Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

FDA bada bezpieczeństwo cukrzycy typu 2 Januvia i Byetta

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków bada, czy leki przeciw cukrzycy typu 2, Januvia (z Merck) i Byetta (z Bristol-Myers Squibb) są powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka trzustki.

Blisko 25 milionów osób w Stanach Zjednoczonych choruje na cukrzycę, kosztując kraj około 245 miliardów dolarów rocznie. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił ogromny wzrost liczby opcji leczenia. Wielu pacjentów musi przyjmować więcej niż jeden lek, aby ustabilizować poziom cukru we krwi i insulinę.

Jednak bezpieczeństwo wszystkich tych nowych leków na cukrzycę wciąż jest przedmiotem szczegółowego badania, informuje FDA.

Dane z raportu z Internal Medicine JAMA wskazują, że pacjenci, którzy przyjmowali leki przeciw cukrzycy Januvia i Byetta byli o wiele bardziej narażeni na zachorowanie na zapalenie trzustki w porównaniu do tych, którzy tego nie robili.

Januvia jest doustną antyhiper glikemią, jest stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi doustnymi lekami przeciwhiperglikemicznymi, takimi jak metmorfina. Byetta jest glukagonopodobnym agonistą peptydu-1 podawanym dwa razy dziennie w iniekcji podskórnej.

FDA analizuje wszystkie leki należące do klasy leków zwanych mimetykami inkretyny (w tym Victoza i inne), które stymulują produkcję insuliny.

Po wynikach badań przeprowadzonych w zeszłym miesiącu, które analizowały zapisy ubezpieczeniowe, Merck i Bristol szybko wskazali bezpieczeństwo swoich leków. Merck powiedział nawet, że znaleźli „brak przekonujących dowodów na istnienie związku przyczynowego” między Januvą a zapaleniem trzustki lub trzustki.

W 2007 r. FDA dodała informację do wytwórni Byetta o jej związku z zapaleniem trzustki, aw 2009 r. Agencja zrobiła to samo z Januvią i Janumetem.

FDA powiedział:

„FDA nie doszła do wniosku, że leki te mogą przyczyniać się do rozwoju raka trzustki, a pacjenci powinni nadal przyjmować leki zgodnie z zaleceniami, dopóki nie porozmawiają z lekarzem.”
Niektórzy analitycy uważają, że śledztwo nie będzie miało większego wpływu na sprzedaż leku, biorąc pod uwagę, że wcześniejsze badania nie doprowadziły do ​​drastycznych zmian. Uważają, że najbardziej FDA zrobi to dodać więcej ostrzeżeń o zwiększonym ryzyku zapalenia trzustki i raka trzustki.

Na wyniki Merck będą miały największy wpływ; W ubiegłym roku lek Januvia wygenerował sprzedaż przekraczającą 4 miliardy dolarów, a siostrzany narkotyk Janumet wygenerował dla firmy kolejne 1,65 miliarda dolarów.

Lek Byetta tylko w zeszłym roku wygenerował sprzedaż w wysokości 310 milionów dolarów dla trzech firm, które dzielą ten narkotyk; BMS, AstraZeneca i Eli Lilly.

FDA podsumowała:

„W tym czasie pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniami, dopóki nie porozmawiają z lekarzem, a pracownicy służby zdrowia powinni nadal stosować się do zaleceń dotyczących przepisywania leków”.
Napisane przez Josepha Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: