawiono przegląd mleka A2, jego możliwych korzyści dla zdrowia i zagrożeń oraz bieżące badania dotyczące produktu.

Różnice między mlekiem A1 i A2

Mleko nalewane.

Mleko jest dobrym źródłem białka, zawierającym 8 gramów (g) na 8 uncji (oz) szkła. Dwa główne białka w mleku to kazeina i serwatka.

Kazeina stanowi około 80 procent białka w mleku. Istnieją również różne rodzaje kazeiny, z których jedna nazywa się beta-kazeina.

Beta-kazeina stanowi około 30 procent białka w mleku krowim. A1 i A2 to dwa warianty beta-kazeiny.

Historycznie krowy produkowały mleko, które zawierało jedynie formę beta beta-kazeiny. Obecnie większość mleka dostępnego w lokalnym sklepie spożywczym zawiera głównie białka A1.

Historia

Krowy mleczne.

Białka A1 i A2 wpływają na organizm inaczej.

Kiedy białko A1 jest trawione w jelicie cienkim, wytwarza peptyd o nazwie beta-casomorfin-7 (BCM-7). Jelita wchłaniają BCM-7, a następnie przenikają do krwi. Lekarze połączyli BCM-7 z dyskomfortem w żołądku i podobnymi objawami, jak u osób z nietolerancją laktozy.

Struktura białka A2 jest bardziej porównywalna do ludzkiego mleka matki, a także mleka z kozłów, owiec i bawołów.

W 2000 roku naukowiec z Nowej Zelandii założył firmę a2 Milk Company. Firma ta dostarcza mleko od krów, które produkują tylko białko A2.

Firma a2 Milk Company testuje DNA swoich krów za pomocą próbki włosów, aby zapewnić, że zwierzęta wytwarzają tylko mleko zawierające białko A2. Firma testuje również mleko po produkcji, aby upewnić się, że nie zawiera białka A1.

Korzyści

Objawy dyskomfortu żołądkowego, takie jak gaz, wzdęcia i biegunka, które występują po spożyciu produktów mlecznych, są zwykle przypisywane nietolerancji laktozy. Jednak niektórzy badacze uważają, że to BCM-7, a nie laktoza, wpływa na trawienie i wywołuje objawy podobne do nietolerancji laktozy u niektórych osób.

Badanie na chińskich osobach dorosłych z samo-zgłoszoną nietolerancją mleka porównywało skutki picia regularnego mleka, które zawierało białka A1 i A2 z mlekiem tylko A2 na funkcje jelitowe, dyskomfort żołądka i zapalenie.

Uczestnicy spożyli 8 uncji mleka dwa razy dziennie przez 2 tygodnie. Zgłaszali gorszy ból brzucha po spożyciu zwykłego mleka, ale bez zmian w objawach po wypiciu mleka A2.

Uczestnicy również zgłaszali częstsze i luźniejsze stolce podczas picia regularnego mleka. Objawy te nie wystąpiły po spożyciu mleka A2.

Potencjalnie szkodliwe skutki

Niektóre z tych efektów mogą obejmować:

Zapalenie

W tym samym badaniu, o którym mowa powyżej, badacze przyjrzeli się także markerom stanu zapalnego we krwi. Okazało się, że uczestnicy mieli wyższe poziomy markerów stanu zapalnego po wypiciu regularnego mleka.

Funkcja mózgu

Badania wykazały, że mleko może wpływać na funkcjonowanie mózgu. Uczestnicy badania potrzebowali więcej czasu na przetwarzanie informacji i popełniali więcej błędów podczas testu po wypiciu zwykłego mleka w porównaniu z mlekiem A2.

Cukrzyca typu 1

Mierzenie poziomu cukru we krwi.

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy atakuje komórki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny. Zwykle zdiagnozowane u dzieci i nastolatków częstość występowania cukrzycy typu 1 wzrasta na całym świecie. Czynniki genetyczne i środowiskowe, takie jak dieta, odgrywają rolę w procesie chorobowym.

Niektóre badania wykazały, że dzieci, które piją białko mleka krowiego we wcześniejszym wieku niż inne, mają wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1. Jednak inne badania nie wykazały tego samego związku.

Badania sugerują również, że ilość spożywanego przez dziecko mleka może wpływać na ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1, a wyższe spożycie mleka obserwuje się u dzieci, które rozwijają tę chorobę.

Co najmniej jedno badanie wykazało związek między spożywaniem białka A1 a występowaniem cukrzycy typu 1, chociaż tego rodzaju badania nie udowodniły, że jest to bezpośrednia przyczyna.

Niektóre badania na zwierzętach wykazały związek pomiędzy spożyciem mleka krowiego i większą częstością występowania cukrzycy typu 1. Jedno z badań na myszach wykazało, że 47 procent myszy, które miały białko A1 dodane do ich diety, rozwinęło cukrzycę, podczas gdy żadna z dodanych białek A2 nie zrobiła tego.

Jednak inne badania nie potwierdzają hipotezy, że istnieje związek między spożyciem mleka i większą częstością występowania cukrzycy typu 1.

Choroba serca

W badaniu na królikach oceniano wpływ białek A1 i A2 na poziom cholesterolu. Króliki karmione białkiem A1 wykazywały wzrost poziomu cholesterolu, ale badanie było niewielkie, a wyników nie można uogólniać na ludzi.

Niektórzy badacze postawili hipotezę, że spożywanie białka A1 wiązało się z większym ryzykiem chorób serca, ale w wielu badaniach nie stwierdzono częstszego występowania chorób serca u osób, które piją więcej mleka.

Nowotwór

Wysokie spożycie wapnia z produktów mlecznych wiąże się z możliwym zwiększonym ryzykiem raka jajnika u kobiet, a wysokie spożycie wapnia z dowolnego źródła może zwiększać ryzyko raka prostaty u mężczyzn.

Ryzyka

Mleko A2 nadal zawiera laktozę i białko mleka, dlatego nie jest odpowiednie dla osób z nietolerancją laktozy, galaktozemią lub uczuleniem na mleko.

Co więcej, niektórzy ludzie nie spożywają produktów mlecznych i przestrzegają diety wegańskiej, diety Paleo lub próbują zmniejszyć trądzik i inne stany, eliminując mleczarstwo.

Mleko alternatywne

Obecnie dostępnych jest wiele alternatywnych produktów mlecznych. Niektóre przykłady to mleko sojowe, mleko migdałowe, mleko ryżowe, mleko lniane, mleko kokosowe i mleko konopne. Każda odmiana różni się profilem odżywczym, zawartością białka i smakiem.

Uwaga na temat badań mleka A2

Ważne jest, aby osoby rozważające mleko A2 wiedziały, że a2 Milk Company i przemysł mleczarski sfinansowały większość badań dotyczących mleka A2.

PLMedBook