Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o suchych uszach

Suche uszy często charakteryzują się nagromadzeniem suchych, martwych płatków skóry i swędzeniem w kanale słuchowym.

Suche uszy mogą mieć wiele przyczyn. Może to być tak proste, jak niewykonywanie wystarczającej ilości woskowiny lub zbyt intensywne czyszczenie uszu. Suche uszy mogą być również związane z alergiami skórnymi i innymi suchymi chorobami skóry, takimi jak egzema, łuszczyca i zapalenie skóry. W większości przypadków można go łatwo leczyć.

Niektóre osoby mogą martwić się pojawieniem się luźnego, suchego łuszczenia się skóry wokół ucha. Jednak towarzyszący świąd może powodować najgorszy dyskomfort.

W tym artykule przedstawiono niektóre z różnych przyczyn suchych uszu, co można zrobić, aby je leczyć, oraz kroki, jakie dana osoba może podjąć, aby zapobiec suchym uszom.

Przyczyny

Egzema na szyi.

Suche uszy mogą być wynikiem suchych stanów skóry, które również wpływają na inne części ciała. Warunki te obejmują:

  • Wyprysk: To może wystąpić w przewodzie słuchowym i może być wyjątkowo drażniące. Jeśli jest w uchu, prawdopodobnie wpływa również na nos i skórę głowy.
  • Łuszczyca: Jest to zaburzenie autoimmunologiczne, które powoduje, że komórki skóry rosną szybciej niż są zrzucane. Rezultatem są suche, łuszczące się łaty i ukryte zaczerwienienie, wpływające na ucho zewnętrzne, skórę głowy i szyję. Łuszczyca może również powodować swędzenie skóry.
  • Zapalenie skóry: Jest to stan zapalny skóry. Różne formy zapalenia skóry mogą być wynikiem reakcji alergicznej na szampony lub produkty do mycia skóry. Mogą również wystąpić bez znanych przyczyn, takich jak zapalenie skóry znane jako łupież.

Podrażnienie ucha może spowodować wysuszenie uszu. Osoby korzystające z aparatów słuchowych mogą mieć suche uszy spowodowane irytacją urządzenia poprzez pocieranie o delikatną i wrażliwą skórę w uchu i wokół niego.

Materiały, z których wykonane są aparaty słuchowe mogą również powodować reakcję alergiczną.

Suche uszy są również często wynikiem nadmiernego czyszczenia. To usuwa woskowinę i naturalne oleje, które są ważne dla utrzymania dobrego zdrowia ucha.

Leczenie

Lekarz sprawdzający ucho pacjentów.

Celem każdego planu leczenia suchych uszu jest często zatrzymanie jakiegokolwiek swędzenia, a następnie przywrócenie prawidłowej równowagi wilgotności w uchu.

Wybór leczenia zwykle zależy od podstawowego problemu. Egzema, łuszczyca i zapalenie skóry w uchu są traktowane w ten sam sposób, jak w innych częściach ciała.

Dostępne bez recepty kremy steroidowe lub krople do uszu łączą składnik oleisty ze sterydem przeciwzapalnym. Łącznie zmniejszają swędzenie i mogą przywrócić równowagę wilgotności w przypadku suchych uszu, które nie są zakaźne.

Kremy lub krople steroidowe powinny być stosowane tylko jako zabieg tymczasowy, ponieważ ich długotrwałe stosowanie może spowodować, że skóra będzie cienka i stanie się krucha.

W zależności od przyczyny lekarz może przepisać krople błony śluzowej lub doustne antybiotyki.

Delikatne czyszczenie uszu może być pomocne, jeśli suche uszy są wynikiem suchych lub wietrznych warunków pogodowych. Celem jest usunięcie czynników drażniących, takich jak kurz, przy zachowaniu naturalnej równowagi wilgotności ucha.

W surowym klimacie, zarówno gorącym, jak i zimnym, wazelina może pomóc ukoić i nawilżyć suche uszy.

Preparaty zawierające alkohol, nadtlenek wodoru lub ocet nie są zwykle pomocne dla suchych uszu, ale mogą pomóc złagodzić swędzenie uszu.

Najlepiej nie używać bawełnianych wacików do czyszczenia, ponieważ mają tendencję do nadmiernego czyszczenia ucha. Mogą również wepchnąć woskowe zanieczyszczenia dalej w kanale słuchowym, pozostawiając je podrażniające i zakażające.

Zdrowe ucho to samooczyszczający się narząd i zwykle nie wymaga ręcznego ani inwazyjnego czyszczenia.

Wskazówki dotyczące zapobiegania

Wkładanie przedmiotów do ucha, takich jak waciki i nadmierne czyszczenie może zaostrzyć suchą skórę.

Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko suchych uszu, wprowadzając proste zmiany w ich codziennym życiu i stylu życia.

Ciepło jest częstą przyczyną suchego ucha, więc często pomaga obniżyć ogrzewanie w zimie i uniknąć bardzo gorących kąpieli lub pryszniców. Pomaga także utrzymać uszy w spokoju.

Nawilżacz może przynieść korzyści osobom, które mają skłonność do suchych uszu, szczególnie jeśli żyją w bardziej suchym klimacie lub są regularnie narażone na działanie klimatyzacji.

Łagodne mydła i produkty do mycia skóry mogą uniknąć zapalenia ucha, które może później prowadzić do suchych uszu.

Kiedy iść do lekarza

Ludzie powinni skontaktować się z lekarzem, jeśli suchość lub swędzenie utrzymują się pomimo opieki domowej i środków zaradczych dostępnych bez recepty.

Ważne jest, aby zasięgnąć właściwej porady lekarskiej, jeśli suche plastry wykonują którąkolwiek z poniższych czynności:

  • tworzą skorupy
  • zacznij wyciekać krew, płyn lub ropę
  • stać się czerwonym
  • zacznij boleć

Jeśli suche przesuszenie jest spowodowane lub pogarsza się przez nadmierne czyszczenie, ludzie mogą chcieć rozważyć, aby lekarz oczyści im uszy. Zwykle wykonuje się to delikatnie, przepłukując ucho ciepłą, sterylną wodą.

Perspektywy

Perspektywa suchych uszu zależy w dużej mierze od przyczyny.

Jeśli suche uszy są spowodowane łupieżem, prawdopodobnie będzie to stan trwający całe życie, który pojawia się i znika. Łupież można łatwo kontrolować podczas leczenia, a opieka nad skórą może zmniejszyć ryzyko nawrotu suchości.

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia ucha w przypadku suchych uszu jest stosowanie wkładek dousznych lub innych przedmiotów, takich jak spinacze i wykałaczki. Są one często używane do drapania swędzących uszu lub stosowania środków uspokajających.

Obiekty te mogą ciąć i skrobać przewód słuchowy i mogą uszkodzić bębenek. Nawet niewielka przerwa w skórze może pozwolić bakteriom przejść przez naturalne mechanizmy obronne ucha i spowodować infekcję.

Podczas gdy suche uszy mogą być drażniące i nieprzyjemne, zwykle nie powodują żadnych długotrwałych uszkodzeń.

PLMedBook