Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy ludzie z cukrzycą typu 2 mogą jeść miód?

Osoby chorujące na cukrzycę często mówią, że nie powinny jeść słodyczy i innych pokarmów zawierających cukier, ponieważ mogą powodować wzrost poziomu cukru we krwi. Czy zatem miód może być zdrową alternatywą dla słodyczy i przekąsek wypełnionych cukrem?

Poziom cukru we krwi (glukozy) to ilość cukru znajdująca się we krwi. Cukier jest głównym źródłem energii organizmu.

Insulina jest wydzielana z trzustki w celu utrzymania poziomu cukru we krwi. Ciała osób chorych na cukrzycę nie produkują wystarczającej ilości insuliny lub jej nie zużywają.

Czym są węglowodany?

Węglowodany rozkładane na cukier dostarczają organizmowi większość potrzebnej energii. Węglowodany stanowią połowę zalecanej dziennej dawki kalorycznej.

Węglowodany są obecne w większości produktów spożywczych, w tym:

[miód w doniczce]

 • owoce
 • warzywa
 • mleko
 • ziarna
 • fasolki
 • kochanie
 • biały cukier
 • brązowy cukier
 • cukierek
 • desery

Ilość i rodzaj spożywanych węglowodanów wpływa na poziom cukru we krwi. Aby utrzymać poziom cukru we krwi na bezpiecznym poziomie, osoby z cukrzycą powinny ograniczyć całkowite spożycie węglowodanów do 45 gramów (g) i 60 g na posiłek lub mniej. W związku z tym ważne jest, aby wybrać zdrowe, nieprzetworzone węglowodany o dużej zawartości włókien i kontrolować porcje.

Czym jest miód?

Surowy miód zaczyna się jako nektar z kwiatów. Po zebraniu przez pszczoły, nektar naturalnie rozpada się na cukry proste i jest przechowywany w plastrze miodu. Plaster miodu powoduje wyparowanie nektaru, co tworzy gęstą, słodką ciecz znaną jako miód.

Miód, podobnie jak inne cukry, jest skondensowanym źródłem węglowodanów. Jedna łyżka miodu zawiera co najmniej 17 g węglowodanów.

Chociaż ilość ta może wydawać się niewielka, szybko się sumuje, w zależności od tego, ile węglowodanów spożywa osoba siedząca. Podczas gdy miód składa się z cukru, zawiera również witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Przetworzony a surowy miód

Większość dzisiejszego miodu jest przetwarzana, co oznacza, że ​​został podgrzany i przefiltrowany po zebraniu z ula.

Z kolei miód surowy nie został pozbawiony wartości odżywczych i korzyści zdrowotnych.

Przejście na surowy miód może pomóc w obniżeniu poziomu cukru tak długo, jak ludzie je spożywają wraz z lekami na cukrzycę i innymi zdrowymi wyborami dietetycznymi.

Odżywianie

[różnorodność cukrów na wystawie w drewnianych łyżkach]

Surowy miód, podobnie jak biały cukier, jest substancją słodzącą zawierającą węglowodany i kalorie.

Jedna łyżka miodu ma około 64 kalorii, a jedna łyżka cukru ma około 49 kalorii.

Podczas gdy ilość kalorii w każdej łyżeczce wydaje się wysoka, miód jest bardzo słodki, więc większość ludzi używa tylko od jednej do dwóch łyżeczek na raz.

Powodem, dla którego miód jest wyższy w kaloriach niż cukier, jest to, że jest on dużo gęstszy i cięższy.

Kolejna duża różnica między nimi polega na tym, jak ciało je trawi. Miód rozkłada się w organizmie przez enzymy już znajdujące się w miodzie, podczas gdy cukier wymaga enzymów z organizmu.

Indeks glikemiczny (GI) określa, jak bardzo dany węglowodan może podwyższyć poziom cukru we krwi. OG dla miodu wynosi około 55, co jest uważane za żywność o niskim IG. GI cukru stołowego wynosi 65.

Żywność o niskim indeksie glikemicznym powoduje jedynie niewielki wzrost poziomu cukru we krwi. Jako takie mogą one stanowić mniejsze ryzyko dla cukrzycy typu 2.

Zwiększona insulina

Wiele badań wykazało, że jedzenie miodu może zwiększać poziom insuliny i zmniejszać poziom cukru we krwi.

Niewielkie badanie przeprowadzone w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), dotyczyło wpływu cukru i miodu na cukier.

Badanie wykazało, że 75 g miodu podnosi poziom cukru we krwi i poziom insuliny u osób bez cukrzycy w ciągu 30 minut. Podobny test, wykorzystujący taką samą ilość czystej glukozy, doprowadził do wzrostu poziomu cukru we krwi do nieco wyższych poziomów. Efekt był podobny u osób z cukrzycą typu 2.

W badaniu ZEA uczestnicy doświadczyli początkowego wzrostu poziomu cukru we krwi. Jednak poziomy spadły w ciągu 2 godzin. Ogólnie rzecz biorąc, poziom cukru we krwi był znacznie niższy i pozostał niższy w grupie miodu, w porównaniu do grupy cukru białego.

Ponieważ poziomy cukru we krwi były lepsze w grupach przyjmujących miód, naukowcy sugerowali, że miód zwiększa poziom insuliny. Ponieważ insulina pomaga przenieść glukozę z krwi, możliwe jest, że zwiększona insulina z miodu przyczyniła się do obniżenia poziomu cukru.

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie King Saud w Arabii Saudyjskiej zbadano także związek miodu z glukozą we krwi. Okazało się, że miód:

 • zmniejszenie stężenia glukozy w surowicy na czczo (glukoza po czczo przez co najmniej 8 godzin)
 • zwiększony C-peptyd na czczo (peptyd pomaga stabilizować i równoważyć insulinę)
 • zwiększony 2-godzinny peptyd C po posiłku (ilość peptydu po jedzeniu)

Dalsze badania

Dodatkowe badania dotyczyły wpływu dodawania miodu na dietę osób z cukrzycą typu 2.

Wpływ na długoterminowe poziomy glukozy we krwi

[zbliżenie rąk sprawdzających poziom cukru we krwi]

W 8-tygodniowym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Teheranie w Iranie stwierdzono, że osoby, które spożywały miód przez długi czas, doświadczyły zwiększenia poziomu cukru we krwi.

Jednak badanie wykazało również, że osoby z cukrzycą typu 2, które zjadły miód, straciły na wadze i obniżyły poziom cholesterolu we krwi.

Zgodnie z ustaleniami naukowcy z Teheranu zalecili „ostrożną konsumpcję” miodu osobom cierpiącym na cukrzycę.

Właściwości przeciwbakteryjne i antybakteryjne

Inne badania wykazały znaczące dowody na korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania miodu u osób z cukrzycą typu 2. W rzeczywistości w kilku badaniach miód może przynieść korzyści osobom chorym na cukrzycę, ponieważ:

 • ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe
 • ma właściwości antybakteryjne
 • jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy

Zwalczanie bakterii i redukowanie stanów zapalnych

Jeden raport z Aten, Grecja, stwierdza, że ​​te właściwości sprawiają, że miód jest korzystny dla:

 • bakterie odporne na walkę
 • zapobieganie procesom zapalnym z powodu cukrzycy

Ponadto, przeciwutleniacze mogą również chronić przed wieloma innymi chorobami.

Uzupełnienie leków przeciwcukrzycowych

W innym badaniu, opublikowanym w tym artykule, stwierdzono, że połączenie leków przeciwcukrzycowych z miodem jest korzystne.

Te odkrycia potwierdzają stosowanie miodu w celu uzupełnienia leczenia cukrzycy ze względu na:

 • silne przeciwutleniacze
 • zdolność obniżania poziomu cukru we krwi
 • zdolność do zwiększania insuliny

Zastąpienie cukru miodem w cukrzycy

Konsumpcja surowego miodu ma wiele zalet, w tym zwiększenie insuliny i obniżenie poziomu cukru we krwi.

Miód jest zdrowym środkiem słodzącym, szczególnie w porównaniu z rafinowanymi cukrami, takimi jak cukier biały, turbinado, cukier trzcinowy i cukier puder. O ile miód zawiera więcej węglowodanów i kalorii niż cukier biały, to jest naturalny, mniej przetworzony, tylko nieznacznie wpływa na poziom cukru we krwi i zawiera pewne składniki odżywcze.

Osoby z cukrzycą typu 2, które chcą włączyć miód do swojej codziennej diety, powinny wprowadzać ją powoli, konsumując po trochu, aby zobaczyć, jak reagują na nią cukry.

Podczas gdy miód zapewnia pewne korzyści zdrowotne, inne produkty spożywcze zawierają bardziej skoncentrowane dawki substancji odżywczych, takich jak przeciwutleniacze i błonnik.

Miód jest bardzo słodki, więc dodanie niewielkich ilości może naprawdę osłodzić napój lub jedzenie.

U osób chorych na cukrzycę stosowanie bardzo małych ilości miodu nie powinno powodować gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Tak więc osoby z cukrzycą mogą spożywać miód zamiast cukru z umiarem, jako część zdrowej diety.

Like this post? Please share to your friends: