Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o operacji rekonstrukcji piersi

Rozpoznanie raka piersi może być katastrofalne. Oprócz radzenia sobie z perspektywą walki z rakiem, kobieta może stanąć w obliczu utraty części lub wszystkich jej piersi.

Stawianie czoła mastektomii może emocjonalnie drenować wiele kobiet. Na szczęście zabieg rekonstrukcji piersi może zmienić kształt piersi, dzięki czemu odzyskują swoją formę po leczeniu raka.

Ten proces odbudowy może pomóc kobiecie odzyskać pewność siebie i poprawić samopoczucie podczas powrotu do zdrowia.

Czym jest operacja rekonstrukcji piersi?

Konsultacje dotyczące operacji rekonstrukcyjnej piersi.

Celem rekonstrukcji piersi jest zreformowanie lub zmiana kształtu piersi po mastektomii lub lumpektomii.

Mastektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu całej piersi, zwykle obejmującej sutek i otoczkę, w celu leczenia lub zapobiegania raka piersi.

Lumpektomia polega na usunięciu kawałka piersi, gdzie występuje mniejszy guz.

Podczas gdy wiele czynników decyduje o tym, jaki rodzaj operacji rekonstrukcji piersi najlepiej będzie odpowiadał osobie, istnieją dwa główne rodzaje operacji rekonstrukcji piersi.

Dwa główne rodzaje operacji rekonstrukcji piersi to:

 • Implanty lub protetyka: obejmuje zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem silikonowych lub fizjologicznych implantów.
 • Operacja klapy płatkowej lub skórnej: ta metoda wykorzystuje tkankę z innej części ciała.

W niektórych przypadkach można zastosować kombinację obu technik w celu bardziej naturalnej rekonstrukcji piersi.

Dodatkowo, niektóre techniki mogą być dodane do operacji, aby zrekonstruować obszar brodawki, jeśli został dotknięty przez leczenie raka.

Rekonstrukcja piersi może się rozpocząć w momencie mastektomii lub lumpektomii. Kiedy to nastąpi, jest to znane jako natychmiastowa rekonstrukcja.

Rekonstrukcję można również wykonać po wygojeniu się mastektomii i zakończeniu leczenia raka. W tym przypadku operacja jest znana jako opóźniona rekonstrukcja.

Jakie są opcje?

Tutaj przyglądamy się, jak rekonstrukcja piersi odbywa się za pomocą implantów lub chirurgii klap skóry.

Implanty

Kobieta cierpliwa na raka.

Rekonstrukcja piersi za pomocą implantów to procedura, w której implanty silikonowe lub solne są umieszczane pod skórą lub mięśniami poniżej miejsca, w którym znajdowała się tkanka piersi.

Dla większości ludzi odbywa się to w dwóch etapach. Podczas pierwszego zabiegu ekspander tkanki umieszcza się pod pozostałą skórą piersi lub mięśni piersiowych. Ekspander tkanek działa jak tymczasowy implant soli fizjologicznej, który stopniowo rozciąga pozostałą tkankę.

Po wygojeniu się kobiety z zabiegu chirurgicznego, sterylna sól fizjologiczna lub sól wodna wstrzykuje się do ekspandera tkanek co tydzień. Ten stopniowo powiększający się balon rozciąga nadmiar skóry i mięśni, aż osiągnie rozmiar, który kobieta jest zadowolona z posiadania.

Gdy tkanki klatki piersiowej są wyleczone, a do ekspandera tkanek dodano dostateczną ilość soli fizjologicznej w celu przygotowania klatki piersiowej dla implantów, przeprowadza się drugą operację chirurgiczną.

Ekspander tkanek jest usuwany i zastępowany implantem silikonowym lub solankowym. Oryginalna blizna jest zwykle ponownie otwierana i dlatego zwykle na klatce piersiowej nie pozostają żadne nowe blizny.

Ta kompleksowa rekonstrukcja może zostać rozpoczęta w czasie mastektomii lub może być opóźniona do czasu zakończenia leczenia raka.

Operacja płatka skóry

W chirurgii klap skóry tkanka jest pobierana z innej części ciała i przenoszona do klatki piersiowej w celu utworzenia piersi.

Tkanka do rekonstrukcji piersi jest zwykle pobierana z jamy brzusznej, ale może być pobierana z innych miejsc na ciele, w tym pośladek, plecy lub uda.

Rekonstrukcja piersi z operacją klapową jest bardzo skomplikowaną operacją, ponieważ polega na przenoszeniu tkanki z jednego obszaru ciała do drugiego. Ta operacja odbywa się za pomocą jednej z dwóch metod:

 • bezpłatna operacja płatkowa
 • operacja płata szypuły

W chirurgii z otwartym płatem chirurg całkowicie usuwa tkankę i otaczające naczynia krwionośne, które należy umieścić w piersi.

Naczynia krwionośne są przyszyte do naczyń krwionośnych w klatce piersiowej, gdzie umieszcza się tkankę. Naczynia krwionośne są bardzo małe, dlatego używa się mikroskopu do zszycia ich w długiej i technicznej procedurze zwanej mikrochirurgią.

W chirurgii klatki piersiowej, przeszczepiana tkanka nie jest całkowicie odcięta od wszystkich naczyń krwionośnych przed przeszczepem. Pozostaje przywiązany do ciała i zwykle obraca się w klatce piersiowej, tworząc pierś. Zwykle wykonuje się to za pomocą tkanki z brzucha lub pleców.

Decydując się na operację

Podjęcie decyzji o rekonstrukcji piersi jest bardzo osobistym wyborem. Wiele kobiet może opłakiwać utratę piersi.

Z tego powodu wiele kobiet decyduje się na operację rekonstrukcji piersi. Jednak po wybraniu operacji rekonstrukcji piersi osoba nadal podejmuje pewne decyzje, w tym:

 • rodzaj operacji, którą należy wykonać
 • kiedy mieć operację
 • czy operować na obu piersiach, aby dopasować zrekonstruowaną pierś do drugiej piersi

Czynniki, które pomagają lekarzowi i kobiecie określić, jaki jest najlepszy rodzaj rekonstrukcji piersi, obejmują:

 • Typ ciała osoby, jako cienkie kobiety, może nie mieć wystarczającej ilości tkanki w innym miejscu, aby wykonać operację płatka skóry
 • ogólny stan zdrowia oprócz raka
 • lokalizacja i rodzaj raka
 • inne stosowane leczenie raka, takie jak radioterapia lub chemioterapia
 • czy operacja jest konieczna na jednej lub obu piersiach
 • ile operacji chirurgicznych osoba jest gotowa
 • jak szybko osoba chce odzyskać siły po operacji
 • Zakres ubezpieczenia

Poprawa

Kobieta z bólem w klatce piersiowej, trzymając jej piersi.

Rekonstrukcja piersi to poważna operacja. Dzięki rekonstrukcji implantów i rekonstrukcji płatów osoba może spodziewać się kilkudniowego pobytu w szpitalu po każdej operacji.

Osoba może potrzebować więcej niż jednej operacji, aby w pełni zrekonstruować piersi.Operacja klapki skóry może trwać dłużej, niż wyzdrowieć za pomocą implantów.

Oba typy operacji pozostawiają osobę niezdolną do wykonywania większości swoich regularnych czynności przez okres do 2 miesięcy, chociaż może to potrwać dłużej, zanim znowu będzie miała normalne działanie.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy, osoba odzysku po rekonstrukcji piersi może doświadczyć:

 • zmęczenie
 • siniaki, obrzęki i bolesność w piersiach oraz skąd wzięła się tkanka podczas operacji płatka skóry
 • ograniczenia ruchów, takie jak podnoszenie nad głową

Osoba będzie prawdopodobnie mieć szwy i rurki drenujące przez pewien czas po operacji.

W początkowym okresie rekonwalescencji lekarz może przepisać środki przeciwbólowe, aby zapewnić pacjentowi komfort i doradzić noszenie elastycznego biustonosza wspomagającego, aby zmniejszyć obrzęk.

Zrekonstruowane piersi nie będą wyglądać tak samo jak naturalne piersi osoby i nie będą miały tego samego wrażenia. Jednak w ciągu kilku lat może powrócić pewna sensacja.

Zagrożenia i powikłania

Podobnie jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej, istnieje pewne ryzyko i potencjalne powikłania. Zagrożenia podczas lub tuż po operacji obejmują:

 • krwawienie lub zakrzepy krwi
 • infekcja
 • problemy ze znieczuleniem
 • gromadzenie się płynu w piersi lub w miejscu dawcy
 • ekstremalne zmęczenie
 • problemy z gojeniem się ran

Komplikacje, które mogą wystąpić później, obejmują:

 • Śmierć tkanek (martwica). Może to wpływać na płaty skóry, tłuszczu lub tkanki.
 • Utrata siły mięśniowej w miejscu dawcy.
 • Zmiany w czucie piersi lub brodawki sutkowej.
 • Potrzeba większej liczby zabiegów chirurgicznych w przypadku wystąpienia problemów.
 • Nierówne piersi.
 • Problemy z implantacją, takie jak ruch, pęknięcie, przeciek lub tworzenie blizny.

Alternatywy rekonstrukcji piersi

Nie wszystkie kobiety poddane mastektomii decydują się na rekonstrukcję piersi.

Niektóre kobiety mogą nosić protezę piersiową w stanikach lub na swoich ciałach. Te sztuczne części ciała naśladują wygląd i odczucie naturalnej piersi i zapewniają ciału ciężar właściwy dla dobrej postawy.

Lekarz doradzi kobiecie, która wybierze tę opcję, gdy zostanie wyleczona na tyle, by zacząć nosić protezę. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą obejmować protezę piersi.

Inne kobiety mogą zdecydować się nie robić nic po mastektomii. Mogą nie chcieć poddawać się operacjom rekonstrukcyjnym, albo mogą czuć się niekomfortowo. Inni po prostu akceptują swój nowy kształt.

Nie ma zagrożenia dla zdrowia ze zmienionego kształtu ciała, który wynika z usunięcia tkanki piersi z jednej strony klatki piersiowej podczas leczenia raka piersi. Jednak kobieta, której usunięto jedną pierś, może być świadoma problemów z postawą i bólem pleców spowodowanym brakiem równowagi.

Like this post? Please share to your friends: