Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko o kaszlu i jego przyczynach

Kaszel, znany również jako tussis, jest dobrowolnym lub mimowolnym działaniem, które oczyszcza gardło i oddycha przejście obcych cząstek, drobnoustrojów, substancji drażniących, płynów i śluzu; jest to szybkie wydalanie powietrza z płuc.

Kaszel można zrobić celowo lub w ramach odruchu. Chociaż kaszel może być oznaką ciężkiej choroby, częściej sam się wyjaśni bez potrzeby pomocy medycznej.

W tym artykule omówimy możliwe przyczyny, diagnozę i leczenie kaszlu.

Szybkie fakty dotyczące kaszlu

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących kaszlu. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Niektóre zarazki używają kaszlu do rozprzestrzeniania się na nowych gospodarzy.
 • Istnieje szeroki wachlarz potencjalnych przyczyn kaszlu.
 • Niektóre rodzaje kaszlu występują tylko w nocy.
 • Jeśli kaszel jest trudny do zdiagnozowania, może być konieczne prześwietlenie klatki piersiowej.
 • Środki domowe mogą łagodzić większość kaszlu.

Czym jest kaszel?

Starsza kobieta kaszel

Kaszel ma trzy fazy:

 1. Wdychanie (wdychanie).
 2. Zwiększone ciśnienie w gardle i płucach przy zamkniętych strunach głosowych.
 3. Wybuchowe uwolnienie powietrza po otwarciu struny głosowej, nadając kaszlowi charakterystyczny dźwięk.

Jeśli ktoś dużo kaszle, może to być oznaką choroby. Wiele kaszlu jest wywoływanych przez choroby zakaźne, takie jak przeziębienie, ale są też przyczyny niezakaźne. Patrzymy na niektóre potencjalne przyczyny w następnej sekcji.

Przyczyny

Większość kaszlu jest spowodowana przez wirusy i oczyszcza się bez leczenia.

Przyczyny ostrego (krótkotrwałego) kaszlu

W większości przypadków infekcja występuje w górnych drogach oddechowych i dotyka gardła, jest to znane jako URTI lub URI (infekcja górnych dróg oddechowych). Przykłady obejmują:

 • grypa
 • przeziębienie
 • zapalenie krtani

Jeśli jest to LRTI (infekcja dolnych dróg oddechowych), płuca są zakażone i / lub drogi oddechowe schodzą z tchawicy. Przykłady obejmują:

 • zapalenie oskrzeli
 • zapalenie płuc

Ostry kaszel może być również spowodowany katarem siennym.

Przyczyny przewlekłego (długotrwałego) kaszlu

Przewlekły kaszel może być spowodowany:

 • palenie
 • śluz opadający gardło z tylnej części nosa (kropla do nosa)
 • GERD (choroba refluksowa przełyku)
 • astma
 • niektóre leki (np. inhibitory ACE)

Przewlekłe kaszle u dzieci są najczęściej wywoływane przez astmę, ale mogą również występować w takich stanach, jak po kroplówce lub GERD.

Mniej powszechne przyczyny przewlekłego kaszlu u dorosłych obejmują gruźlicę (gruźlicę), infekcje grzybicze płuc i raka płuc.

Kiedy iść do lekarza

Lekarz kontroluje gardło

Jeśli kaszel utrzymuje się przez 3 tygodnie bez poprawy, rozsądnie jest odwiedzić lekarza.

W większości przypadków kaszel nie będzie mieć nic poważnego, ale w rzadkich przypadkach długotrwały kaszel może być oznaką czegoś, co wymaga leczenia, takiego jak rak płuc lub niewydolność serca.

Inne powody, dla których warto zasięgnąć porady medycznej, obejmują:

 • Kaszel się pogarsza.
 • W okolicy szyi występują obrzęki lub grudki.
 • Utrata masy ciała.
 • Ciężki kaszel.
 • Trudności z połykaniem.
 • Trwałe zmiany w dźwięku głosu.
 • Kaszel krwią.
 • Trudności z oddychaniem.
 • Ból w klatce piersiowej.
 • Gorączki, które nie są coraz lepsze.

Diagnoza

Jeśli lekarz zdecyduje, że kaszel jest spowodowany przez przeziębienie lub grypę, ogólną radą będzie odpoczynek, picie dużej ilości płynów i pozwolenie mu na to. W większości przypadków takie kaszel ustępuje po 1-2 tygodniach.

Kaszel spowodowany infekcją wirusową trwającą dłużej niż kilka tygodni prawdopodobnie wymagać będzie pomocy medycznej.

Lekarz może zlecić wykonanie niektórych badań diagnostycznych, takich jak prześwietlenie klatki piersiowej; próbka flegmy może zostać wysłana do laboratorium w celu przeprowadzenia analizy w celu ustalenia przyczyny infekcji.

Pacjent może zostać poproszony o wdychanie i wydalanie z rurki przymocowanej do maszyny; pomaga to lekarzowi ustalić, czy drogi oddechowe mają przeszkodę (ten test nazywa się spirometrią), co jest powszechne w astmie lub rozedmie płuc.

W przypadku zdiagnozowania astmy pacjentowi może zostać przepisany lek na astmę.

Czasami lekarz może skierować pacjenta do specjalisty od płuc lub ucha, nosa i gardła (ENT).

Zabiegi

Miód w misce i plaster miodu

Najlepszym sposobem leczenia kaszlu spowodowanego przez infekcję wirusową jest pozwolenie układowi odpornościowemu na poradzenie sobie z tym – ogólnie rzecz biorąc, takie kaszle same ustępują.

Jeśli lekarz leczy kaszel, skupi się na przyczynie; na przykład, jeśli jest to spowodowane inhibitorem ACE, może zostać przerwane.

Kodeina, dekstrometorfan i inne środki przeciwkaszlowe są często stosowane przez osoby cierpiące na kaszel.

Jednak niewiele badań dotyczy leków na kaszel i tego, jak bardzo mogą one zmniejszyć objawy.

Strona główna zadośćuczynienie

Według National Health Service (NHS), Wielka Brytania, domowe lekarstwo z miodem i cytryną jest równie dobre, jeśli nie lepsze niż większość dostępnych bez recepty produktów sprzedawanych w aptekach.

Zabiegi mają na celu sprawienie, aby pacjent poczuł się trochę lepiej, ale generalnie nie zmniejszał długości kaszlu.

Miód – to płaszcza gardła, w wyniku mniej podrażnienia i ewentualnie mniej kaszel. Miód jest łagodny (coś, co łagodzi).

Leki na kaszel – niektóre mogą pomóc w towarzyszących objawach, takich jak gorączka lub zatkany nos. Jednak nie ma przekonujących dowodów na to, że leki na kaszel są skuteczne w szybszym usuwaniu kaszlu.

W przypadku małych dzieci dobrze jest porozmawiać z lekarzem przed podaniem leku przeciwkaszlowego. Niektóre składniki leków na kaszel, takie jak kodeina, mogą być niebezpieczne dla małych dzieci. Nie ma dowodów na to, że leki na kaszel pomagają dzieciom i mogą być niebezpieczne z powodu skutków ubocznych.

Leki przeciwkaszlowe – hamują odruch kaszlowy i są zwykle przepisywane tylko na suchy kaszel. Przykłady obejmują folkodynę, dekstrometorfan i leki przeciwhistaminowe.

Wykrztuśne substancje – pomagają wydobywać śluz i inne substancje z tchawicy, oskrzeli i płuc. Przykładem jest guaifenezyna (guaifenezyna), która rozrzedza śluz, a także smaruje podrażnione drogi oddechowe, pomagając w osuszeniu dróg oddechowych.

Na wynos

Podsumowując, kaszel może być denerwujący i nieprzyjemny, ale w większości przypadków ustąpią same. Jednakże, jeśli kaszel trwa dłużej lub gorzej, nadal należy porozmawiać z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: