Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Terapia komórkami macierzystymi w przypadku niewydolności wątroby może zastąpić transplantacje wątroby

Po raz pierwszy naukowcy przywrócili funkcję narządu w ciężko uszkodzonej wątrobie żywemu zwierzęciu poprzez przeszczepienie laboratoryjnych komórek macierzystych. Osiągnięcie przybliża dzień, w którym terapie komórkowe regenerujące narząd zastępują potrzebę przeszczepów wątroby.

lekarz trzymając pojemnik z narządem człowieka

W czasopiśmie naukowcy opisują, co się stało, gdy komórki macierzyste wątroby poddano transplantacji myszom z poważnie uszkodzonymi wątrobami.

W ciągu następnych miesięcy komórki pobudziły główne obszary wątroby do odrastania, poprawiając strukturę i funkcje narządów zwierząt.

Wątroba jest ogólnie bardzo dobra w samym leczeniu. Dzieje się tak, ponieważ zawiera komórki zwane hepatocytami, które są zdolne do samoodnowy po uszkodzeniu. Jednak komórki te są mniej zdolne do samoodnowy w następstwie ciężkiego urazu, takiego jak spowodowane stanami takimi jak marskość i niewydolność krążenia.

Hepatocyty nie są łatwe do wzrostu w warunkach laboratoryjnych, co ogranicza ich potencjalny przepływ krwi.

Dlatego zespół postanowił sprawdzić, czy komórki macierzyste wątroby – nazywane wątrobowymi komórkami progenitorowymi (HPC) – mogą regenerować tkankę wątroby.

HPC są znacznie łatwiejsze do wzrostu w laboratorium i mają elastyczność w transformacji do hepatocytów i innych typów komórek wątroby.

Podejście do sprawdzenia przy użyciu ludzkich komórek

Jeśli wyniki osiągnięte za pomocą HPC u myszy mogą być replikowane za pomocą ludzkich HPC, to theteam uważa, że ​​może to prowadzić do przeszczepiania komórek jako leczenia niewydolności wątroby zamiast organicznego przeszczepu.

Starszy autor Stuart Forbes, profesor w Medical Center Council (MRC) Center for MedicineRegenerative na University of Edinburgh w Wielkiej Brytanii, zauważa:

„Minie trochę czasu, zanim będziemy mogli przekształcić to w rzeczywistość, ponieważ najpierw będziemy potrzebować całkowitego podejścia z wykorzystaniem ludzkich komórek, co jest bardzo potrzebne, ponieważ choroba wątroby jest bardzo częstą przyczyną śmierci i niepełnosprawności dla pacjentów w Wielkiej Brytanii i reszty społeczeństwa. świat.”

W dłuższej perspektywie naukowcy mają nadzieję osiągnąć takie same wyniki, stosując leki stymulujące komórki macierzyste wewnątrz pacjenta w celu regeneracji uszkodzonej wątroby.

Finansowanie badań pochodzi z MRC, brytyjskiej platformy medycyny regeneracyjnej i funduszu zaufania.

Badanie jest przykładem trwających badań nad medycyną regeneracyjną, wspartych przez tych i innych sponsorów, którzy poszukują nowych sposobów leczenia chorób bez wyleczenia, takich jak niewydolność wątroby, zapalenie stawów, choroba Parkinsona i ślepota.

Tymczasem naukowcy zbliżają się do możliwości regeneracji całych kończyn z komórek macierzystych. Niedawno opublikowane badanie pokazuje, w jaki sposób zespół z Massachusetts General Hospital z powodzeniem zregenerował kończyny przednie szczurów z komórek neutralizujących, torując drogę do wypróbowania techniki u ludzi.

Like this post? Please share to your friends: