Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o motylicy wątrobowej

Przywry wątrobowe są pasożytami, które mogą powodować choroby u ludzi i niektórych zwierząt.

Przywry wątrobowe nie mogą przenosić się z człowieka na człowieka. Zamiast tego, ludzie i zwierzęta zarażają się przywry wątrobowej, jedząc skażoną rybę lub pijąc skażoną wodę.

Co to jest przywry wątrobowej?

Liver fluke

Przywry wątrobowe są robakami pasożytniczymi, które żyją w drogach żółciowych i wątrobą zakażonych zwierząt. Te pasożyty powodują chorobę zwaną fasciolozą u ludzi, bydła i owiec.

Chociaż przywry wątrobowe mogą zarażać ludzi we wszystkich częściach świata, są najbardziej rozpowszechnione w krajach rozwijających się.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano tylko kilka przypadków przywry wątrobowych. Ludzie mogą się zarazić jedynie poprzez picie wody lub jedzenie ryb z miejsc, w których żyją przywry wątrobowe.

Nie jest możliwe rozprzestrzenianie się przywry wątrobowej z osoby na osobę, a niektóre zarażone osoby mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że je mają. Po skurczeniu, przywry wątrobowe mogą żyć w ciele osoby przez 20 do 30 lat, jeśli nie są leczone.

Jak ludzie się zarazią?

Ludzie najczęściej zakażają się przywry wątrobowej w następujący sposób:

  • spożywanie ryb słodkowodnych zarażonych przywry
  • jedzenie słodkowodnych warzyw, takich jak rzeżucha
  • picie skażonej wody
  • mycie warzyw lub owoców zanieczyszczoną wodą

Jakie choroby mogą powodować?

Naukowa nazwa przywry wątrobowej jest, a choroba, którą wywołują, nazywana jest fasciolozą. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zidentyfikowało dwa rodzaje przywry wątrobowej, które mogą infekować ludzi: i.

Człowiek może mieć przywry wątrobowe żyjące w nich i nigdy nie rozwijać fascioliasis. Inni mogą rozwijać fascioliasis wiele lat po przywry wątrobowej do ich ciała.

Objawy

 Image credit: Veronidae, 2013 </ br>„></p> <p align=Osoba może nigdy nie wiedzieć, że ma przywry wątrobowe. Niektórzy lekarze mogą nie zdiagnozować tego stanu, ponieważ objawy fascioliasis są podobne do wielu innych stanów.

W przeciwieństwie do innych pasożytów i chorób, osoba nie może przypadkowo przekazać przywry wątrobowej komuś innemu.

U osób, u których występują objawy, mogą wystąpić niektóre lub wszystkie z następujących czynności:

Ból brzucha

W organizmie człowieka przywry wątrobowe przedostają się z jelit do wątroby. Aby dostać się do wątroby, przywry wątrobowe muszą przenikać przez wyściółkę wątroby, co powoduje ból w prawym górnym odwłoku.

Kilka lat po zakażeniu, osoba może doświadczać okresów, w których przewody żółciowe zostają zablokowane, co również powoduje ból brzucha.

Nudności, biegunka i wymioty

Osoba może doświadczać wymiotów, biegunki i nudności we wczesnych stadiach zakażenia lub podczas blokowania dróg żółciowych.

Objawy te mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od ciężkości zakażenia.

Utrata masy ciała

Oprócz nudności dana osoba może odczuwać brak apetytu. Utrata apetytu może spowodować utratę wagi, jeśli utrzyma się z czasem.

Uli

Układ odpornościowy często reaguje na przywry wątrobowe, powodując powstawanie pokrzyw na ciele. Objaw ten występuje najczęściej we wczesnych stadiach zakażenia, gdy przywry wątrobowe wnikają do wątroby.

Gorączka

Gorączka występuje najczęściej na wcześniejszych etapach infekcji i gdy przewody żółciowe są zablokowane.

Złe samopoczucie

Złe samopoczucie to termin używany do opisania ogólnego lub ogólnego poczucia braku dobrego samopoczucia. Podobnie jak w przypadku innych objawów, złe samopoczucie występuje najczęściej we wczesnych stadiach i w czasie, gdy drogi żółciowe są zablokowane. Między epizodami to uczucie złego samopoczucia zwykle znika.

Kiedy iść do lekarza

Może być trudno ustalić, czy dana osoba ma przywry wątrobowe. Infekcje występują częściej u osób w krajach rozwijających się, które żyją w pobliżu bydła. Na tych obszarach lekarz może lepiej zdiagnozować chorobę.

W krajach rozwiniętych, takich jak USA, może być trudniej uzyskać diagnozę, ponieważ przywry wątrobowe są znacznie mniej powszechne.

To dobry pomysł dla osoby, która podróżowała do zagrożonego regionu poza USA, aby poinformować lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy, które mogą być spowodowane przywry wątrobowej. Lekarz prawdopodobnie będzie musiał wykluczyć inne, bardziej poważne infekcje, które mają podobne objawy.

Aby zostać zdiagnozowanym, osoba musi mieć dojrzałe przywry wątrobowe, których jaja dostały się do kału. Lekarz weźmie próbkę kału, aby przeprowadzić testy, które znajdują jaja.

Zabiegi

Lek zwany triklabendazolem jest powszechnie stosowany w leczeniu zakażenia fuksją wątrobową, ponieważ skutecznie zabija przywry wątrobowe i ich jaja.

Inne leki, takie jak leki przeciwbólowe, mogą być stosowane w leczeniu niektórych objawów, takich jak ból i biegunka.

Operacja może być konieczna w rzadkich przypadkach, gdy rozwinęło się zapalenie dróg żółciowych, infekcja dróg żółciowych w wątrobie.

Zapobieganie

Pani z bólem po lewej stronie żołądka

Osoba może pomóc w zapobieganiu infekcji fuksji wątrobowej przez:

  • gotowanie wszystkich warzyw uprawianych w pobliżu bydła i owiec
  • gotowanie wątróbek zwierzęcych i nie spożywanie ich na surowo
  • gotowanie wszystkich nieoczyszczonych wód
  • brak picia wody bezpośrednio ze strumienia w pobliżu miejsca zamieszkania bydła i owiec

Wniosek

Choć przywry wątrobowe mogą wydawać się niepokojące, nie stanowią powszechnego zagrożenia w większości rozwiniętych części świata. Proste środki ostrożności, takie jak brak picia nieoczyszczonej wody i gotowanie warzyw w pobliżu obszarów zagrożonych, mogą uniemożliwić infekcję.

Jeśli dana osoba ma objawy zakażenia fuksją wątrobową, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza w celu prawidłowej diagnozy i leczenia.

Like this post? Please share to your friends: