Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Furanokumaryny w grejpfrutach oddziałują niebezpiecznie na niektóre leki

Zgodnie z nowymi badaniami, to nie flawonoidy w grejpfrutach oddziałują niebezpiecznie na niektóre leki, są to furanokumaryny. Niektóre leki, takie jak cholesterol i nadciśnienie, są pod wpływem furanokumaryny, tak że zbyt szybko dostają się do krwiobiegu.

O tym badaniu można przeczytać w American Journal of Clinical Nutrition.

W naszym jelicie znajduje się enzym, który niszczy pewną ilość niektórych leków, spowalniając w ten sposób ilość wprowadzaną do krwioobiegu. Furanokumaryny hamują enzym, dlatego więcej leku wchodzi do krwioobiegu.

Pacjenci przyjmujący niektóre leki muszą unikać soku grejpfrutowego. Inni spożywają sok grejpfrutowy, aby podać więcej leku do swojego układu. Zależy od leku, na którym pacjent się znajduje.

Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill, USA, udowodnili, że sprawcami są furanokumaryny, a nie flawonoidy. Zrobili to, dając wolontariuszom dwa rodzaje soku z grejpfruta. Jeden miał w sobie furanokumaryny, a drugi nie – został wyjęty.

Wolontariusze zostali podzieleni na trzy grupy. Wszyscy otrzymali 10 miligramów Felodypiny, leku na nadciśnienie. Jedna grupa spożywała świeży sok pomarańczowy, inny miał normalny świeży sok z grejpfruta, a trzecia grupa miała sok grejpfrutowy z usuniętymi furanocoumarinami.

Po serii badań krwi naukowcy odkryli, że szybkość wchłaniania leku do krwioobiegu została zmieniona jedynie przez zwykłą grupę grejpfrutów – grupę, która otrzymała sok grejpfrutowy z pozostałymi furanokumarinami.

Dr Paul Watkins, jeden z badaczy, powiedział, że to badanie daje wyraźne dowody na to, że furanokumaryny wchodziły w interakcję z lekiem w sposób, który przyspieszył tempo, w jakim weszła do krwioobiegu. Kiedy pozbyli się furanocoumarins z soku grejpfrutowego, interakcja nie była obecna.

Być może dla pacjentów przyjmujących takie leki, którzy chcą nadal pić sok grejpfrutowy, producenci powinni rozważyć wykonanie tego soku z usuniętymi furanocoumarinami, powiedzieli naukowcy. Dodali, że byłoby prawdopodobne, aby przesiać żywność na obecność furanokumaryn.

Furanokumaryny mogą również być pomocne w ułatwieniu niektórym lekom łatwiejszego dostania się do krwioobiegu – niektórym lekom podawanym doustnie.

Zobacz streszczenie w „American Journal of Clinical Nutrition” Sok z grejpfrutów wolny od fusanokumariny tworzy furanocoumariny jako mediatory oddziaływania soku grapefruitowego-felodypiny

Napisane przez: Christian Nordqvist
Redaktor: Medical News Today

Like this post? Please share to your friends: