Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o raku żołądka

Rak żołądka, znany również jako rak żołądka, to nagromadzenie nieprawidłowych komórek, które tworzą masę w części żołądka.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku na całym świecie na nowotwór żołądka przypada 723 000 zgonów związanych z nowotworami. Jest to piąty najczęściej występujący rak na świecie, ale trzecia najczęstsza przyczyna zgonów związanych z rakiem.

W Stanach Zjednoczonych rocznie występuje około 25 500 nowych przypadków raka żołądka. Stanowi 2 procent wszystkich nowych nowotworów zdiagnozowanych w kraju.

Większość osób ze zdiagnozowanym rakiem żołądka ma już przerzuty lub ostatecznie je rozwija. Przerzuty występują, gdy rak rozprzestrzenia się z obszaru, w którym po raz pierwszy się rozwinął.

Około 90 do 95 procent wszystkich nowotworów żołądka to rodzaj określany jako gruczolakorak żołądka. W tym typie rak rozwija się z komórek tworzących błony śluzowe, najbardziej powierzchownej wyściółki żołądka, która wytwarza śluz.

Szybkie fakty dotyczące raka żołądka

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących raka żołądka. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Rak żołądka jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów związanych z rakiem.
 • Najczęstszym rodzajem raka żołądka jest gruczolakorak żołądka.
 • Wczesne objawy to zgaga, uporczywa niestrawność i trudności w połykaniu.

Objawy

Żołądek

Istnieje kilka objawów związanych z rakiem żołądka. Jednakże, ponieważ istnieją również w wielu innych, mniej poważnych stanach, rak żołądka może być początkowo trudny do rozpoznania.

Z tego powodu tak wielu ludzi z rakiem żołądka nie jest diagnozowanych dopóki choroba nie jest już zaawansowana.

Wczesne objawy raka żołądka mogą obejmować:

 • uczucie bycia bardzo pełnym podczas posiłków
 • trudności w połykaniu, znane jako dysfagia
 • uczucie wzdęcia po posiłku
 • częste bicie
 • zgaga
 • niestrawność, która nie ustępuje
 • ból brzucha lub ból w mostku
 • uwięziony wiatr
 • wymioty, które mogą zawierać krew

Poniższe objawy należy traktować jako pilne u osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka żołądka:

 • dysfagia
 • niestrawność w połączeniu z nieoczekiwaną utratą masy ciała, wymiotami lub niedokrwistością, a także zmęczeniem i dusznością

Osoby w wieku powyżej 55 lat, u których rozwinie się długotrwała niestrawność, powinny zgłosić się do swojego lekarza.

Osoby, które rozwijają niestrawność i mają co najmniej jedną z następujących czynności w swojej historii medycznej, powinny również zgłosić się do lekarza:

 • bliski krewny, który ma / miał raka żołądka
 • Przełyk Barreta
 • dysplazja lub nieprawidłowy odbiór komórek typowo przedrakowych
 • zapalenie żołądka lub zapalenie błony śluzowej żołądka
 • niedokrwistość złośliwa, w której żołądek nie wchłania witaminy B12 prawidłowo z pożywienia
 • historia wrzodów żołądka

Gdy nowotwór żołądka staje się bardziej zaawansowany, następujące objawy stają się bardziej widoczne:

 • nagromadzenie płynu w żołądku, które może powodować uczucie „grudkowatości” żołądka
 • niedokrwistość
 • czarne stolce, które zawierają krew
 • zmęczenie
 • utrata apetytu
 • utrata masy ciała

Przyczyny

Rak zaczyna się, gdy zmienia się struktura DNA. Kiedy tak się dzieje, może to zakłócić instrukcje kontrolujące wzrost komórek.

Komórki, które powinny umierać, mogą tego nie robić, a komórki, które powinny być nowo utworzone, mogą być produkowane zbyt szybko lub w niekontrolowany sposób.

Eksperci nie są pewni, dlaczego niektóre komórki żołądkowe mutują i stają się rakowate. Nie wiadomo, dlaczego u niewielu osób rozwija się rak żołądka.

Perspektywy

Perspektywa po otrzymaniu diagnozy raka żołądka jest ogólnie słaba.

Względna 5-letnia przeżywalność lub prawdopodobieństwo, że wszyscy ludzie z rakiem żołądka przetrwają 5 lat lub dłużej, w porównaniu do osób bez tego, wynosi około 31 procent. Jest niski, ponieważ ten rodzaj raka często nie jest diagnozowany, dopóki nie osiągnie późniejszego etapu w USA.

Osoba z nowotworem żołądka w stadium I ma 5-letnie przeżycie od 88 do 94 procent. Na etapie III liczba ta spada do 18 procent.

Wczesna diagnoza jest kluczem do poprawy perspektyw na raka żołądka.

Leczenie

Leczenie raka żołądka zależy od kilku czynników, w tym od stopnia zaawansowania raka oraz ogólnego stanu zdrowia i preferencji pacjenta.

Leczenie może obejmować chirurgię, chemioterapię, radioterapię, leki i udział w badaniach klinicznych.

Chirurgia

Celem chirurga jest usunięcie raka żołądka z ciała, jak również margines zdrowej tkanki. Jest to konieczne, aby upewnić się, że żadne komórki nowotworowe nie pozostaną w tyle.

Przykłady obejmują:

 • Usuwanie nowotworów z wyściółki żołądka we wczesnym stadium raka: chirurg użyje endoskopii do usunięcia bardzo małych guzów, które są ograniczone do wewnętrznej warstwy żołądka. Nazywa się to endoskopową resekcją błony śluzowej.
 • Podsumowa gastrektomia: Część żołądka zostaje usunięta chirurgicznie.
 • Całkowite wycięcie żołądka: Cały żołądek zostaje usunięty chirurgicznie.

Operacje brzuszne są znaczącymi zabiegami i mogą wymagać przedłużonego czasu na odpoczynek. Ludzie mogą zostać w szpitalu przez 2 tygodnie po zabiegu. Nastąpi kilka tygodni zdrowienia w domu.

Radioterapia

W radioterapii promienie energetyczne są wykorzystywane do celowania i niszczenia komórek nowotworowych. Ten rodzaj terapii nie jest powszechnie stosowany w leczeniu raka żołądka z powodu ryzyka uszkodzenia innych pobliskich narządów. Jednakże, jeśli rak jest zaawansowany lub powoduje poważne objawy, takie jak krwawienie lub silny ból, terapia radiologiczna jest opcją.

Promieniowanie neoadjuwantowe

Promieniowanie neoadjuwantowe odnosi się do stosowania radioterapii przed zabiegiem chirurgicznym, aby guzy były mniejsze, aby można je było łatwiej usunąć.

Promieniowanie adjuwantowe

Promieniowanie adiuwantowe to radioterapia stosowana po operacji.Celem jest zabicie wszelkich pozostałych komórek nowotworowych w żołądku.

W wyniku poddawania się radioterapii, ludzie mogą odczuwać niestrawność, nudności, wymioty i biegunkę.

Chemoterapia

Chemioterapia to specjalistyczny lek, który stosuje leki, aby powstrzymać szybko rosnące komórki rakowe przed dzieleniem się i namnażaniem. Leki te są znane jako leki cytotoksyczne. Lek podróżuje po ciele pacjenta i atakuje komórki nowotworowe w pierwotnym miejscu raka i w innych regionach, w których przerzuty doszedł.

Neoadjuwantowa chemioterapia

Chemioterapię neoadjuwantową podaje się przed zabiegiem chirurgicznym w celu zmniejszenia guza, aby można go było łatwiej usunąć.

Chemioterapia uzupełniająca

Chemioterapia adjuwantowa jest podawana po zabiegu chirurgicznym w celu zniszczenia wszelkich komórek rakowych, które mogą zostać pozostawione. Chemioterapia może być preferowaną metodą leczenia niektórych typów raka żołądka, w tym nowotworów zrębu żołądkowo-jelitowego i chłoniaka żołądka.

Ukierunkowane leki

Przykłady leków celowanych obejmują Sutent (sunitynib) i Gleevec (imatinib), które atakują określone typy nieprawidłowości w komórkach nowotworowych u osób z nowotworami podścieliskowymi przewodu pokarmowego.

Badania kliniczne

Są to eksperymentalne terapie, które mogą wypróbowywać nowe leki lub wykorzystywać istniejące terapie w nowatorski sposób. Pacjenci mogą chcieć wziąć udział w niektórych z najnowszych terapii. Ważne jest, aby pamiętać, że badania kliniczne są eksperymentalne iw żaden sposób nie gwarantują wyleczenia raka żołądka.

Pacjenci powinni dokładnie omówić tę opcję z lekarzem i rodziną i pamiętać, że takie terapie mają wiele niewiadomych, na przykład badacze mogą nie być pewni jakie skutki uboczne mogą doświadczyć uczestnicy.

Gradacja

Istnieje kilka stadiów raka żołądka. Im wyższy stopień, tym bardziej zaawansowany jest rak i tym mniejsze szanse przeżycia.

W przeciwieństwie do niektórych innych nowotworów, otrzymują one również list w zależności od tego, czy rak żołądka rozprzestrzenił się na pobliskie węzły chłonne.

Obejmują one:

 • Stadium 0: Wysoce nieprawidłowe komórki przedrakowe są obecne w błonie śluzowej, ale nie rozprzestrzenią się na inne warstwy żołądka lub pobliskie węzły chłonne.
 • Etap IA: Rak został przeniesiony do jednej z kolejnych warstw żołądka, takich jak podśluzówka, ale nie w pobliżu węzłów chłonnych.
 • Stadium IB: Rak został przeniesiony do jednej z kolejnych warstw żołądka i do jednego lub dwóch pobliskich węzłów chłonnych.
 • Stadium IIA: Rak przekształcił się w jeszcze głębszą warstwę i może rozprzestrzenić się na jeden lub dwa węzły chłonne. Jeśli guz urósł wystarczająco głęboko, może nie potrzebować rozprzestrzeniania się, aby kwalifikować się jako rak IIA.
 • Stadium IIB: Guz może nie koniecznie rozprzestrzeniać się tak głęboko jak rak żołądka stopnia IIA, ale rozprzestrzenił się na większą liczbę węzłów chłonnych, czasami nawet do 15.
 • Etap IIIA: Na tym etapie rak rozprzestrzenia się na głębszą warstwę i do 15 węzłów chłonnych lub zaczyna rosnąć przez ścianę żołądka i rozprzestrzenia się do mniejszej liczby węzłów chłonnych. Zaczęło również docierać do pobliskich narządów i struktur.
 • Etap IIIB: Rak nie urósł tak głęboko jak rak żołądka IIIA, ale rozprzestrzenił się na ponad 16 węzłów chłonnych. Zaczęło docierać do pobliskich narządów i struktur.
 • Stadium IIIC: Rak rozwinął się przez większość warstw żołądka i rozprzestrzenił się do ponad 16 węzłów chłonnych lub rozprzestrzenił się na pobliskie narządy i struktury oraz do 15 węzłów chłonnych.
 • Etap IV: Rak rozprzestrzenił się na odległe miejsca. Jednak może, ale nie musi, rozprzestrzenić się na pobliskie węzły chłonne.

Chociaż nie jest to wyczerpująca lista kryteriów stosowanych w kategoryzacji nowotworów żołądka, zapewnia ona obraz tego, w jaki sposób onkolog oceni rozwój nowotworu.

Diagnoza

Osoby z niektórymi oznakami i objawami raka żołądka powinny zgłosić się do lekarza tak szybko, jak to możliwe.

Lekarz zapyta pacjenta o ich objawy, historię rodzinną i historię choroby, a także wybory dotyczące stylu życia, takie jak nawyki żywieniowe czy palenie. Przeprowadzą także badanie fizyczne, aby sprawdzić tkliwość lub grudliwość żołądka.

Jeśli lekarz podejrzewa możliwy rak żołądka, pacjent zostanie skierowany do specjalisty do badań.

Środki diagnostyczne mogą obejmować następujące elementy.

Badanie gastroskopowe

Lekarz posiadający endoskop

Specjalista patrzy na wnętrze żołądka pacjenta za pomocą kamery światłowodowej. Niektóre próbki tkanek mogą zostać pobrane, jeśli lekarz podejrzewa raka. To się nazywa biopsja.

Badanie ultrasonograficzne

Jeśli podejrzewa się raka w górnej części żołądka, specjalista może przeprowadzić ten rodzaj skanowania.

Rentgen z mączki barowej

W badaniu jaskółki barowej pacjent połyka ciecz zawierającą bar. Pomaga to w identyfikacji żołądka podczas prześwietlenia.

Laparoskopia

Specjalista może bardziej szczegółowo zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej, aby ustalić, jak bardzo rozprzestrzenił się rak. W procedurze nazywanej laparoskopią pacjent jest poddawany znieczuleniu ogólnemu, a laparoskop, cienka rurka z kamerą na końcu, jest wprowadzana przez małe nacięcie w dolnej części żołądka.

Skanowanie CT lub PET

Te skany wykonują serię zdjęć radiograficznych wnętrza ciała. Obrazy pomagają specjalistom określić, jak zaawansowany jest rak i gdzie w ciele się rozprzestrzenia. Tego typu skany również pomagają lekarzowi zdecydować o najbardziej odpowiednim leczeniu.

Czy można zapobiec rakowi żołądka?

Eksperci nie wiedzą dokładnie, co powoduje raka żołądka, i nie ma żadnych szczepionek przeciwko niemu. Dlatego nie ma sposobu, aby temu zapobiec.

Można jednak podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby; obejmują one:

 • Owoce i warzywa: Osoby spożywające dużo owoców i warzyw zwykle rzadziej zachorują na raka żołądka niż osoby, które nie chorują.
 • Słone i wędzone produkty: ogranicz ich ilość w diecie.
 • Palenie: Jeśli palisz, przestań. Jeśli nie palisz, unikaj tego.
 • Sprawdź u lekarza: Osoby mogą zapytać, czy mają jakiekolwiek choroby, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka żołądka. Ci, którzy to robią, mogą rozważyć przeprowadzenie okresowych badań przesiewowych.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka związane z rakiem żołądka obejmują:

 • Niektóre schorzenia: obejmują: zapalenie przełyku, refluks żołądkowo-przełykowy (GERD), wrzody żołądka żołądka, przełyk Barretta, przewlekłe zapalenie żołądka i polipy żołądka.
 • Palenie: Regularni, długotrwale palący mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka żołądka niż osoby niepalące.
 • infekcja: Ta bakteria jest nieszkodliwa dla większości ludzi. Jednak u niektórych osób może powodować zakażenie i wrzody żołądka. Przewlekłe choroby wrzodowe stanowią pewne ryzyko w rozwoju raka żołądka
 • Historia rodziny: posiadanie bliskiego krewnego, który ma lub miał raka żołądka, może zwiększyć ryzyko.
 • Spożywanie pokarmu zawierającego aflatoksyny: mogą występować w surowych olejach roślinnych, ziarnach kakaowych, orzechach drzewnych, orzechach ziemnych, figach i innych suszonych produktach spożywczych i przyprawach.
 • Dieta: Ludzie, którzy regularnie jedzą solone ryby, słone potrawy, wędzone mięso i marynowane warzywa, mają wyższe ryzyko zachorowania na raka żołądka.
 • Wiek: Ryzyko zachorowania na raka żołądka wzrasta znacząco po ukończeniu 55 lat.
 • Płeć: Mężczyźni mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka żołądka w porównaniu z kobietami.
 • Wcześniejsze lub istniejące nowotwory złośliwe: U osób, które chorują na raka przełyku lub chłoniaka nieziarniczego, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka żołądka. Mężczyźni z wcześniejszym lub obecnym rakiem prostaty, pęcherza lub jąder są bardziej zagrożeni, podobnie jak kobiety z historią raka szyjki macicy, jajnika lub piersi.
 • Niektóre zabiegi chirurgiczne: Operacja na brzuchu lub część ciała, która wpływa na żołądek, jak nerw błędny, może zwiększać ryzyko raka żołądka.
PLMedBook