Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaka jest ciąża w wieku 8 tygodni?

W 8 tygodniu ciąży dziecko gwałtownie rośnie we wszystkich kierunkach z prędkością jednego milimetra dziennie i zaczęło się poruszać.

Ważne systemy narządów rosną.

Twój maluch lub dziewczynka jest teraz w stanie zacząć używać macicy jako basenu, ponieważ płyn owodniowy zwiększa się co tydzień o około 2 łyżki stołowe.

Ta funkcja jest jedną z serii artykułów na temat ciąży. Możesz dowiedzieć się, co dzieje się na każdym etapie ciąży, czego się spodziewać i dowiedzieć się, jak rozwija się Twoje dziecko.

Zobacz inne artykuły z serii:

Pierwszy trymestr: nawożenie, implantacja, tydzień 5, tydzień 6, tydzień 7, tydzień 8, tydzień 9, tydzień 10, tydzień 11, tydzień 12.

Drugi trymestr: tydzień 13, tydzień 14, tydzień 15, tydzień 16, tydzień 17, tydzień 18, tydzień 19, tydzień 20, tydzień 21, tydzień 22, tydzień 23, tydzień 24, tydzień 25, tydzień 26.

Objawy

nudności w czasie ciąży

Na tym etapie wciąż niewiele, jeśli w ogóle, widocznych zmian fizycznych ciała dla ciebie.

Jednak Twoje dziecko potrzebuje coraz większego wsparcia ze strony twojego ciała, aby zwiększyć objętość krwi. W tygodniu 8 twoje serce pompuje o 50 procent więcej krwi na minutę niż przed poczęciem.

Możesz zacząć lub nadal odczuwać takie objawy, jak:

 • nudności i wymioty lub „poranne nudności”
 • zły humor
 • Przyrost lub utrata wagi
 • wzdęcia, gaz i zaparcia
 • wzmożony węch
 • wrażliwość na te intensywne zapachy
 • nadmiar śliny
 • awersje do jedzenia i łaknienie
 • niestrawność i zgaga
 • częściej oddawać mocz
 • zmęczenie
 • zwiększenie wydzieliny z pochwy
 • łagodne skurcze miednicy
 • okazjonalne plamienie pochwy
 • zmiany w piersiach, takie jak powiększenie, tkliwość, mrowienie, erekcja sutków, wrażliwość sutków, ciemnienie otoczki
 • guzki guzkowe, które w rzeczywistości są gruczołami potowymi, zwanymi guzkami Montgomery’ego

Istnieje większe ryzyko infekcji dróg moczowych od 6 do 24 tygodnia ciąży. Jeśli zauważysz objawy, które nie wydają się pochodzić z ciąży i które mogą wskazywać na infekcję, powinieneś zobaczyć swojego dostawcę opieki zdrowotnej.

Twoje hormony

W czasie ciąży niektóre hormony będą się różnić, a to przyczyni się do wielu objawów ciąży, których doświadczasz.

Po wszczepieniu zapłodnionej komórki jajowej organizm zaczyna wydzielać hormon, ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG). Jest to hormon wykryty w teście ciążowym.

HCG reguluje estrogen i progesteron i przyczynia się do częstego oddawania moczu.

Progesteron, który jest początkowo wytwarzany przez ciałko żółte, wzrasta w czasie ciąży i kontynuuje to aż do urodzenia dziecka.

We wczesnej ciąży progesteron odpowiada za:

 • zwiększenie przepływu krwi w macicy
 • ustalenie łożyska
 • stymuluje wzrost i produkcję składników odżywczych endometrium lub wyściółki macicy

Progesteron odgrywa również kluczową rolę w rozwoju płodu. Zapobiega przedwczesnemu porodowi i laktacji oraz wzmacnia mięśnie ściany miednicy, aby przygotować organizm do porodu.

Podobnie jak progesteron, łożysko wydziela inne ważne hormony podczas ciąży.

Obejmują one:

Ludzki laktogen łożyska: Ten hormon jest odpowiedzialny za wzrost gruczołu sutkowego, który będzie ważny dla karmienia piersią po urodzeniu dziecka. Pomaga zwiększyć poziomy składników odżywczych we krwi, co jest niezbędne dla wzrostu i rozwoju Twojego dziecka.

Hormon uwalniający kortykotropinę: hormon ten określa, jak długo zajdziesz w ciążę i jest odpowiedzialny za wzrost i rozwój Twojego dziecka. Później w ciąży wzrost zarówno hormonu uwalniającego kortykotropinę jak i kortyzolu doprowadził do całkowitego rozwoju narządu płodowego. Dostarczają matce także przypływ kortyzolu, który jest związany z matczyną uwagą, zwiększając więź matka-dziecko.

Kolejnym hormonem niezbędnym dla ciąży jest estrogen. Jest to odpowiedzialne za rozwój narządu płodowego, wzrost i funkcję łożyska oraz wzrost gruczołu sutkowego. Będą one ważne dla laktacji lub karmienia piersią po urodzeniu dziecka.

Ponadto estrogen jest potrzebny do regulacji innych hormonów wytwarzanych podczas ciąży.

Wzrost progesteronu i estrogenu może powodować pewne mniej przyjemne objawy, takie jak wahania nastroju i poranne nudności.

Inny hormon, relaksyna, może powodować fizyczne objawy, takie jak ból w obrębie miednicy, trudności w równowadze i zaparcia. Odgrywa rolę w rozluźnieniu mięśni matek, więzadeł i stawów.

Rozwój dziecka

W 8 tygodniu ciąży następuje wiele zmian w rozwoju Twojego dziecka.

Obejmują one:

 • Oczy: Oczy są teraz widocznymi częściami twarzy, tworząc fałdy oczu. Oprócz rozwoju zewnętrznego oka, siatkówka jest teraz zabarwiona.
 • Uszy: ucho zewnętrzne ukończyło formowanie.
 • Twarz i usta: tworzy się górna warga i nos, dochodzi do fuzji kości podniebienia i tworzą się kubki smakowe.
 • Serce: Serce bije teraz od około 140 do 170 uderzeń na minutę.
 • Kończyny: Kończyny nadal się rozwijają, ponieważ ręce i nogi stają się dłuższe. Palce u rąk i nóg mają teraz wyraźny wygląd
 • Ciało: Głowa staje się wyprostowana i zaokrąglona.
 • Tułów: pień zaczyna się prostować. Rurka nerwowa została całkowicie uformowana, a chrząstka staje się teraz kością.
 • Brzuch i miednica: jelita zaczynają się przemieszczać od pępowiny do ciała. Zewnętrzne genitalia pozostają nierozpoznawalne.

Twoje dziecko ma teraz rozmiar maliny i mierzy około pół cala.

Rzeczy do zrobienia

Twoja lista zadań rośnie. Jeśli tego nie zrobiłeś, upewnij się, że zaplanowałeś wizytę prenatalną.

Bóle głowy mogą stać się uciążliwe.Jest to prawdopodobnie spowodowane wzrostem ilości krwi, której doświadczasz, ale dobrze jest przedyskutować to z lekarzem.

Większość leków nie jest zalecana w okresie ciąży, ale Twój lekarz może zalecić stosowanie acetaminofenu jako bezpieczniejszej alternatywy dla ibuprofenu lub aspiryny.

Jeśli kiedyś miałaś jasną i idealną skórę, możesz odczuwać skutki ciąży. Możesz zacząć zauważać zmiany na skórze twarzy, takie jak ciemne plamy lub melasma. Spróbuj zastosować SPF 15 przed wyjściem.

W tym czasie objawy ciąży mogą stać się kłopotliwe i frustrujące.

Jeśli czujesz się wyczerpany, rozważ wezwanie rodziny i przyjaciół i poproś o pomoc.

Problemy żołądkowo-jelitowe

Twoje jelita mogą sprawiać ci kłopoty, a ty możesz biegać do łazienki z ręką na ustach.

Aby złagodzić niektóre objawy żołądkowo-jelitowe (GI), takie jak nudności, wymioty, gaz, wzdęcia i zaparcia, możesz wypróbować następujące porady.

Zaparcia: Dodaj więcej błonnika do swojej diety, włączając więcej świeżych owoców i warzyw na talerzu.

Nudności i wymioty: spróbuj jeść pokarmy, które mają imbir, ewentualnie trochę ukojenia bezalkoholowego imbirowego piwa, aby pomóc uspokoić żołądek.

Produkty, które mogą pomóc w złagodzeniu nudności podczas ciąży, można kupić w Internecie. Należy skonsultować się z lekarzem, że są one odpowiednie do stosowania.

Żądze

Są to normalne części ciąży, ale niektóre zachcianki są uważane za nieprawidłowe i mogą wynikać z pewnych niedoborów witamin i składników mineralnych. Pragnienie rzeczy takich jak glina, lód, skrobia lub inne artykuły nieżywnościowe może oznaczać, że masz coś o nazwie pica. Porozmawiaj o tym z lekarzem.

Upławy pochwowe

Ta cienka, mleczna wydzielina z pochwy, zwana leułatą, jest dobrym znakiem. Twoje ciało podejmuje instynktowne kroki w celu ochrony kanału rodnego przed infekcją i ochrony jego naturalnego środowiska bakteryjnego. Pochwa potrzebuje harmonijnej równowagi pomiędzy dobrymi i złymi bakteriami, aby pozostać zdrowym i wolnym od infekcji.

Ważne jest, aby omówić z zespołem opieki zdrowotnej wszelkie nowe objawy, aby upewnić się, że są one normalne i nie należy się nimi przejmować.

Zmiany stylu życia

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych tygodni, okazuje się, że istnieje wiele modyfikacji stylu życia, które należy wprowadzić w czasie ciąży, a nawet po porodzie.

Ogólne zdrowie

Podczas ciąży będziesz musiała zaopiekować się sobą i rozwijającym się dzieckiem.

pieszy

Ważne jest, aby nie pić alkoholu i nie palić w czasie ciąży oraz aby unikać wszystkich innych toksycznych substancji w tym czasie.

Należy unikać nie tylko leków rekreacyjnych, ale także wielu leków na receptę i bez recepty, ponieważ mogą przenikać przez łożysko i wpływać na nienarodzone dziecko.

Farmaceuta lub dostawca usług medycznych może doradzić, czy kontynuować przyjmowanie jakichkolwiek leków i leków, które można podjąć w przypadku bólów głowy, niestrawności i innych problemów, które mogą się pojawić.

Upewnij się, że przestrzegasz zdrowej diety i bierz dobrą witaminę prenatalną, w tym kwas foliowy. Twój lekarz poinformuje Cię o tym.

Witaminy prenatalne są dostępne w sprzedaży online, ale nie należy przyjmować żadnych suplementów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Może również pomóc uzyskać 30 minut dziennie umiarkowanych ćwiczeń, takich jak joga, spacery lub pływanie.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat bieżących lub planowanych ćwiczeń, aby upewnić się, że jest bezpieczny.

Piękno

Należy unikać trwałego koloru włosów podczas pierwszych 12 tygodni ciąży. Zamiast tego użyj półtrwałego barwnika.

jedzenie

Podczas gdy w czasie ciąży można bezpiecznie jeść ryby, należy ograniczyć spożycie do 8 do 12 uncji lub trzech porcji ryb i skorupiaków każdego tygodnia.

Ryby bezpieczne do spożycia podczas ciąży to krewetki, mintaja, sumy, łososie, anchois, śledź, sardynki, pstrągi, makrele atlantyckie i pacyficzne oraz dorsz.

Tuńczyk z tuńczyka i tuńczyk może zawierać rtęć, więc spożycie powinno być ograniczone do 6 uncji tygodniowo.

Rekiny, mieczniki, żabnice z Zatoki Meksykańskiej i makrela króla nie są odpowiednie w czasie ciąży. Mają wysoki poziom rtęci, który może być szkodliwy dla mózgu i układu nerwowego Twojego dziecka.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli występują objawy, które mogą wskazywać na ciążę ektopową lub utratę ciąży.

Należą do nich krwawienie z pochwy lub przepływ tkanek, wyciekający płyn z pochwy, uczucie omdlenia lub zawroty głowy, niskie ciśnienie krwi, ciśnienie w odbytnicy, ból barku oraz silny ból miednicy lub skurcze.

Najnowsze wiadomości na temat ciąży od

5 najlepszych ćwiczeń podczas ciąży

Ćwiczenia podczas ciąży zapewniają liczne korzyści dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Utrzymywanie sprawności zwiększa nastrój, energię, sen i zapobiega nadmiernemu przyrostowi masy ciała.

Czy acetaminofen jest naprawdę bezpieczny w ciąży?

Około 70 procent ciężarnych Amerykanek sięgających po acetaminofen w celu leczenia bólu, infekcji i gorączki trwa nadal nad debatą na temat bezpieczeństwa leku. Nowe badania przyniosły kolejne zagrożenia dla światła.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook