Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści i ryzyko zdrowotne związane z bananami

Banany są jednym z najczęściej spożywanych owoców na świecie, nie bez powodu. Jedzenie ich może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko raka i astmy.

Obecnie banany są uprawiane w co najmniej 107 krajach i zajmują czwartą pozycję wśród światowych upraw żywnościowych pod względem wartości pieniężnej. Amerykanie spożywają więcej bananów niż jabłka i pomarańcze.

Biorąc pod uwagę tak wiele bananów, nie jest zaskakujące, że ludzie zadają pytanie: czy banany są dobre dla ciebie?

W tym artykule przyjrzymy się potencjalnym korzyściom zdrowotnym bananów, takim jak poprawa zdrowia serca i promowanie regularności. Bada również możliwe zagrożenia zdrowotne z nimi związane.

Szybkie fakty o bananach

 • Banany są bogate w potas i błonnik.
 • Mogą pomóc w zapobieganiu astmie, nowotworom, nadciśnieniu, cukrzycy, chorobom sercowo-naczyniowym i problemom trawiennym.
 • Dojrzewają banany w temperaturze pokojowej i dodają je do płatków śniadaniowych.
 • Osoby stosujące beta-blokery nie powinny nagle zwiększać spożycia bananów.

Korzyści zdrowotne

Poniżej wymienione są możliwe korzyści zdrowotne związane z bananami. Ważne jest, aby pamiętać, że wymagane są badania o wyższej jakości, zanim te powiązania świadczeń zdrowotnych zostaną uznane za ostateczne.

Ciśnienie krwi

lekarz mierzący ciśnienie krwi starszych osób

Utrzymywanie niskiego spożycia sodu jest niezbędne dla obniżenia ciśnienia krwi, jednak zwiększanie spożycia potasu może być równie ważne z powodu jego działania rozszerzającego naczynia krwionośne. Według National Health and Nutrition Survey Survey, mniej niż 2% dorosłych mieszkańców USA spełnia zalecenie 4700 mg dziennie. 3

Co ważne, wysokie spożycie potasu wiąże się z 20% zmniejszeniem ryzyka zgonu z wszystkich przyczyn.3

Astma

astma

Badanie przeprowadzone przez Imperial College of London wykazało, że dzieci, które spożywały tylko jeden banan dziennie, miały o 34% mniejsze ryzyko zachorowania na astmę.

Nowotwór

Spożywanie bananów, pomarańczy i soku pomarańczowego w pierwszych dwóch latach życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju białaczki dziecięcej. Jako dobre źródło witaminy C banany mogą pomóc w zwalczaniu powstawania wolnych rodników, o których wiadomo, że powodują raka. Wysokie spożycie błonnika z owoców i warzyw, takich jak banany, wiąże się z obniżonym ryzykiem raka jelita grubego.

Zdrowe serce

atak serca

Zawartość błonnika, potasu, witaminy C i B6 w bananach wspiera zdrowie serca. Zwiększenie spożycia potasu wraz ze spadkiem spożycia sodu jest najważniejszą zmianą diety, jaką osoba może wprowadzić w celu zmniejszenia ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, twierdzi Mark Houston, MD, MS, associate clinical professor of medicine at Vanderbilt Medical School i dyrektor Instytutu Nadciśnienia Tętniczego w szpitalu St Thomas w Tennessee

W jednym badaniu ci, którzy spożyli 4069 mg potasu na dzień, mieli o 49% niższe ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca w porównaniu z tymi, którzy spożywają mniej potasu (około 1000 mg na dzień) .3

Wysokie spożycie potasu wiąże się również ze zmniejszonym ryzykiem udaru mózgu, ochroną przed utratą masy mięśniowej, zachowaniem gęstości mineralnej kości i zmniejszeniem powstawania kamieni nerkowych.3

Cukrzyca

kobieta bierze test cukru we krwi

Badania wykazały, że cukrzycy typu 1, którzy spożywają dietę wysokobłonnikową, mają niższy poziom glukozy we krwi, a cukrzycy typu 2 mogą zwiększać poziom cukru we krwi, lipidów i insuliny. Jeden średni banan dostarcza około 3 gramów błonnika.

Wskazówki dietetyczne dla Amerykanów zalecają 21-25 g / dzień dla kobiet i 30-38 g / dzień dla mężczyzn.

Zdrowie trawienne

człowiek z bólem brzucha

Do leczenia biegunki zalecane są mdłe potrawy, takie jak sos jabłkowy i banany. Są one częścią podejścia znanego jako dieta BRAT; to oznacza banany, ryż, jabłka i tosty.

Elektrolity, takie jak potas, są tracone w dużych ilościach podczas napadów biegunki i mogą powodować osłabienie dotkniętych nimi osób. Banany mogą zastąpić te utracone składniki odżywcze.

Banany mogą również pomagać w promowaniu regularności i uzupełnianiu zapasów potasu.

Zachowywanie pamięci i poprawianie nastroju

Banany zawierają również tryptofan, aminokwas, który bada sugestie, odgrywa rolę w zachowaniu pamięci i poprawie samopoczucia.

Potas

Banany
Banany zawierają dużo potasu i zawierają dobre ilości białka i błonnika pokarmowego.

Banany są bogate w minerał o nazwie potas. Ten minerał jest ważny, ponieważ pomaga utrzymać poziom płynów w organizmie i reguluje ruch składników odżywczych i produktów odpadowych w komórkach i poza nimi.

Potas pomaga również skurczyć się mięśniom i komórkom nerwowym reagować. Utrzymuje regularne bicie serca i może zmniejszyć wpływ sodu na ciśnienie krwi.

Potas może zmniejszać ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych w miarę starzenia się ludzi. Z kolei zdrowe nerki zapewniają odpowiednią ilość potasu w ciele.

Jeden średniej wielkości banan zawiera 422 miligramów potasu. Najlepiej jest próbować pozyskać potas ze źródeł żywieniowych, takich jak banany. W przeciwnym razie suplementy potasu są dostępne do zakupu online.

Profil żywieniowy

Jedna porcja bananów jest uważana za około 126 gramów. Jedna porcja banana zawiera 110 kalorii, 30 gramów węglowodanów i 1 gram białka. Banany są naturalnie pozbawione tłuszczu, cholesterolu i sodu

Banany dostarczają różnorodnych witamin i minerałów:

 • Witamina B6 – 0,5 mg
 • Mangan – 0,3 mg
 • Witamina C – 9 mg
 • Potas – 450 mg
 • Włókno dietetyczne – 3g
 • Białko – 1 g
 • Magnez – 34 mg
 • Kwas foliowy – 25,0 mcg
 • Ryboflawina – 0,1 mg
 • Niacyna – 0,8 mg
 • Witamina A – 81 IU
 • Żelazo – 0,3 mg

Zalecane spożycie potasu dla osób dorosłych wynosi 4,700 miligramów dziennie.

Banany w diecie

Banany i płatki owsiane
Dodaj pokrojony banan do porannych płatków zbożowych lub płatków owsianych na bardziej pożywne śniadanie.

Świeże banany są dostępne przez cały rok.W przeciwieństwie do innych owoców, proces dojrzewania bananów nie zwalnia po zerwaniu. Banany powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej.

Im cieplejsza temperatura, tym szybciej dojrzewają banany. Jednakże, aby spowolnić dojrzewanie, banany powinny być przechowywane w lodówce. Zewnętrzna skórka banana ciemnieje, ale sam banan pozostanie nietknięty dłużej.

Aby zachęcić do szybszego dojrzewania, umieść banana w brązowej papierowej torbie w temperaturze pokojowej.1

W 2008 r. Popularna dieta znana jako „Poranna banan” zalecała zjedzenie banana rano i wody, zjedzenie normalnego obiadu i kolację przed 20.00.

Dodaj pokrojony banan do porannych płatków zbożowych lub płatków owsianych na bardziej pożywne śniadanie.

Podobnie jak sos jabłkowy, dojrzałe tłuczone banany mogą być stosowane w wypiekach w celu zastąpienia oleju lub masła. Przetarte banany nadają babeczki, ciastkom i ciastom wilgotnego, naturalnie słodkiego smaku.

Obierz i zamrażaj banany, aby uzyskać wspaniały dodatek do każdego smoothie.

Dodaj pokrojony banan do porannych płatków zbożowych lub płatków owsianych lub zabierz banana ze sobą na drogę do pracy lub do szkoły, aby uzyskać zdrową, przenośną przekąskę.

Ryzyka

Beta-blokery, rodzaj leków najczęściej przepisywanych na choroby serca, mogą powodować wzrost poziomu potasu we krwi. Podczas przyjmowania beta-blokerów pokarmy bogate w potas, takie jak banany, powinny być spożywane z umiarem.

Spożywanie zbyt dużej ilości potasu może być szkodliwe dla tych, których nerki nie są w pełni funkcjonalne. Jeśli twoje nerki nie są w stanie usunąć nadmiaru potasu z krwi, może to być śmiertelne.

Dr Peter S. Gelfand, który zajmuje się medycyną wewnętrzną w Long Beach NY, mówi:

„Niektóre leki stosowane w chorobach serca i nadciśnieniu mogą zwiększać stężenie potasu, np. Niektóre beta-blokery, takie jak Labetalol, leki hamujące działanie hormonu aldosteronu, takie jak lizynopryl i losartan, oraz niektóre leki moczopędne, takie jak spironolakton i Eplerenone, to tylko częściowa lista i powinieneś skonsultować się z lekarzem, jeśli poziom potasu stanie się problemem.

Niektóre osoby mogą mieć alergię na banany. Jeśli ktoś z alergią na banana zjada banana, może odczuwać objawy w jamie ustnej i gardle, takie jak świąd, pokrzywka, obrzęk i świszczący oddech.

Banany mogą wywoływać migreny u niektórych osób. Osobom, które często doświadczają migrenowych bólów głowy, zaleca się spożywanie nie więcej niż połowy banana dziennie.

Banany zawierają również dużo błonnika. Jedzenie zbyt dużej ilości błonnika może prowadzić do wzdęć, gazów i skurczów żołądka.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: