Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie są najlepsze miejsca wstrzyknięć insuliny?

Insulina jest hormonem, który pomaga w leczeniu cukrzycy po wstrzyknięciu jej do organizmu.

Nie można go traktować jak pigułki lub leki doustne. Dzieje się tak, ponieważ enzymy w żołądku rozkładają insulinę, zanim dotrą do krwioobiegu.

Zastrzyki insuliny są jednym z wielu sposobów leczenia i leczenia cukrzycy. Inne obejmują zmiany w diecie i stylu życia oraz leki doustne.

Dla osób wymagających wstrzyknięć insuliny dostępne są różne rodzaje insuliny. Ważne jest, aby zrozumieć i stosować się do instrukcji, które lekarz zapewnia o tym, jak i gdzie wstrzykiwać insulinę.

Częste miejsca wstrzyknięć

[kobieta wstrzykuje insulinę do jamy brzusznej]

Insulina jest wstrzykiwana do warstwy tłuszczu bezpośrednio pod skórą, zwaną tkanką podskórną.

Jest wstrzykiwany za pomocą małej igły lub urządzenia wyglądającego jak długopis. Istnieje kilka różnych miejsc, w których można wstrzykiwać insulinę, w tym:

Brzuch

Brzuch jest częstym miejscem do wstrzyknięcia insuliny, z którego korzysta wiele osób z cukrzycą.

Aby wykonać zastrzyk w jamie brzusznej, należy wziąć szczyptę tkanki tłuszczowej z obu boków między talią a kościami biodrowymi. Powinno być około 2 cale od pępka.

Ta strona jest łatwo dostępna, a niektóre osoby zgłaszają, że powoduje ona mniejszy dyskomfort niż inne witryny.

Ramiona

Ramię jest kolejnym miejscem, w którym można podać zastrzyki insuliny.

Igła powinna być umieszczona w tylnej części ramienia (obszar tricep), około połowy drogi między łokciem a ramieniem.

Główną wadą tej strony jest to, że bardzo trudno ją wykorzystać do samodzielnego administrowania i może wymagać od kogoś, aby to zrobił. Może być wygodniej wstrzykiwać niedominujące ramię.

Oznacza to wstrzyknięcie do lewego ramienia prawej ręki lub prawej ręki osoby leworęcznej.

Uda

Udo jest również bardzo łatwym miejscem do samodzielnego wstrzyknięcia.

Podczas używania uda, włóż igłę do przedniej części uda, w połowie między kolanem a biodrem. Powinien być lekko niecentryczny w kierunku zewnętrznej części nogi.

Ważne jest, aby wstrzyknąć lek w szczyptę co najmniej 1-2 cali skóry.

Choć łatwy dostęp, regularne wstrzykiwanie uda może czasami powodować dyskomfort podczas chodzenia lub biegania.

Niższe plecy lub biodra

Ostatnim miejscem, w którym można podać zastrzyk insuliny, jest dolna część pleców lub staw biodrowy.

Aby wykonać zastrzyk tutaj, narysuj wyimaginowaną linię wzdłuż górnej części pośladków pomiędzy biodrami.

Igła powinna znajdować się powyżej tej linii, ale poniżej talii, około połowy kręgosłupa i boku.

Podobnie jak ramię, ta strona jest bardzo trudna do samodzielnego wstrzyknięcia.

Absorpcja insuliny

[diagram lokalizacji na ciele do wstrzyknięć insuliny]

Insulina jest absorbowana inaczej z każdego z różnych miejsc. Informacje te można wykorzystać podczas planowania wstrzyknięć insuliny:

  • Brzuch: insulina najszybciej dostaje się do krwiobiegu.
  • Ramiona: umiarkowana szybkość wchłaniania, ale nie tak szybko jak brzuch.
  • Dolne plecy i uda: najwolniejsza prędkość wchłaniania.

Najlepiej jest podawać insulinę szybko działającą w jamie brzusznej tuż po posiłku. Dzieje się tak dlatego, że szybciej zostanie pochłonięty.

Insulinę długo działającą i o pośrednim czasie działania można podawać w inne miejsca, takie jak ramiona, uda lub biodra.

Insulina działa wydajniej przez cały czas, jaki potrzebuje, ze względu na mniejszą szybkość wchłaniania.

Ćwiczenie może zwiększyć szybkość wchłaniania insuliny i powinno być również brane pod uwagę przy planowaniu zastrzyków.

Na przykład dzbanek baseballowy powinien unikać wstrzykiwania do ich ramienia do rzucania. Dzieje się tak dlatego, że aktywność może wpływać na wchłanianie insuliny przez organizm.

Jeśli planujesz wykonać część ciała znajdującą się w pobliżu miejsca wstrzyknięcia, ważne jest, aby poczekać przez co najmniej 45 minut po wstrzyknięciu.

Obrotowe miejsca wstrzyknięć

Ważne jest, aby unikać wielokrotnego wstrzykiwania w to samo miejsce.

Może to podrażnić skórę i ukrytą tkankę tłuszczową. W takim przypadku może zwiększyć dyskomfort i spowodować inne komplikacje.

[kobieta wstrzykuje insulinę do jej uda]

Konsekwentne wstrzykiwanie do tego samego miejsca może prowadzić do tworzenia się twardych grudek lub złogów tłuszczu pod skórą. Może to być niewygodne, a nawet wpływać na wchłanianie leku.

Podczas obracania zastrzyków strzał o każdej porze dnia powinien być podawany w tym samym miejscu. Jednak ważne jest, aby poruszać się w obrębie witryny, aby upewnić się, że wstrzyknięcie nie zawsze jest dokładnie w tym samym miejscu.

Na przykład, podczas przyjmowania dawki insuliny długo działającej, osoba zawsze wstrzykuje ją do swojego uda. Jednak każdej nocy przełączają się między prawym uchem i lewym udzie.

Jeśli osoba zawsze podaje poranną dawkę szybko działającej insuliny do ich brzucha, powinna zmieniać się w różnych częściach brzucha, aby nie wstrzykiwać się w to samo miejsce.

Monitorowanie poziomu cukru we krwi

Ważne jest, aby zadać lekarzowi wszelkie pytania dotyczące wstrzyknięcia insuliny, wyboru miejsca i rotacji oraz innych technik wstrzykiwania.

Ponadto osoby chore na cukrzycę powinny rutynowo monitorować poziom cukru we krwi, tak jak zaleci to lekarz.

Ważne jest, aby śledzić poziom cukru we krwi w dzienniczku lub notatniku, aby można je było udostępnić lekarzowi. Niezwykłe wartości powinny być natychmiast udostępniane, aby dawka insuliny mogła być dostosowywana w razie potrzeby.

PLMedBook