Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pięć powodów fałszywie dodatnich testów ciążowych

Jeśli kobieta próbuje począć lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, domowe testy ciążowe można kupić w aptekach i wielu sklepach sprzedających artykuły higieny osobistej.

Chociaż wiele domowych testów ciążowych zapewnia 99-procentową dokładność, nie są one doskonałe. Wynik fałszywie dodatni to taki, w którym test wskazuje, że użytkownik jest w ciąży, kiedy jej nie ma.

Kilka czynników może prowadzić do fałszywie pozytywnego lub negatywnego wyniku. W tym artykule omówiono niektóre z potencjalnych przyczyn, dla których kobieta uzyskała fałszywie dodatni wynik testu ciążowego.

Jak działają domowe testy ciążowe?

Test ciążowy wykazujący pozytywny wynik.

Testy ciążowe moczu w domu działają poprzez wykrywanie obecności ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej lub hCG w moczu. Jest to hormon ciąży i znajduje się zarówno w moczu, jak i krwi.

Testy ciążowe w domu różnią się w zależności od marki, a każda z nich będzie zawierała szczegółowe instrukcje dotyczące dokładności.

Niektóre zestawy wymagają od użytkownika umieszczenia pałeczki testowej w jej strumieniu moczu. Inni mogą używać kubka zbierającego mocz do zanurzania pałeczki ciążowej lub pobierania moczu za pomocą zakraplacza do umieszczenia na sztyfcie.

Sposób, w jaki test wykaże pozytywny lub negatywny wynik, zależy również od marki i może obejmować:

  • znak plus lub minus
  • słowo lub słowa „w ciąży” lub „nie w ciąży”
  • jedna lub dwie linie wskaźnika

Co ważne, podczas wykonywania testu ciążowego kobieta powinna mieć świadomość, że nawet słabe znak plus lub linia wskazuje na pozytywny wynik.

Jednak nie wszystkie pozytywne testy ciążowe oznaczają, że kobieta jest w ciąży. Są sytuacje, w których test ciążowy może dać fałszywie pozytywny odczyt.

Ludzie powinni porozmawiać z lekarzem w celu dalszej oceny, jeśli otrzymają pozytywny test ciążowy.

Ważne jest również, aby kobieta rozmawiała z lekarzem, jeśli wierzy, że może być w ciąży, ale otrzymała negatywny test ciążowy. Dzieje się tak dlatego, że dalsze testy mogą być konieczne do prawidłowego potwierdzenia jej stanu.

Poniżej wymieniono pięć możliwych sytuacji, które mogą spowodować, że kobieta uzyska fałszywie dodatni wynik z domowego testu ciążowego.

1. Linie parowania

Podczas wykonywania testu ciążowego w domu ważne jest pełne wykonanie instrukcji testu. Każda marka ma określone instrukcje, dlatego ważne jest, aby dokładnie je przeczytać.

Większość testów poprosi użytkownika, aby przeczytał wynik w ciągu 4-5 minut od testu i nie później niż 10-30 minut później.

Większość niecałkowych testów ciążowych moczu pokazuje jedną linię, jeśli kobieta nie jest w ciąży i dwie linie, jeśli jest w ciąży, lub znak plus lub minus.

Jeśli test ciążowy zostanie odczytany po upływie zalecanego czasu, może to skutkować pozytywnym wynikiem testu. Jednak w większości przypadków nie jest to pozytywny test ciążowy, ale linia parowania pozostawiona przez mocz po zalecanym czasie do przeczytania testu.

2. Poprzednie poronienie lub aborcja

Kobiety obsiadanie na toaletowym patrzeje ciążowym tescie.

Przeprowadzenie testu ciążowego z moczem w domu, po aborcji lub poronieniu, może być kolejną przyczyną fałszywie dodatniego wyniku.

Po wszczepieniu zapłodnionego jaja do ściany macicy organizm zaczyna wydzielać hormon ciążowy hCG. Po poronieniu lub aborcji poziomy hCG zaczynają spadać, ale tylko powoli.

Zazwyczaj hCG zmniejsza się w okresie od 9 do 35 dni. Średni czas to około 19 dni. Podjęcie testu ciążowego w tym okresie może skutkować fałszywie dodatnim testem.

Czasami kobieta mogła doświadczyć niekompletnego poronienia. Ten stan oznacza, że ​​w macicy może znajdować się tkanka, która nadal wytwarza hCG. W takim przypadku może być konieczna operacja z rozszerzeniem i łyżeczkowaniem, aby usunąć wszelkie zatrzymane produkty zapłodnienia.

3. Ciąża molarna

Molarna ciąża lub mułkowatość jest chorobą, która powoduje wzrost guza macicy.

Ciąża molarna jest spowodowana nieprawidłowościami genetycznymi przy poczęciu i skutkuje nienormalną ciążą.

W pełnej ciąży molekularnej chromosomy matki nie są obecne, a jedynie ojcowskie. To nie prowadzi do zarodka ani tkanki łożyska.

Odwrotnie, w częściowej ciąży molowej występuje zarodek i łożysko. Jednak zarodek ma dwa zestawy chromosomów od ojca i jeden zestaw od matki. Daje to chromosomom zarodka 69 zamiast normalnych 49.

Zamiast prawidłowego łożyska i zarodka, tkanka łożyska w molowej ciąży rozwija się w sposób przypominający kiść winogron. Wynika to z masy małych torebek wypełnionych płynem, które należy usunąć za pomocą dylatacji i łyżeczkowania.

Poziom hormonu wzrostu u kobiet jest ściśle monitorowany po operacji, aby upewnić się, że wracają do normy.

Czasami może wystąpić stan zwany trwałą trofoblastyczną chorobą ciążową. Jest to spowodowane ciągłym wzrostem produktów poczęcia molowego w macicy. Może to być poważny stan medyczny wymagający operacji usunięcia macicy lub chemioterapii.

Kobiety z ciążami molarnymi nadal mogą zasmucać utratę ciąży, podobnie jak kobiety z poronieniami.

4. Leki

Niektóre leki mogą spowodować, że kobiety będą miały fałszywie dodatnie testy ciążowe.

Leki te obejmują te z hCG jako substancją czynną, która jest często stosowana w leczeniu niepłodności. Osoba przyjmująca leki w celu leczenia niepłodności może chcieć zostać poddana testom na ciążę przez lekarza.

Większość leków i narkotyków, w tym alkoholu, nie wpływa na wyniki domowych testów ciążowych.

5. Warunki medyczne

Kobieta w biurze ginekologa, pokazano schemat macicy i jajników.

Niektóre schorzenia mogą powodować podwyższenie hCG u kobiet, nawet gdy nie jest w ciąży. Zawierają:

  • zaburzenia wpływające na przysadkę i poziom hormonów, szczególnie u kobiet okołomenopauzalnych lub kobiet w okresie menopauzy
  • ciążowe choroby trofoblastyczne, które powodują nowotwory w komórkach, które normalnie tworzą łożysko
  • nowotwory jajnika, pęcherza moczowego, nerek, wątroby, płuc, okrężnicy, piersi i żołądka
  • phantom hCG, w którym przeciwciała przeszkadzają w zestawie testowym
  • torbiele jajników
  • choroba nerek lub infekcje dróg moczowych

Phantom hCG występuje, gdy pewne przeciwciała wiążą się z cząsteczkami w zestawie do testowania ciążowym, które są wykorzystywane do wykrywania hCG. Interakcja powoduje, że zestaw testowy sygnalizuje, że poziomy hCG są wyższe niż w rzeczywistości.

Precyzja

Według amerykańskiego Urzędu ds. Zdrowia Kobiet, testy ciążowe w domu mogą być w 99 procentach dokładne, jeśli są stosowane prawidłowo.

Ilość hCG obecnego w moczu kobiety zwiększa się z czasem, a dokładny wynik jest zwykle uzyskiwany, jeśli test zostanie podjęty po nieudanym okresie.

Jednak u około 10 procent kobiet poziomy hCG zaczynają rosnąć dopiero pierwszego dnia po nieudanym okresie. U tych kobiet test jest mało prawdopodobny, jeśli będzie przeprowadzony w tym czasie.

Niewykonanie testu we właściwy sposób lub sprawdzenie wyników później niż zalecany czas może prowadzić do fałszywych wyników pozytywnych.

Co zrobić, jeśli test ciążowy jest pozytywny

Jeśli ktoś ma pozytywny test ciążowy, ważne jest, aby powiadomić o tym swojego lekarza, ponieważ będzie on potrzebował dalszej oceny i testów w celu potwierdzenia i monitorowania ciąży.

Jeśli ktoś uważa, że ​​może być w ciąży, ale wyniki testu ciążowego w domu są negatywne, powinien porozmawiać z lekarzem w celu uzyskania dalszych wskazówek.

Like this post? Please share to your friends: