Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy witamina B-3 może pomóc w zapobieganiu czerniowi?

W nowym przeglądzie naukowcy twierdzą, że nikotynamid może potencjalnie zapobiegać czerniakowi – najbardziej śmiercionośnej postaci raka skóry – i twierdzą, że powinien być testowany w tym celu w badaniach klinicznych.

suplementy witaminy B3

Nikotynamid, określany również jako niacynamid, jest postacią witaminy B-3 lub niacyny. Jest obecny w wielu produktach spożywczych, w tym w mleku, jajach, rybach, zielonych warzywach i chudym mięsie. Jest również dostępny jako suplement diety.

Nikotynamid jest już uznawany za skuteczny lek obniżający poziom cholesterolu i jest również stosowany w zapobieganiu i leczeniu pellagry, która jest chorobą spowodowaną niedoborem niacyny.

Nowy przegląd – przeprowadzony przez prof. Gary’ego Hallidaya z University of Sydney w Australii oraz jego współpracowników – sugeruje, że nikotynamid może również pomóc w zapobieganiu czerniakowi, szczególnie u osób z wysokim ryzykiem choroby.

Prof. Halliday i jego zespół niedawno zgłosili swoje odkrycia w czasopiśmie.

Czerniak jest formą raka skóry, która rozpoczyna się w melanocytach. Są to komórki skóry produkujące pigment zwany melaniną, który chroni głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych (UV).

Według American Cancer Society, w tym roku w Stanach Zjednoczonych pojawi się 87,110 nowych przypadków czerniaka, a około 9 730 osób umrze z powodu tej choroby.

Ekspozycja na promieniowanie UV jest uważana za kluczowy czynnik ryzyka czerniaka; uszkadza DNA w komórkach skóry. To uszkodzenie DNA może spowodować, że komórki skóry wyrosną spod kontroli, co może prowadzić do raka.

Nikotynamid przyspiesza naprawę DNA skóry

Podczas gdy krem ​​przeciwsłoneczny jest szeroko zalecany w profilaktyce raka skóry, prof. Halliday i zespół twierdzą, że korzyści z ochrony przeciwsłonecznej przed zapobieganiem czerniakowi są „niejednoznaczne”.

„Te sprzeczne wyniki mogą wynikać z niewystarczającego stosowania […] i ponownego zastosowania kremów przeciwsłonecznych oraz zwiększonej motywacji do opalania się, o ile stosowany jest filtr przeciwsłoneczny” – piszą autorzy.

Jednak naukowcy twierdzą, że istnieje wiele innych czynników, które okazały się obiecujące w zapobieganiu czerniakowi – jednym z nich jest nikotynamid.

W swoich badaniach prof. Halliday i współpracownicy dokonali przeglądu licznych badań, w których uprzednio badano wpływ nikotynamidu na komórki raka czerniaka. Wyniki sugerują, że witamina może być skutecznym kandydatem do zapobiegania, szczególnie dla pacjentów wysokiego ryzyka czerniaka.

Zespół cytuje wiele badań, które pokazują, w jaki sposób nikotynamid może chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Na przykład, badania na ludzkich liniach komórkowych wykazały, że nikotynamid może przyspieszyć naprawę DNA w odpowiedzi na ekspozycję na promieniowanie UV.

Badania wykazały również, że witamina może zmniejszać immunosupresję i stany zapalne, a oba te czynniki przyczyniają się do rozwoju raka.

„Nikotynamid uzupełnia zapasy energii w komórkach, które są niszczone przez promieniowanie UV, Ta dodatkowa energia umożliwia komórkom skuteczniejszą naprawę uszkodzeń DNA, a także pomaga zredukować efekt immunologiczny tłumiący światło słoneczne na skórze”, współautor artykułu, prof. Diona Damian, także z University of Sydney, powiedziała.

Mając to na uwadze, zespół wysuwa hipotezę, że nikotynamid może zmniejszyć ryzyko wystąpienia czerniaka.

Przeprowadzono badania kliniczne

W swoim przeglądzie prof. Halliday i jego współpracownicy omawiają wyniki badania doustnego nikotynamidu w celu zmniejszenia raka aktynicznego, które było badaniem klinicznym III fazy nikotynamidu w zapobieganiu nieczerniakom raka skóry (NMSC).

Badanie objęło 386 uczestników, u których w ciągu ostatnich 5 lat zdiagnozowano co najmniej dwa nieczerniakowe nowotwory skóry.

Uczestnicy zostali przydzieleni losowo do jednej z dwóch grup: jedna grupa przyjmowała 500 miligramów nikotynamidu dziennie przez 12 miesięcy, podczas gdy druga grupa otrzymywała placebo.

W ciągu 12 miesięcy stwierdzono, że rozwój nowych nieczerniakowych raków skóry jest o 23% niższy w przypadku pacjentów przyjmujących nikotynamid w porównaniu z pacjentami przyjmującymi placebo.

Podczas gdy ta próba nie była w stanie zbadać wpływu nikotynamidu na czerniaka – ze względu na nieliczne przypadki choroby wśród uczestników – prof. Halliday i zespół twierdzą, że wyniki sugerują, że warto przeprowadzić badania kliniczne, aby ocenić, w jaki sposób witamina może radzić sobie z tym śmiertelny rak skóry.

„Aby ocenić częstość występowania czerniaka, kohorta musiałaby rekrutować osoby o wysokim ryzyku czerniaka, takie jak te z wcześniejszym czerniakiem, [lub] z genetyczną podatnością na rozwój czerniaków”, zauważają autorzy.

„Badanie przeprowadzono również w okresie 12 miesięcy”, dodają, „i prawdopodobnie dłuższy okres próbny i znacznie większa grupa badana są konieczne, aby odpowiednio ocenić częstość występowania czerniaków, które są znacznie rzadsze. niż NMSC. „

Podsumowując swoją recenzję, prof. Halliday i zespół mówią:

„Na podstawie aktualnych klinicznych dowodów na stosowanie NAM [nikotynamidu] w NMSC i wczesnych badaniach in vitro prowadzonych z melanocytami i komórkami czerniaka, obecnie uzasadnione jest randomizowane badanie kontrolowane placebo w celu określenia skuteczności i bezpieczeństwa NAM w zapobieganiu czerniakowi u pacjentów z wysokim poziomem czerniaka. pacjenci z ryzykiem „.

W międzyczasie naukowcy podkreślają, że nikotynamidu nie należy postrzegać jako alternatywy dla obecnych zachowań chroniących przed słońcem.

„Nikotynamid może być stosowany wyłącznie jako środek wspomagający, w połączeniu z rozsądnym zachowaniem słońca, filtrem przeciwsłonecznym i odzieżą chroniącą przed słońcem, i tylko u osób o szczególnie wysokim ryzyku zachorowania na raka skóry” – powiedział prof. Damian.

Like this post? Please share to your friends: