Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co trzeba wiedzieć o niskim ciśnieniu krwi?

Niskie ciśnienie krwi lub niedociśnienie nie jest często uważane za poważny problem.

Jednak poważne niedociśnienie może wskazywać na podstawowy problem i może prowadzić do poważnych zaburzeń serca i niewydolności narządów, ponieważ tlen i składniki odżywcze mogą nie dotrzeć do kluczowych narządów. Niedociśnienie wiąże się z wstrząsem, stanem zagrażającym życiu.

American Heart Association (AHA) zauważa, że ​​tak długo jak osoba nie odczuwa objawów, niskie ciśnienie krwi nie stanowi problemu. Mniejszy odczyt jest często uważany za zaletę, ponieważ zmniejsza ryzyko niebezpiecznie wysokiego ciśnienia krwi.

Czym jest ciśnienie krwi?

Serce jest mięśniem, które nieustannie pompuje krew dookoła ciała. Krew o niskiej zawartości tlenu jest pompowana do płuc, gdzie pobiera tlen.

[test ciśnienia krwi]

Serce pompuje tę bogatą w tlen krew wokół naszego ciała, aby zasilać nasze mięśnie i komórki. Pompowanie krwi generuje ciśnienie krwi.

Pomiary ciśnienia krwi obejmują dwa różne rodzaje ciśnienia:

 • Ciśnienie skurczowe to ciśnienie krwi, gdy serce kurczy się. Jest mierzony w momencie maksymalnej siły skurczu, gdy lewa komora serca kurczy się.
 • Ciśnienie rozkurczowe to ciśnienie krwi mierzone pomiędzy uderzeniami serca, gdy serce odpoczywa i otwiera się lub rozszerza.

Odczyt ciśnienia krwi mierzy zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe. Liczby pojawiają się zwykle najpierw z większą liczbą, która jest ciśnieniem skurczowym, a następnie mniejszą liczbą, ciśnieniem rozkurczowym.

Jeśli ciśnienie krwi pacjenta wynosi 120 ponad 80 lub 120/80 mmHg, ciśnienie skurczowe wynosi 120 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe 80 mmHg. Skrót „mmHfg” oznacza milimetr słupa rtęci.

Poziomy ciśnienia krwi mogą wahać się do 30 lub 40 mmHg w ciągu dnia. Ciśnienie krwi jest najniższe podczas snu lub odpoczynku. Aktywność fizyczna, wysoki poziom stresu i niepokój powodują wzrost ciśnienia krwi. Ciśnienie krwi musi być za każdym razem pobierane w podobnych okolicznościach, aby podczas porównywania odczytów odnosić się do tego samego stanu aktywności fizycznej.

Osoba dorosła z odczytem 90/60 mm Hg lub niższym może być uważana za osobę z niedociśnieniem lub niskim ciśnieniem krwi.

Objawy

Wiele osób z niskim ciśnieniem krwi nie ma żadnych objawów. Ludzie, którzy są bardzo sprawni, mogą mieć niskie ciśnienie krwi i być zdrowi. W innych przypadkach przewlekły problem, taki jak brak równowagi hormonalnej lub stan ostry, taki jak anafilaksja, może wywołać niedociśnienie.

[czuje się zawroty głowy]

Typowe objawy to:

 • Rozmazany obraz
 • Zimna, lepka, blada skóra
 • Depresja
 • Zawroty głowy, omdlenia i nudności
 • Zmęczenie i słabość
 • Kołatanie serca
 • Szybki, płytki oddech
 • Pragnienie.

Jeśli niedociśnienie nie jest ciężkie i nie istnieją żadne podstawowe choroby, leczenie nie jest konieczne.

Jeśli jest on znacznie niższy lub znacznie niższy niż zwykle, dopływ krwi i tlenu do mózgu i innych ważnych narządów może być niewystarczający. W takim przypadku pacjent będzie potrzebował pomocy medycznej. Ciężkie niedociśnienie wskazuje na podstawowy problem.

Przyczyny

Ciśnienie krwi może stać się niskie z wielu powodów.

Choroba serca

Bradykardia lub niskie tętno, problemy z zaworami serca, zawał serca i niewydolność serca mogą powodować bardzo niskie ciśnienie krwi, głównie dlatego, że serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby utrzymać wzrost ciśnienia.

Ortostatyczne lub niedociśnienie ortostatyczne

Zmiana postawy, np. Wstanie z pozycji siedzącej lub leżącej, może prowadzić do spadku ciśnienia krwi, ale szybko powraca do normalnego poziomu. Jest to bardziej powszechne, gdy ludzie się starzeją. Osoby z cukrzycą mogą doświadczyć tego, jeśli mają uszkodzenie autonomicznego układu nerwowego.

Niskie ciśnienie krwi po posiłkach

Czasami ciśnienie krwi spada po jedzeniu, powodując zawroty głowy, zawroty głowy i omdlenia. Częściej występuje u osób starszych, zwłaszcza z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą lub chorobą Parkinsona.

Po jedzeniu jelita potrzebują więcej krwi do trawienia. Serce bije szybciej, a naczynia krwionośne w innych częściach ciała zwężają się, aby pomóc utrzymać ciśnienie krwi. Wraz z wiekiem proces ten staje się mniej skuteczny.

Aby zminimalizować problem, może pomóc w leżeniu po jedzeniu, zmniejszać spożycie węglowodanów i jeść mniejsze posiłki, częściej.

Korzystanie z łazienki, połykanie i kaszel

Ciśnienie krwi może spaść podczas korzystania z łazienki. Odcedzanie podczas oddawania moczu lub wypróżnienia stymuluje nerw błędny, a to podnosi poziom acetylocholiny w organizmie.

Połknięcie i kaszel mogą również prowadzić do omdlenia z powodu stymulacji nerwu błędnego.

Leki

Leki, które mogą prowadzić do niskiego ciśnienia krwi obejmują:

[wiagra]

 • Blokery alfa
 • Beta-adrenolityki
 • Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne
 • Diuretyki
 • Leki stosowane w chorobie Parkinsona
 • Sildenafil, znany również jako Viagra, szczególnie w połączeniu z nitrogliceryną.

Acetylocholina rozszerza naczynia krwionośne, a to zmniejsza ciśnienie krwi i dopływ krwi do mózgu, prowadząc do zawrotów głowy i omdlenia. Zwykle to rozwiązuje się szybko.

Znieczulenie

Podczas operacji celowe obniżenie ciśnienia krwi może zmniejszyć utratę krwi.

Problemy hormonalne

Tarczyca produkuje i przechowuje hormony, które pomagają kontrolować wiele funkcji, w tym tętno i ciśnienie krwi. Nadnercza regulują reakcję stresową. Problemy z którymkolwiek z tych gruczołów mogą prowadzić do niedociśnienia.

Pośrednie niedociśnienie

Neutralne niedociśnienie spowodowane jest wadliwymi sygnałami między sercem a mózgiem. Dotyczy to głównie młodych ludzi.

Kiedy osoba stoi chwilę, krew zbiera się w nogach. Serce dostosowuje się do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, ale u niektórych osób wysyłane są niewłaściwe sygnały.W rezultacie spada częstość akcji serca, powoduje dalszy spadek ciśnienia krwi, co powoduje zawroty głowy, nudności i omdlenia.

Ciąża

Ciśnienie krwi zwykle spada w czasie ciąży, ponieważ układ krwionośny rozszerza się podczas ciąży. Ciśnienie skurczowe zwykle spada o około 5 do 10 punktów, a ciśnienie rozkurczowe może spaść o 10 do 15 punktów. To jest zdrowe i rzadko powoduje niepokój.

Niedobory żywieniowe

Osoby z jadłowstrętem psychicznym mają wyjątkowo niskie tętno i niskie ciśnienie krwi. Bulimia nervosa prowadzi do zaburzeń równowagi elektrolitowej, które mogą prowadzić do nieregularnych uderzeń serca i prawdopodobnie niewydolności serca, a to może prowadzić do poważnego niedociśnienia.

Niedociśnienie i wstrząs

Niedociśnienie wiąże się z różnymi rodzajami wstrząsu.

Ciężkie krwawienie wewnętrzne lub zewnętrzne powoduje spadek objętości krwi, co prowadzi do ciężkiego i potencjalnie niebezpiecznego niedociśnienia oraz wstrząsu hipowolemicznego. Poważne oparzenia mogą również prowadzić do wstrząsu i niedociśnienia.

Anafilaksja to ciężka reakcja alergiczna na niektóre substancje, pokarmy, ćwiczenia, leki, lateks lub ukąszenia owadów. Może dojść do wstrząsu anafilaktycznego z ciężkim spadkiem ciśnienia krwi. Jest to nagły wypadek medyczny i wymaga natychmiastowej uwagi.

Bakterie z infekcji w ciele mogą atakować krwiobieg. Nazywa się to posocznicą. Może wystąpić wstrząs septyczny, zagrażający życiu spadek ciśnienia krwi.

Odwodnienie może wynikać z biegunki i wymiotów, gorąca, nadmiernego stosowania leków moczopędnych i nadmiernego wysiłku fizycznego. Kiedy organizm traci więcej wody niż się przyjmuje, odwodnienie może prowadzić do zawrotów głowy i osłabienia.

Dramatyczny spadek poziomu płynów lub we krwi może prowadzić do wstrząsu hipowolemicznego. Poważne obniżenie objętości płynu w organizmie oznacza, że ​​serce nie może prawidłowo pompować krwi, powodując zagrażające życiu niedociśnienie.

Diagnoza

Sphygmomanometer to standardowe urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi. Nadmuchiwany mankiet jest owinięty wokół ramienia, a pacjent w pozycji siedzącej. Gdy mankiet jest napompowany, ogranicza przepływ krwi. Manometr rtęci lub mechaniczny mierzy ciśnienie.

Ważne jest, aby używać prawidłowego rozmiaru mankietu. Niewłaściwy rozmiar może spowodować niedokładność odczytu.

Mankiet jest napompowany, dopóki tętnica nie zostanie całkowicie zablokowana, następnie ciśnienie zostanie zwolnione powoli, podczas gdy lekarz słucha stetoskopem do tętnicy ramiennej przy łokciu, aby usłyszeć, kiedy krew przepływa ponownie.

Ciśnienie, które jest rejestrowane w momencie, gdy zaczyna się dźwięk, to skurczowe ciśnienie krwi.

Mankiet jest dalej opróżniany, dopóki nie słychać żadnego dźwięku. Ciśnienie rejestrowane w tym punkcie to rozkurczowe ciśnienie krwi.

Cyfrowe ciśnieniomierz wykorzystuje czujniki elektryczne do pomiaru ciśnienia.

Odczyt może wymagać powtórzenia, aby sprawdzić, czy problem jest trwały.

Pytanie pacjenta o historię choroby i inne badania diagnostyczne może wykazać, czy dana osoba ma problemy z sercem, problem hormonalny, anemię itd.

Zapobieganie

Zapobieganie obniżeniu ciśnienia krwi jest możliwe dzięki prostym działaniom w zakresie stylu życia.

Obejmują one:

 • przejście od siedzenia lub leżenia do stania powoli
 • podnosząc głowę łóżka o 6 cali, umieszczając pod spodem cegły lub duże książki
 • często jedząc małe posiłki
 • zwiększenie poboru wody
 • unikanie długich okresów siedzenia lub stania w miejscu
 • nie zmienia nagle postawy lub pozycji
 • unikanie nadmiernego spożycia alkoholu i picia napojów zawierających kofeinę późno w ciągu dnia

Leczenie niskiego ciśnienia krwi

Osoby z niedociśnieniem i bez objawów lub bardzo łagodne nie wymagają leczenia.

Jeśli pojawią się oznaki podstawowego problemu, pacjent zostanie skierowany do odpowiedniego specjalisty.

Niektóre osoby starsze, które czują się słabo, gdy nagle wstają, mogą otrzymać leki, które zwężą tętnice. Fludrokortyzon pomaga zwiększyć objętość krwi. Midodrine pomaga również podnieść poziom ciśnienia krwi.

Jeśli niskie ciśnienie jest prawdopodobnie spowodowane przyjmowaniem leków, dawka może ulec zmianie lub przepisać inny lek.

Zwiększenie spożycia soli i płynów może poprawić objawy niedociśnienia. Poziom soli można zwiększyć, przyjmując tabletki soli lub dodając więcej soli do żywności. Płyny zwiększają objętość krwi i zapobiegają odwodnieniu, co może wpływać na poziom ciśnienia krwi.

Przed dokonaniem jakichkolwiek istotnych zmian pacjent powinien zasięgnąć porady lekarskiej.

Like this post? Please share to your friends: