Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Fakty dotyczące zdrowia nasienia i długości życia

Komórki plemników nie mogą przetrwać długo po wystawieniu na działanie powietrza na zewnątrz ciała.

Dokładny czas przeżycia zależy od środowiska, w którym są uwalniane i jak szybko wysycha płyn otaczający komórki plemników.

Czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedzi na niektóre często zadawane pytania dotyczące przeżycia plemników i nasienia.

Długość życia spermy wewnątrz kobiecego ciała

Po wytrysku plemniki mogą żyć w ciele kobiety przez około 5 dni. Płyn w kobiecej linii rozrodczej zawiera wszystkie składniki odżywcze, których plemniki potrzebują do przeżycia w tym czasie.

Gdy znajdują się w żeńskim układzie rozrodczym, plemniki muszą przepłynąć przez szyjkę macicy i do macicy, aby dotrzeć do jajowodów i żeńskich jaj. Jest to bardzo długa droga dla plemników, a niewiele z nich przetrwa.

Czy metoda wypłaty działa?

sperma na niebieskim tle

Metoda wycofania lub gdy samiec „wyciąga” samicę przed wytryskiem, jest notorycznie niewiarygodny.

Zanim dojdzie do wytrysku, niewielka ilość nasienia, znana również jako „pre-cum”, opuszcza penisa.

Istnieje pewna debata, czy płyn ten zawiera plemniki. Dopóki badacze nie będą pewni, najlepiej jest założyć, że ciąża jest możliwa, jeśli płyn ten wejdzie w kontakt z pochwą kobiety.

Według Planned Parenthood, jeśli metoda wypłaty jest wykonywana poprawnie w 100 procentach, jest to około 96 procent skuteczne.

Jednak większość ludzi nie jest w stanie wykonać go prawidłowo za każdym razem, dzięki czemu faktyczna skuteczność wynosi około 78 procent. Oznacza to, że każdego roku 22 na 100 kobiet stosujących tę metodę zajdzie w ciążę lub około 1 na 5.

Wycofanie jest bardziej skuteczne w połączeniu z innymi metodami antykoncepcji, takimi jak prezerwatywy dla mężczyzn lub kobiet lub środki plemnikobójcze.

Podczas stosowania tej metody należy również upewnić się, że wytrysk występuje z dala od otworu pochwy. Wciąż możliwe jest zajście w ciążę, jeśli plemniki rozleją się na pochwę lub srom.

Jak długo żyją plemniki w gorącej wannie?

W gorącej kąpieli plemniki nie żyją zbyt długo. Nasienie nie przetrwa dłużej niż kilka sekund po wystawieniu na działanie chemikaliów i gorącej wody.

Ciąża od kogoś, kto wytryska w wannie z hydromasażem, byłaby bardzo rzadka i prawdopodobnie nie jest możliwa.

W ciepłej kąpieli, która nie była zbyt gorąca, plemniki mogły przetrwać kilka minut. Jednak jest bardzo mało prawdopodobne, aby plemniki mogły znaleźć drogę przez wodę z wanien i do pochwy samicy.

Ciąża występująca w ten sposób również byłaby bardzo trudna, a nawet niemożliwa.

Jednakże, jeśli para odbyłaby stosunek seksualny w wodzie, ciąża byłaby równie prawdopodobna, ponieważ plemniki wchodziłyby bezpośrednio do żeńskiego układu rozrodczego. Temperatura zewnętrzna i środowisko fizyczne nie miałyby żadnego wpływu na przetrwanie nasienia.

Jak długo plemniki mogą przetrwać po zamrożeniu?

zamrożone przechowywanie nasienia

Naukowcy uważają, że plemniki mogą przetrwać w nieskończoność po zamrożeniu, o ile temperatura pozostaje stabilna.

W tak niskiej temperaturze (-196 ° C) komórki plemników są w rodzaju zawieszonej animacji, co oznacza, że ​​wszystkie ich podstawowe funkcje zostały całkowicie zatrzymane.

Mężczyźni zamrażają nasienie z różnych powodów. Wielu robi tak, ponieważ są poddawani leczeniu niepłodności lub mają raka lub inny stan medyczny, który mógłby potencjalnie wpłynąć na ich płodność.

Zamrożenie nasienia pozwoli mężczyźnie mieć dzieci, nawet jeśli stracił on płodność z powodu raka lub leczenia raka.

Produkcja

Zazwyczaj miliony plemników są produkowane w jądrach każdego dnia. W tym czasie komórki tworzące plemniki dzielą się i zmieniają.

Komórki plemnikowe przedostają się do najądrza, gdzie kończą się, co może zająć kilka tygodni.

Nasienie ostatecznie rozwija głowę i ogon, tak że komórki zaczynają przypominać kijankę. Głowa zawiera całe DNA lub materiał genetyczny, a nasienie wykorzystuje ogon, aby pomóc mu się poruszać.

Czynniki zdrowia nasienia

Wiele czynników, które mogą wpływać na proces tworzenia nasienia. Niektóre z czynników, które mogą powodować zmniejszenie liczby plemników lub słabą funkcję plemników, obejmują:

Czynniki zdrowia i stylu życia

 • używanie narkotyków lub alkoholu
 • praca lub zawód
 • używanie tytoniu
 • naprężenie
 • przegrzanie jąder
 • waga

Przyczyny środowiskowe

 • narażenie na chemikalia przemysłowe
 • metale ciężkie
 • promieniowanie lub promieniowanie rentgenowskie

Powodów medycznych

 • zakażenie jąder
 • rak jąder
 • obrzęk żył, które wysysają krew z jądra
 • zaburzenia równowagi hormonalnej
 • problemy fizyczne w rurkach przenoszących nasienie przez układ rozrodczy
 • zaburzenia chromosomalne lub genetyczne
 • niektóre leki
 • operacja obejmująca miednicę, brzuch lub narządy rozrodcze

Jeśli para chce począć i mężczyzna podejrzewa, że ​​ma jeden lub więcej z tych czynników ryzyka, może rozważyć wykonanie liczby plemników. Lekarz może również zalecić tę procedurę, jeśli ciąża nie ustąpi po około 6 miesiącach.

Jeśli człowiek ma którykolwiek z tych czynników ryzyka, powinien spróbować zmienić je co najmniej na 2-3 miesiące przed próbą zajścia w ciążę, ponieważ tyle czasu zajmuje dojrzenie nasienia.

Poprawa zdrowia nasienia

wybór witamin

Zmniejszenie powyższych czynników ryzyka, o ile to możliwe, pomaga w utrzymaniu zdrowych komórek plemników, zwłaszcza przed poczęciem.

Jest kilka rzeczy, które człowiek może zrobić, aby poprawić zdrowie jego nasienia:

 • Utrzymanie zdrowej wagi: nadwaga lub otyłość mogą bezpośrednio wpływać na produkcję plemników i hormony potrzebne do wspierania procesu.
 • Rzucenie palenia: Palenie papierosów wiąże się z niższą liczbą plemników w porównaniu z mężczyznami, którzy nie palą.
 • Ogranicz spożycie alkoholu: Alkohol może wpływać na poziom testosteronu, co z kolei obniży liczbę plemników
 • Przestań używać narkotyków: sterydy anaboliczne, marihuana i kokaina zostały połączone ze zmniejszoną produkcją spermy.
 • Weź witaminy: regularne przyjmowanie witamin może pomóc zapewnić, że człowiek otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje. Powinien zacząć przyjmować witaminy co najmniej 3 miesiące przed próbą poczęcia.
 • Utrzymaj jądra w cieple: spędzanie czasu w saunach lub w wannach z gorącą wodą, noszenie obcisłej bielizny lub spodni i umieszczenie laptopa bezpośrednio na kolanie może spowodować wzrost temperatury moszny i zmniejszenie produkcji nasienia.

Perspektywy

Plemniki żyją poza ciałem przez różne okresy czasu, w zależności od środowiska, w którym zostały uwolnione.

Dopóki nie zostaną umieszczone w żeńskim układzie rozrodczym, plemniki łatwo ulegają uszkodzeniu i mogą przetrwać tylko kilka sekund do kilku minut poza ciałem.

Like this post? Please share to your friends: