Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Najczęstsze przyczyny bólu w pępku

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może doświadczyć bólu brzucha. Niektóre przyczyny są związane z poważnymi i potencjalnie śmiertelnymi schorzeniami, podczas gdy inne są prostymi, rozwiązalnymi problemami żołądkowymi.

Każdy, kto doświadcza bólu brzucha, powinien porozmawiać z lekarzem, który najlepiej określi, czy ból jest poważny. Wiele mniejszych stanów może powodować ból w okolicy pępka, a nawet promieniować na inne obszary ciała, w tym miednicę, nogi i klatkę piersiową.

Typowe przyczyny to niestrawność, zaparcia i ciąża. Leczenie zależy od przyczyny.

Szybkie fakty dotyczące bólu brzucha:

 • Ciąża może powodować ból brzucha u kobiet.
 • Niektóre przejściowe warunki mogą powodować ból brzucha.
 • Każdy, kto ma operację brzucha, może odczuwać ból w pępku.
 • Zaparcia mogą powodować ból brzucha, ale zwykle nie jest to stan poważny.

Niestrawność

mężczyzna trzyma jego żołądek w bólu

Niestrawność jest również nazywana niestrawnością lub rozstroju żołądka. Powoduje ból, pieczenie lub dyskomfort w górnej części brzucha, promieniując do obszaru pępka.

Niestrawność można leczyć bezkwasowymi środkami zobojętniającymi kwas i blokerami kwasu.

Według National Institute of Diabetes i trawienia i chorób nerek, 1 na 4 osoby w Ameryce doświadczyły niestrawności. Ponadto wśród osób, które widzą lekarza z powodu niestrawności, u 3 na 4 osoby stwierdza się dyspepsję czynnościową.

Funkcjonalna dyspepsja powoduje ból w górnej części żołądka, który promieniuje do pępka. Jest to dolegliwość, która przychodzi i odchodzi, ale nie ma żadnej znanej przyczyny.

Podobnie jak niestrawność, niestrawność czynnościową można leczyć bezkwasowymi środkami zobojętniającymi kwas i blokerami kwasu. Receptorowe terapie tłumiące kwas mogą pomóc, gdy te leki nie.

Ciąża

Łagodny ból w pępku nie jest powodem do niepokoju, ale kobiety, które doświadczają znacznego i ciągłego dyskomfortu i bólu, powinny zgłosić to lekarzowi.

Przepuklina pępkowa w czasie ciąży jest kolejnym możliwym powodem bólu brzucha podczas ciąży. Jednak takie przepukliny są rzadkie i dotyczą kobiet w ciąży z wielokrotnością lub ciężko otyłych i w ciąży.

Objawy przepukliny pępkowej obejmują:

 • wybrzuszenie w pobliżu pępka
 • obrzęk wokół pępka
 • ból w okolicach i w pobliżu pępka
 • nudności i wymioty

Zaparcie

Mężczyzna obsiadanie na toalecie używać jego telefon

Zaparcie jest powszechnym stanem, który definiuje się jako osobę mającą 3 lub mniej ruchów jelit w okresie 1 tygodnia, zgodnie z National Institute of Diabetes and trawiennymi i nerkowymi chorobami.

Niemal każdy od czasu do czasu zapada na zatwardzenie, a zaparcia trwające krótko nie są poważne. Sporadyczne zaparcia są leczone przy pomocy środków zmiękczających stolec i poprzez dodanie przetworzonych lub syntetycznych włókien do diety.

Każdy, kto doświadcza zaparcia przez 2 lub więcej miesięcy, powinien zgłosić się do lekarza.

Jakie są inne potencjalne przyczyny?

Inne potencjalne przyczyny bólu w okolicy pępka to ból po zabiegu, infekcje dróg moczowych (UTI), infekcje bakteryjne i zapalenie żołądka i jelit.

Ból po operacji

W większości przypadków ból spowodowany zabiegiem chirurgicznym ustąpi, gdy ciało goi się. Leki przeciwbólowe mogą pomóc, w zależności od nasilenia bólu.

Każdy poważny ból i obrzęk, który obejmuje następujące objawy, powinien stanowić powód do dalszego badania:

 • gorączka
 • nudności
 • wymioty
 • biegunka

Osoby, u których występuje którykolwiek z tych objawów, powinny zgłosić się do lekarza, ponieważ są to objawy zakażenia.

Infekcje dróg moczowych

ZUM są częstsze u kobiet niż u mężczyzn, ale każdy, w tym dzieci, może otrzymać ZUM. ZUM mogą powodować ból w jamie brzusznej i pępku.

ZUM są spowodowane przez bakterie i są leczone antybiotykami.

Bakteryjne infekcje żołądka

Złe bakterie jelitowe mogą przedostawać się do organizmu i żyć w przewodzie pokarmowym przez wiele lat. Z czasem bakterie mogą powodować bolesne owrzodzenia w ściankach żołądka i jelicie cienkim. Czasami te infekcje narażają ludzi na raka żołądka.

Infekcje mogą powodować ból brzucha i ból brzucha w całym jamie brzusznej.

Bakteryjne infekcje żołądka można leczyć antybiotykami. Gdy antybiotyki zaczną działać, zwykle ustępują pępkowi i bólom brzucha oraz innym objawom.

Nieżyt żołądka i jelit

Powszechnie znany jako grypa żołądkowa, zapalenie żołądka i jelit jest spowodowane spożywaniem skażonej żywności lub napoju lub bezpośrednim kontaktem z osobą zakażoną. Ból brzucha, żołądek i skurcze są klasycznymi objawami zapalenia żołądka i jelit.

Zapalenie żołądka i jelit zazwyczaj poprawia się samo. Każdy, kto doświadcza odwodnienia od wymiotów i biegunki, ma krew w kale, nie może utrzymać płynów w ustach, lub ma objawy trwające dłużej niż 3 dni, powinien skontaktować się z lekarzem.

Poważniejsze przyczyny bólu w pępku

Niektóre stany, które powodują ból brzucha, są szczególnie bolesne, ale większość z nich jest uleczalna i uleczalna. Nawet te schorzenia, których nie można wyleczyć, nadal można leczyć, a ból można opanować.

Kamienie żółciowe

Ataki pęcherzyka żółciowego wynikające z kamieni żółciowych są bardzo bolesne, a silny ból jest zwykle pierwszym wskaźnikiem problemu. Ból ma tendencję do rozpoczynania w jamie brzusznej i podróży do pępka.

Jedynym sposobem leczenia bólu w kamicy żółciowej jest operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego ból ustąpi.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zbliżenie twarzy chirurgów

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest bardzo bolesnym stanem powodującym stan zapalny wyrostka robaczkowego. Jeden przegląd w zgłoszonych tam były prawie 400.000 diagnoz zapalenia wyrostka robaczkowego w Ameryce Północnej w 2015 roku.

Zapalenie wyrostka robaczkowego może być poważne, a nawet doprowadzić do śmierci.

Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może powodować zapalenie otrzewnej, które występuje, gdy wyrostek pęka, a infekcja rozprzestrzenia się w jamie brzusznej.

Zapalenie otrzewnej to niebezpieczne i potencjalnie śmiertelne zapalenie błony śluzowej żołądka, które pokrywa organy żołądka.

Dodatek ból zwykle zaczyna się wokół pępka i promieniuje w całym brzuchu. Ból pogarsza się z każdym ruchem, w tym chodzeniem i kaszlem.

Oprócz bólu zapalenie wyrostka robaczkowego powoduje następujące dodatkowe objawy:

 • nudności i wymioty
 • utrata apetytu
 • zaparcie lub biegunka
 • gorączka
 • wzdęcia lub obrzęki brzucha
 • niezdolność do przekazywania gazu

Każdy, kto podejrzewa, że ​​może mieć zapalenie wyrostka robaczkowego, ponieważ ma ciężki pępek i ból brzucha lub którykolwiek z objawów wymienionych powyżej, powinien natychmiast uzyskać pomoc lekarską.

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki jest stanem chorobowym, w którym trzustka ulega zapaleniu.

W zapaleniu trzustki enzymy trawienne zaczynają się przemieszczać do trzustki, zanim zostaną uwolnione do jelita cienkiego i zaatakują trzustkę. Ból w ciele brzucha jest klasycznym objawem zaognionej trzustki.

Zapalenie trzustki jest często stanem przewlekłym, a ból w pępku nigdy nie jest w pełni rozwiązany. Leczenie może pomóc w leczeniu przewlekłego zapalenia trzustki.

Zaburzenia jelita cienkiego

Zaburzenia jelita cienkiego, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą powodować silny ból w okolicach pępka. Tego rodzaju schorzenia są przewlekłe i bolesne, ale można je leczyć.

Kiedy iść do lekarza

Ból w ciele brzucha ma więcej niż jedną możliwą przyczynę. Następujące okoliczności bólu brzucha mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej i nie należy ich wstrzymywać:

 • silny ból, który wpływa i zapobiega codziennej aktywności
 • ból powodujący budzenie się w nocy lub zatrzymujący kogoś w jego śladzie
 • ból towarzyszący ciężkim wymiotom
 • ból z krwawymi stolcami
 • ból spowodowany urazem

W większości przypadków ból brzucha nie jest poważny, ale w niektórych przypadkach może tak być. Ustalenie przyczyny bólu brzucha może pomóc pacjentowi w radzeniu sobie z odpowiednimi metodami leczenia.

Dlatego każdy, kto doświadcza bardzo bolesnego lub nietypowego bólu w pępku, powinien zwrócić na to uwagę swojego lekarza.

Like this post? Please share to your friends: