Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o warczeniu żołądka

Żołądek warczenia, czyli borborygmi, jest normalnym zjawiskiem, które każdy może doświadczyć. Jest to związane z głodem, powolnym lub niepełnym trawieniem lub spożywaniem pewnych pokarmów.

Te odgłosy warczenia i dudnienia nie zawsze pochodzą z żołądka, ponieważ mogą również pochodzić z jelita cienkiego dalej wzdłuż przewodu pokarmowego.

W tym artykule omówiono przyczyny borborygmi i podano 10 sposobów na powstrzymanie warczenia żołądka.

Szybkie fakty dotyczące warczenia żołądka:

 • Wrzask żołądka występuje, gdy pokarm, płyn i gaz przepływają przez żołądek i jelito cienkie.
 • Żołądek warczący lub dudniący jest normalną częścią trawienia.
 • Nic w żołądku nie tłumi tych dźwięków, aby mogły być zauważalne.
 • Wśród przyczyn są głód, niekompletne trawienie lub niestrawność.

Dlaczego występuje warczenie żołądka?

Pani trzyma miskę pełną herbatników

Istnieją powody, dla których występuje warczenie brzucha, niektóre z nich opisano tutaj:

Aby pomóc w trawieniu

Kiedy pokarm dociera do jelita cienkiego, organizm uwalnia enzymy, które pomagają w rozkładaniu pokarmów i ułatwiają wchłanianie składników odżywczych. Perystaltyka to seria falopodobnych skurczów mięśniowych, które przenoszą pokarm wzdłuż przewodu pokarmowego.

Te działania, które obejmują ruch gazu i częściowo strawionych pokarmów, przyczyniają się do growlingu i odgłosów dudnienia borborygmi.

Aby zasygnalizować głód

Nawet jeśli w poprzednich godzinach nie spożyto żadnego pokarmu, organizm regularnie podejmuje proces perystaltyki. Żołądek i jelita będą także uwalniać kwas i enzymy, aby przygotować się do spożycia pokarmu.

Odgłosy mogą trwać do 20 minut na raz i mogą powtarzać się co godzinę, aż do spożycia żywności.

Aby wskazać podstawowe problemy

Czasami warczenie brzucha może być związane z podstawowym problemem medycznym, szczególnie jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak ból, zaparcia lub biegunka.

Problemy, które mogą powodować growling brzucha to:

 • alergie pokarmowe
 • nietolerancje pokarmowe
 • infekcje żołądkowo-jelitowe
 • niedrożność jelit
 • zespół jelita drażliwego (IBS)

Jak powstrzymać warczenie żołądka

Podczas gdy warczenie brzucha jest częścią normalnego trawienia, są chwile, kiedy odgłosy dudnienia mogą być źródłem zakłopotania. Oto 10 naturalnych środków, które powstrzymają warczenie żołądka:

1. Pij wodę

kobieta wody pitnej ze szkła

Picie szklanki wody może być skutecznym rozwiązaniem dla warczenia żołądka, szczególnie jeśli nie można w tym czasie jeść czegoś. Woda wspomaga proces trawienia, jednocześnie wypełniając żołądek.

Oba te działania pomagają zapobiegać warczeniu brzucha lub co najmniej tłumieniu jego dźwięku.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, wodę należy powoli popijać przez cały dzień. Spożycie dużych ilości w krótkim czasie może prowadzić do bulgotania dźwięków z żołądka.

2. Zjedz coś

Gdy żołądek będzie pusty przez jakiś czas, odgłosy growlingu mogą zasygnalizować, że nadszedł czas, aby znowu zjeść. Spożywanie małego posiłku lub przekąski może chwilowo uciszyć dźwięki. Posiadanie jedzenia w żołądku również zmniejsza objętość warczenia żołądka.

Jeśli warczenie brzucha dzieje się regularnie lub występuje o tej samej porze każdego dnia, może to oznaczać, że wymagane są bardziej regularne posiłki. Niektórzy ludzie mogą jeść od 4 do 6 małych posiłków dziennie zamiast standardowych 3 dużych posiłków, aby zapobiec głodom i odgłosom żołądka.

3. Żuj powoli

Trawienie rozpoczyna się w ustach, poprzez fizyczny akt żucia pokarmu. Ryzykującemu wzdęciu brzucha związanemu z niestrawnością można zapobiec, dokładniej przeżuwając jedzenie i jedząc wolniej.

Prawidłowe żucie pokarmu również zmniejsza ilość połkniętego powietrza, co zapobiega gazom i zaburzeniom trawienia.

4. Ogranicz cukier, alkohol i kwaśną żywność

Alkohol, słodka żywność i kwaśna żywność mogą wywoływać dźwięki żołądka. Cukry, takie jak fruktoza i sorbitol, są szczególnie problematyczne. Kwaśne pokarmy, w tym owoce cytrusowe i kawa, również powodują warczenie żołądka.

Alkohol drażni przewód pokarmowy i może powodować odgłosy żołądka. Zwiększa również produkcję kwasu i powoduje stan zapalny w wyściółce żołądka. Wysokie dawki alkoholu mogą opóźniać opróżnianie żołądka i powodować ból brzucha.

5. Unikaj jedzenia i picia, które powodują gaz

Niektóre produkty spożywcze i napoje wytwarzają więcej gazu niż inne. Jeśli warczenie brzucha spowodowane jest dużą ilością gazu poruszającego się przez przewód pokarmowy, wówczas unikanie tych pokarmów i napojów może rozwiązać problem borbdyny.

wybór różnych ziaren w słoikach

Żywność i napoje gazowe obejmują:

 • fasolki
 • piwo
 • brokuły
 • brukselki
 • kapusta
 • kalafior
 • soczewica
 • grzyby
 • cebule
 • groszek
 • napoje gazowane
 • pełnoziarniste

Dobrym rozwiązaniem może być jednorazowe usunięcie jednego jedzenia lub napoju w celu wskazania źródła nadmiaru gazu i odgłosów jelitowych.

6. Odkryj nietolerancje pokarmowe

Nietolerancja niektórych pokarmów może zwiększać ryzyko zawirowań w żołądku i żołądku.

Na przykład nietolerancja laktozy jest spowodowana niedoborem laktazy, enzymu, który pomaga trawić laktozę. Około 65 procent wszystkich osób ma trudności z trawieniem laktozy, chociaż rozpowszechnienie jest bardzo zróżnicowane w populacjach etnicznych i rasowych.

Najlepszym sposobem na opanowanie nietolerancji pokarmowej jest unikanie pokarmów wywołujących objawy. Osoby z chronicznym pomiarem żołądka powinny przedyskutować z lekarzem możliwość nietolerancji pokarmowej.

7. Przećwicz kontrolę porcji

Żołądek warczący i inne odgłosy mogą stać się bardziej zauważalne po zjedzeniu dużych posiłków, szczególnie posiłków bogatych w tłuszcze, cukry, czerwone mięso i inne pokarmy, które mogą być trudne do strawienia.

Spożywanie mniejszych porcji w bardziej regularnych odstępach czasu, a także dokładne przeżuwanie posiłków podczas posiłków, zmniejsza ryzyko przejedzenia.

8. Bądź aktywny

Udowodniono, że chodzenie po posiłkach wspomaga proces trawienia poprzez przyspieszenie tempa opróżniania żołądka. To szybsze opróżnianie może zmniejszyć dudnienie w żołądku.

Spacer po posiłku może również korzystnie wpływać na trawienie w inny sposób. Badania wskazują, że 20-minutowy spacer 15 minut po jedzeniu obniża poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Jednak należy unikać działań o wysokiej intensywności bezpośrednio po jedzeniu.

9. Zachowaj spokój

Wycie w żołądku może być bardziej widoczne w pewnych stresujących sytuacjach, takich jak rozmowy kwalifikacyjne, prezentacje i testy. Dzieje się tak, ponieważ aktywność jelit zwiększa się w okresach niepokoju, niezależnie od tego, czy żołądek jest pełny, czy pusty.

Podkreśla się również, że spowalnia trawienie i przyczynia się do objawów niestrawności, w tym zgaga i odgłosy żołądka.

Ludzie mogą zmniejszyć poziom lęku i stresu poprzez medytację, ćwiczenia głębokich oddechów i stosowanie progresywnych technik relaksacji mięśni.

10. Rozwiązywanie problemów żołądkowo-jelitowych

Poważniejsze podstawowe procesy chorobowe, takie jak infekcja lub zatkanie jelit, są możliwymi przyczynami borborygmi. Jeśli więc dudnienie w żołądku jest kłopotliwe i wiąże się z innymi objawami lub objawami, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania dokładnej diagnozy i planu leczenia.

IBS może również często znajdować się u źródła warczenia żołądka, a zajęcie się tym podstawowym stanem może być jedynym sposobem na zmniejszenie tych dźwięków.

Na wynos

Chociaż normalne, warczenie brzucha można złagodzić, podejmując pewne kroki, które obejmują regularne spożywanie pokarmów, unikanie problematycznych pokarmów i radzenie sobie z lękiem.

Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli żołądek warczenie jest zwykłym zjawiskiem, zwłaszcza jeśli towarzyszą inne objawy, jak może to być oznaką infekcji przewodu pokarmowego lub bardziej poważny stan.

Like this post? Please share to your friends: