Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Olejki eteryczne mogą zakłócać normalną aktywność hormonalną

Nowe badania sugerują, że chemikalia zawarte w olejkach eterycznych, takich jak olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego, mogą zakłócać normalne funkcjonowanie hormonów, prowadząc do stanu zwanego ginekomastią u chłopców przedwcześnie urodzonych.

olejek lawendowy

Męska ginekomastia to stan, w którym chłopcy rozwijają zauważalne piersi w wyniku nieprawidłowo wysokich poziomów estrogenu, żeńskiego hormonu płciowego.

Badania poprzednio powiązały kondycję z olejkami eterycznymi, takimi jak olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego.

Takie oleje są regularnie stosowane w higienie osobistej i produktach kosmetycznych, a także w detergentach do prania i świecach i urządzeniach do aromaterapii.

W starszym badaniu z 2007 r. Stwierdzono, że ginekomastia zbiegła się w czasie z zastosowaniem produktów na bazie olejków eterycznych i że objawy choroby ustąpiły, gdy produkty te nie były już używane.

Nie tylko to, ale w tym samym badaniu zbadano linie komórek ludzkich i odkryto, że oleje z lawendy i herbaty mają działanie estrogenotwórcze i antyandrogenne.

Nowe badanie – zaprezentowane na ENDO 2018, dorocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego, które odbyło się w Chicago, IL – wzmacnia teraz związek między tymi olejkami eterycznymi a ginekomastią.

Naukowcy kierowani przez J. Tyler Ramsey – z National Institute of Environmental Health Sciences – przetestowany wpływu ośmiu elementów, które są powszechnie spotykane w drzewa herbacianego i olejku lawendowego na ludzkich komórkach nowotworowych zbadanie ich wpływu na aktywność hormonalną.

Wyniki sugerują, że chemikalia są substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną – to znaczy substancjami, które zakłócają normalną aktywność hormonów w ciele.

W przeszłości naukowcy narażone szeroką gamę substancji chemicznych powodujących zaburzenia endokrynologiczne w typowych produktów, takich jak pasta do zębów, krem ​​do opalania i balsam do ust, co skłoniło działaczy, aby nakłonić oficjalnego zakazu tych produktów.

Lawenda, olejek z drzewa herbacianego jako czynnik zaburzający gospodarkę hormonalną

Olejki eteryczne zawierają setki substancji chemicznych. W ramach nowego badania Ramsey i zespół wybrali i przeanalizowali:

  • eukaliptol
  • 4-terpineol
  • dipenten / limonen
  • alfa-terpineol
  • octan linalilu
  • linalool
  • alfa-terpinen
  • gamma-terpinen

Pierwsze cztery składniki są wspólne zarówno dla olejku z drzewa herbacianego, jak i oleju lawendowego. Badania wykazały, że wszystkie badane chemikalia miały pewien wpływ na zaburzoną gospodarkę hormonalną.

Podczas gdy niektóre ze związków miały niewiele do zerowej aktywności estrogenowej lub hamującej działanie testosteronu, zmiany spowodowane przez olejki eteryczne wydawały się zbieżne z obecnymi w ginekomastii.

„Olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego,” wyjaśnia Ramsey „stwarzają potencjalne problemy zdrowotne i środowiskowe powinny być badane dalej”, zwłaszcza, że ​​wiele z tych chemikaliów są testowane można znaleźć w 65 innych olejków eterycznych, które obecnie są wprowadzane do obrotu jako bezpieczne.

Opinia publiczna powinna być teraz świadoma potencjalnego ryzyka związanego z używaniem olejków eterycznych, zachęcać autorów badania, sugerując, że FDA może chcieć uregulować te produkty w przyszłości.

„Nasze społeczeństwo uważa oleje eteryczne za bezpieczne […] Jednak posiadają one różną ilość chemikaliów i powinny być używane z ostrożnością, ponieważ niektóre z tych substancji chemicznych są potencjalnymi substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną.”

J. Tyler Ramsey

PLMedBook