Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o mocznicy

Uremia jest niebezpiecznym stanem chorobowym, który powoduje gromadzenie się mocznika we krwi. Mocznik to odpad, którego nerki zwykle pomagają odfiltrować.

Uremia jest objawem niewydolności nerek. Gdy nerki nie są w stanie właściwie odfiltrować odpadów, mogą dostać się do krwiobiegu.

W tym artykule badamy wpływ mocznicy i co można zrobić, aby leczyć ten stan. W tym artykule omówiono również różne objawy i przyczyny mocznicy.

Co to jest mocznica?

Model ludzkiej nerki trzymany w górze.

Uremia oznacza „mocz we krwi”.

Nerki działają jak filtry ciała, usuwając odpady i potencjalnie niebezpieczne substancje, które przechodzą. Kiedy nerki nie działają dobrze, odpady mogą się cofnąć do krwi.

Uremia jest efektem ubocznym niewydolności nerek, dlatego leczenie tego schorzenia wymaga leczenia nerek.

Ludzie cierpiący na mocznicę zwykle mają białka, kreatynę i inne substancje we krwi. Zanieczyszczenie to może wpływać na prawie każdy system ciała.

U większości osób z mocznicą występują objawy. Jednak ludzie z przewlekłą chorobą nerek, która jest głównym czynnikiem ryzyka mocznicy, mogą nie odczuwać objawów do momentu znacznego postępu choroby.

Uremia vs. azotemia

Azotemia to kolejny warunek, który może wystąpić, jeśli nerki nie działają prawidłowo. Te dwa warunki mogą wystąpić w tym samym czasie.

Podczas gdy mocznica jest nagromadzeniem mocznika we krwi, azotemia jest gromadzeniem się produktów przemiany azotu we krwi.

Leczenie

Uremia to nagły przypadek medyczny, który wymaga natychmiastowego leczenia. Osoby z mocznicą mogą wymagać hospitalizacji. W domu nie można leczyć mocznicy.

Leczenie koncentruje się na podstawowej przyczynie mocznicy. Lekarz może dostosować leki danej osoby na określone choroby autoimmunologiczne lub chirurgicznie usunąć blokadę, na przykład kamień nerkowy. Pomocne mogą być leki na ciśnienie krwi i leki poprawiające cukrzycę.

Większość osób z mocznicą wymaga dializy. Dializa wykorzystuje maszynę do działania jako „sztuczna nerka”, która filtruje krew.

Niektórzy mogą również potrzebować przeszczepu nerki, który może zapobiegać dalszym problemom z nerkami, zastępując chore nerki zdrowymi. Ludzie często muszą czekać wiele lat na nerkę i mogą potrzebować dializy podczas oczekiwania.

Objawy

Mężczyzna trzyma się za ręce podczas odczuwania drętwienia i mrowienia z powodu neuropatii i uszkodzenia nerwów.

Objawy mocznicy są podobne do objawów przewlekłej choroby nerek. To podobieństwo oznacza, że ​​ludzie z chorobą nerek, u których rozwinie się niewydolność nerek, mogą nie zdawać sobie sprawy, że mają mocznicę.

Ludzie z chorobą nerek muszą przejść regularną pracę krwi i analizę moczu, aby upewnić się, że ich nerki działają dobrze.

Ważne jest, aby pamiętać, że objawy różnią się między poszczególnymi osobami i mogą ulec zmianie, najpierw wykazując poprawę, a następnie pogarszając się ponownie.

Choroba nerek jest stanem zagrażającym życiu, więc osoby, które podejrzewają, że cierpią na chorobę nerek lub mocznicę, powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Niektóre objawy do obejrzenia obejmują:

 • Zespół objawów nazywany neuropatią mocznicową lub uszkodzeniem nerwu z powodu niewydolności nerek. Neuropatia może wywoływać mrowienie, drętwienie lub elektryczne odczucia w ciele, szczególnie w dłoniach i stopach.
 • Słabość, wyczerpanie i zamieszanie. Objawy te nasilają się z czasem i nie ustępują z powodu odpoczynku lub poprawy odżywiania.
 • Nudności, wymioty i utrata apetytu. Niektóre osoby mogą stracić na wadze z powodu tych problemów.
 • Zmiany w badaniach krwi. Często pierwszą oznaką mocznicy jest obecność mocznika we krwi podczas rutynowych badań krwi.
 • Osoby z mocznicą mogą również wykazywać oznaki kwasicy metabolicznej, gdy organizm produkuje zbyt dużo kwasu.
 • Wysokie ciśnienie krwi.
 • Obrzęk, szczególnie wokół stóp i kostek.
 • Sucha, swędząca skóra.
 • Częstsze oddawanie moczu, ponieważ nerki pracują ciężej, aby pozbyć się odpadów.

Komplikacje

Mocznica może prowadzić do niewydolności nerek, gdy nie jest leczona. Ktoś z mocznicą może mieć drgawki, utratę przytomności, zawały serca i inne objawy zagrażające życiu. Niektórzy będą potrzebować przeszczepu nerki.

Niewydolność nerek może również uszkadzać inne narządy, więc nieleczona mocznica może powodować niewydolność wątroby lub niewydolność serca.

Przyczyny

Osoba mierząca swoje ciśnienie krwi.

Przewlekła choroba nerek lub CKD może powodować niewydolność nerek, utrudniając nerkom odfiltrowanie odpadów i utrzymanie krwi w czystości.

Kilka chorób może powodować CKD, ale dwie najczęstsze to cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi. Cukrzyca powoduje niebezpiecznie wysoki poziom cukru we krwi, co może uszkadzać nerki, naczynia krwionośne, serce i inne narządy.

Wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić naczynia krwionośne w nerkach, powodując ich osłabienie lub twardość. To uszkodzenie może utrudnić pracę nerek, prowadząc ostatecznie do niewydolności nerek.

Do innych przyczyn chorób nerek, które mogą prowadzić do mocznicy należą:

 • Genetyczne choroby nerek, takie jak zespół policystycznych chorób nerek.
 • Problemy z kształtem lub strukturą nerek, zwykle występujące, gdy dziecko wciąż rośnie w macicy.
 • Choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń.
 • Grupa chorób zwanych kłębuszkowym zapaleniem nerek, które uszkadzają nerki i powodują przewlekłe zapalenie, utrudniając nerkom filtrowanie mocznika.
 • Zablokowanie w nerkach lub ich pobliżu. Duże kamienie nerkowe, guzy nerek lub powiększenie prostaty mogą uszkodzić nerki.
 • Przewlekłe infekcje dróg moczowych lub nerek.

Czynniki ryzyka

Przewlekła choroba nerek jest głównym czynnikiem ryzyka mocznicy. Warunki, które mogą zwiększać ryzyko choroby nerek obejmują:

 • wywiad rodzinny dotyczący choroby nerek
 • cukrzyca
 • wysokie ciśnienie krwi
 • choroba serca

Starsi dorośli są również bardziej podatni na niewydolność nerek i mocznicę niż młodsi. Afroamerykanie, Amerykanie pochodzenia azjatyckiego, mieszkańcy wysp Pacyfiku i latynoscy Amerykanie mogą być bardziej podatni na choroby nerek.

Osoby z przewlekłą chorobą nerek, które nie mają dializy lub nie stosują się do zaleceń lekarza, mogą częściej doświadczać niewydolności nerek i mocznicy niż inni.

Zapobieganie

Osoby z chorobą nerek mogą być w stanie zapobiegać mocznicy poprzez przestrzeganie planu leczenia zaleconego przez lekarza. Jednak najlepszą strategią zapobiegania mocznicy jest przede wszystkim unikanie niewydolności nerek.

Możliwe jest obniżenie ryzyka wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy ze zdrowym stylem życia. Pomocne może być utrzymywanie prawidłowego wskaźnika masy ciała lub BMI, spożywanie zbilansowanej diety i pozostawanie aktywnym fizycznie.

Perspektywy i długoterminowe efekty

Choroba nerek jest przewlekłą chorobą, która może powodować wiele potencjalnie śmiertelnych problemów zdrowotnych. Ludzie, którzy rozwijają mocznicę mogą umrzeć z powodu niewydolności nerek, szczególnie jeśli nie otrzymują leczenia.

Jedno badanie z 1998 r. Śledziło 139 osób z mocznicą do 5 lat, gdy 30 procent zmarło.

Osoby, które otrzymują przeszczep nerki, jako leczenie niewydolności nerek, częściej przeżyją niż osoby dializowane.

U niektórych osób rozwija się mocznica z powodu przejściowego i uleczalnego stanu, takiego jak zablokowanie nerek lub powiększenie prostaty. Perspektywy dla nich zależą od tego, czy nerki są trwale uszkodzone i czy ich mocznica uszkadza inne narządy.

Wniosek

Uremia jest potencjalnie śmiertelną chorobą, która zazwyczaj sygnalizuje chroniczną chorobę.

Długotrwałe przeżycie i jakość życia danej osoby zależą od czynników takich jak wiek, ogólny stan zdrowia, jakość leczenia i przyczyna mocznicy.

Ludzie mogą przetrwać mocznicę, jeśli mają natychmiastowe leczenie. Jednak nikt nie powinien zwlekać z szukaniem leczenia podejrzanej mocznicy i powinien zapewnić, że otrzyma leczenie od lekarza specjalizującego się w niewydolności nerek.

Like this post? Please share to your friends: