Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jedzenie gorącej czerwonej papryki chili może nam pomóc żyć dłużej

Nowe badania przynoszą dobrą wiadomość dla miłośników pikantnych potraw, po stwierdzeniu, że jedzenie czerwonej papryczki chili może pomóc w przedłużeniu życia.

[Dwie czerwone papryczki chili]

Badanie ponad 16 000 osób w Stanach Zjednoczonych ujawniło, że osoby, które spożywały czerwone papryczki chili, miały niższe ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn przez średnio 18 lat niż ci, którzy nie jedli pikantnego jedzenia.

Autorzy badania, Mustafa Chopan i Benjamin Littenberg, obaj z University of Vermont College of Medicine, niedawno zgłosili swoje odkrycia w czasopiśmie.

Papryczki chili są owocami rośliny, która należy do rodziny psiankowatych. Istnieje wiele rodzajów papryki chili, z których wszystkie mają różne poziomy ciepła.

W ostrych papryczkach, takich jak jalapeños, ognisty smak pochodzi od związku zwanego kapsaicyną. Badania sugerują, że ten związek może oferować bogactwo korzyści zdrowotnych.

Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, na przykład, że kapsaicyna może potencjalnie powstrzymać raka piersi, podczas gdy wcześniejsze badanie wiązało związek ze zmniejszonym ryzykiem raka jelita grubego.

Według Chopana i Littenberga, tylko jedno poprzednie badanie – opublikowane w 2015 r. – zbadało, w jaki sposób spożywanie pikantnych potraw, takich jak papryka chili, może mieć wpływ na ryzyko śmierci. Stwierdzono związek pomiędzy regularnym spożywaniem takich produktów żywnościowych a zmniejszoną śmiertelnością o charakterze ogólnym i przyczynowo-skutkowym.

Nowe badanie wspiera to stowarzyszenie po stwierdzeniu, że ludzie, którzy jedzą gorącą czerwoną papryczkę chili, mogą mieć dłuższą żywotność.

Śmiertelność z wszystkich przyczyn jest o 13 procent niższa przy spożyciu czerwonej papryczki chili

Chopan i Littenberg doszli do swoich wniosków, analizując dane 16 179 osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych, które wzięły udział w National Health and Nutritional Examination Survey III w latach 1988-1994.

W punkcie badania spożycie ciepłej czerwonej papryczki chili przez uczestników w ciągu ostatniego miesiąca oceniono za pomocą kwestionariusza częstotliwości żywności.

Śmiertelność wszystkich przyczyn i przyczyn dla poszczególnych uczestników była monitorowana przez średni okres obserwacji wynoszący 18,9 lat przy użyciu Narodowego Wskaźnika Śmierci. Podczas obserwacji wystąpiło 4946 zgonów.

W porównaniu z uczestnikami, którzy nie spożywają gorących czerwonych papryczek chili, ci, którzy to zrobili, byli o 13% niższym ryzyku zgonu z jakiejkolwiek przyczyny.

Ze względu na stosunkowo niewielką liczbę zgonów w tym badaniu, Chopan i Littenberg twierdzą, że ich dane dotyczące tego, w jaki sposób spożycie czerwonej papryki chili może wpłynąć na konkretne przyczyny śmierci, jest ograniczone.

Mimo to dostępne dane sugerują, że spożycie czerwonej papryczki chili było najsilniej związane ze zmniejszonym ryzykiem zgonu z powodu chorób naczyniowych, takich jak choroby serca i udar.

Podczas gdy naukowcy nie są w stanie dokładnie określić mechanizmów, dzięki którym czerwone papryczki chili mogą przedłużyć żywotność, zespół twierdzi, że najprawdopodobniej jest to zależne od kapsaicyny, która jest kanałem przejściowego potencjału receptora (TRP).

„Wydaje się, że aktywacja wanilidu TRP typu 1 (TRPV1) stymuluje mechanizmy komórkowe przeciwko otyłości, zmieniając mediatory katabolizmu lipidów i termogenezy” – wyjaśniają naukowcy. „Ochrona przed otyłością prowadzi do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, metabolicznych i płuc.”

„Kapsaicyna może także bronić przed chorobami serca poprzez modulację przepływu krwi wieńcowej za pośrednictwem TRP” – dodają.

Nowe badania „wzmacniają uogólnienie” wcześniejszych ustaleń

Ogólnie rzecz biorąc, zespół twierdzi, że najnowsze odkrycia potwierdzają te z badania z 2015 roku, łącząc pikantne spożycie żywności ze zmniejszonym ryzykiem śmierci, wykazując „znaczący spadek śmiertelności związany z konsumpcją gorącej czerwonej papryczki chili”.

Jednak Chopan i Littenberg zauważają, że wcześniejsze badania były prowadzone tylko u chińskich dorosłych, więc nowe badanie „wzmacnia uogólnienie” tych odkryć.

Zespół stwierdza, że:

„Biorąc pod uwagę obserwacyjny charakter obu badań, przyczynowość może być sugerowana, a nie potwierdzona. Dalsze badania powinny mieć na celu zbadanie korzyści płynących z innych przypraw i zróżnicowanych efektów pewnych podtypów papryczki chili.Taki dowód może prowadzić do nowego wglądu w związki między dietą i zdrowia, zaktualizowane zalecenia dietetyczne i rozwój nowych terapii. „

Dowiedz się, jak jedzenie całych ziaren może wydłużyć żywotność.

PLMedBook