Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Najczęstsze przyczyny ciężkiego bólu kolana

Wiele osób uważa, że ​​ból kolana dotyka tylko osób starszych, ale może dotknąć osoby w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy przyczyną jest artretyzm, czy obrażenia, ważne jest, aby wiedzieć, co spowodowało ból kolana.

Ciężki ból kolana może prowadzić do stanów zapalnych i problemów z poruszaniem się. Każdy, kto cierpi na ból kolana, powinien odkryć dokładną przyczynę, aby można go było odpowiednio leczyć. Aby zrozumieć najczęstsze przyczyny ciężkiego bólu kolana, warto dowiedzieć się trochę o tym, jak działa kolano.

Kolano jest stawem między kośćmi nogi a kościami podudzia. Pozwala nodze zginać się i zapewnia stabilność, aby utrzymać ciężar ciała. Kolano wspiera ruchy, takie jak chodzenie, bieganie, skulenie, skakanie i skręcanie.

Kilka części pomaga kolano wykonać swoją pracę, w tym:

 • Kości
 • Chrząstka
 • Mięśnie
 • Więźby
 • Ścięgna

Każda z tych części jest podatna na choroby i obrażenia, które mogą prowadzić do ciężkiego bólu kolana.

Powszechne przyczyny ciężkiego bólu kolana można podzielić na pięć kategorii: uraz, infekcje, zaburzenia metaboliczne, zwyrodnieniowe i tkanki łącznej.

Uraz

Fundacja artretyzmu wymienia kolano jako jedno ze stawów najbardziej podatnych na zranienia. Ogólna struktura kolana i jego elementy narażają kolano na pewne rodzaje urazów, które mogą powodować ból i uniemożliwić mu prawidłowe funkcjonowanie.

Schemat kolana z dwoma głównymi więzadłami.

Częste urazy kolana spowodowane są łzami w jednym z trzech głównych więzadeł kolana, tkankami, które utrzymują kolano razem. Są to więzadło krzyżowe przednie (ACL), przyśrodkowe więzadło poboczne (MCL) i więzadło krzyżowe tylne (PCL). Tego typu urazy występują często u sportowców.

Nagły ruch skręcający lub zmiana kierunku może doprowadzić do uszkodzenia ACL, najczęstszego więzadła krzyżowego, które ma zostać zranione. PCL jest generalnie kontuzjowany z powodu bezpośrednich uderzeń, takich jak wypadek samochodowy lub atakowany podczas gry w piłkę nożną. Bezpośrednie uderzenie w kolano może doprowadzić do uszkodzenia MCL. Tego typu urazy często wymagają operacji.

Uszkodzenia ścięgna mogą wystąpić, gdy ścięgno jest przepracowane lub nadmiernie rozciągnięte. Zapalenie, zapalenie ścięgien lub pęknięcia mogą powodować ból kolana. Zaangażowanie się w czynności wymagające użycia ścięgien, takich jak bieganie, skakanie i podnoszenie ciężkich przedmiotów, może powodować urazy ścięgien.

Patinarne zapalenie ścięgien jest terminem używanym do opisywania podrażnienia i zapalenia ścięgna rzepki w kolanie. Pęknięte ścięgno może wymagać chirurgicznej naprawy. Mniej poważne przypadki można leczyć za pomocą sztywnego podparcia zwanego szyną, aby utrzymać kolano w stałej pozycji.

Zapalenie kaletki kolana

Zapalenie kaletki kolana jest spowodowane urazem, który wywołuje stan zapalny w kaletkach. Są to małe wypełnione płynem worki, które amortyzują zewnętrzną stronę stawu kolanowego i umożliwiają swobodne przesuwanie się ścięgien i więzadeł nad stawami.

Burst może ulec zranieniu przez nagły cios w przednią część kolana lub jeśli ludzie spędzają dużo czasu na kolanach bez ochrony. Jeśli kaletki są uszkodzone, osoba może odczuwać obrzęk, ciepło, ból i sztywność w okolicy kolana.

W leczeniu tego problemu często stosuje się terapię i leki doustne, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Terapia może obejmować odpoczynek, lód, elewację i szynowanie.

Poważne przypadki mogą wymagać zastrzyków steroidowych. Pacjenci zwykle wykonują pełny powrót do zdrowia po odpowiednim leczeniu i leczeniu.

Złamania

Urazy spowodowane upadkiem lub kolizją mogą powodować złamania kości w kolanie. Kolano zawiera kilka kości, które można złamać, w tym rzepkę, zwaną również rzepką.

Osoby z osteoporozą lub innymi chorobami zwyrodnieniowymi kości, które powodują osłabienie kości, mogą złamać kolano po prostu przez zejście z krawężnika w niewłaściwy sposób. Poważne złamania wymagają operacji, ale często potrzebna jest fizykoterapia.

Zwichnięte rzepki

Niektóre obrażenia mogą spowodować przemieszczenie się rzepki poza miejsce. Często lekarz może bez problemu poprowadzić rzepkę z powrotem na miejsce. Rentgen jest zwykle wymagany do szukania złamania. Osoba może potrzebować użyć szyny, aby umożliwić prawidłowe gojenie się tkanki miękkiej wokół rzepki i odzyskać jej siłę.

Zwichnięte kolano jest rzadkim, ale niebezpiecznym urazem. Potrzeba bardzo silnego ciosu, aby spowodować tego rodzaju obrażenia. Chociaż można to odwrócić, faktyczne zwichnięcie kolana jest bardzo bolesne. Jeśli kolano nie zostanie ponownie założone, lekarz musi zmniejszyć zwichnięcie i upewnić się, że nie ma dalszych obrażeń.

Urazy nerwów i naczyń krwionośnych wokół kolana są bardzo częste w przypadku tego urazu, przez co jest to nagły przypadek medyczny.

Choroby zwyrodnieniowe tkanek

Starszy kobieta dostosowuje jej kolana.

Choroby zwyrodnieniowe tkanek, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, są częstym typem skargi kolanowej. Choroba zwyrodnieniowa powoduje uszkodzenie chrząstki i otaczających tkanek kolana. Może powodować ból, sztywność i zapobiegać poprawnej pracy stawu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej spowodowana starzeniem się i dotyka prawie wszystkich osób w wieku 80 lat.

Chociaż nie ma lekarstwa na tę chorobę zwyrodnieniową, można ją leczyć za pomocą ćwiczeń i leków, które zmniejszają ból i poprawiają funkcjonowanie.

Poważne uszkodzenie może wymagać wymiany stawu lub innych form operacji. Początkowo lekarz zleci prześwietlenie, aby zobaczyć stopień uszkodzenia i zadecydować o najlepszym sposobie leczenia.

Zaburzenia tkanki łącznej

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest zapalną chorobą autoimmunologiczną, która atakuje stawy w ciele. Powoduje, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki ciała błędnie.

W przeciwieństwie do zaburzeń zwyrodnieniowych tkanek, RA i inne zaburzenia tkanki łącznej wpływają na wyściółkę stawów. Rezultatem jest bolesny obrzęk stawów kolanowych. Nieleczony RA może prowadzić do erozji kości, a nawet do deformacji stawów.

Nawet jeśli ból może występować tylko w okolicy kolana, RA może także uszkadzać inne części ciała. Ważne jest, aby osoba rozmawiała z lekarzem na temat możliwości leczenia.

Obecnie nie ma lekarstwa na RA, ale dostępne są opcje leczenia i leczenia. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, sterydy i czynniki biologiczne to tylko niektóre z dostępnych metod leczenia.

Problemy metaboliczne

Przyczynami metabolizmu są te, które występują wraz z chorobą, która wpływa na kilka części ciała, takich jak dna. Dna moczanowa jest jedną z najczęstszych przyczyn metabolicznych bólu kolana.

Dna jest spowodowana nagromadzeniem się kryształów kwasu moczowego w stawach. Dna moczanowa jest formą zapalenia stawów i może być bardzo bolesna. Powoduje, że kolano staje się obrzęknięte i zaognione, a nawet może wpływać na zakres ruchów kolana.

Lekarz często zaleci leki przeciwzapalne lub inne metody leczenia, które pomagają w rozpadzie substancji chemicznych, które prowadzą do tworzenia kryształów.

Pseudogout jest podobnym stanem i często mylony z dną. Powoduje, że kryształy zawierające wapń rozwijają się w płynie stawu, powodując obrzęk kolana. Leczenie podagry i nosów rzekomych jest często podobne.

Infekcja

Mężczyzna trzyma bolesne czerwone kolano.

Cellulitis jest bardzo poważną bakteryjną infekcją skóry, która może wpływać na obszar kolana. Nawet proste zadrapanie na kolanie może zostać zainfekowane, jeśli nie zostanie poddane leczeniu. Objawy często obejmują zaczerwienienie w dotkniętym obszarze i skórę, która jest gorąca i niezwykle delikatna w dotyku.

Infekcja może rozprzestrzenić się na inne obszary ciała, w tym na węzły chłonne i krwioobieg. Taka infekcja może zagrażać życiu, jeśli nie jest leczona. Ważne jest, aby zwracać baczną uwagę na wszelkie zadrapania lub siniaki, szczególnie jeśli nie wydają się odpowiednio leczyć.

W większości przypadków zapalenie tkanki łącznej można usunąć za pomocą antybiotyków. Objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni po leczeniu.

Możliwe jest również zakażenie stawów w kolanie. Ten stan nazywany jest septycznym zapaleniem stawów i powoduje obrzęk, ból i zaczerwienienie. Niektóre osoby również skarżą się na gorączkę. Wczesne złapanie może być łatwo leczone, ale każda infekcja niewłaściwie leczona może doprowadzić do trwałego uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego.

Porozmawiaj z lekarzem

To tylko kilka typowych przyczyn bólu kolana. Każdy ból kolana powinien zostać oceniony przez przeszkolonego lekarza, który może wykonać badania w celu ustalenia bezpośredniej przyczyny bólu.

Lekarz może zadać następujące pytania dotyczące bólu kolana pacjenta:

 • Kiedy zaczął się ból?
 • Jak zaczął się ból?
 • Czy ból jest związany z urazem?
 • Jak ciężki jest ból?
 • Jak ból zmienił się z czasem?
 • Co sprawia, że ​​ból jest gorszy i co sprawia, że ​​jest lepszy?
 • Jakiego leczenia stosowano do tej pory?
 • Czy zdarzyło się to wcześniej?

Dowiedz się więcej o przyczynach ciężkiego bólu kolana.

Like this post? Please share to your friends: