Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wysokie ciśnienie krwi związane z środkami przeciwbólowymi

Amerykańscy naukowcy wykazali, że mężczyźni używający środków przeciwbólowych często ryzykują wyższe ciśnienie krwi w porównaniu do tych, którzy tego nie robią.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Archives of Internal Medicine.

Zespół, który przeprowadził badania, pochodzi z Brigham and Women’s Hospital, Harvard Medical School i Harvard School of Public Health w Bostonie.

Naukowcy zatrudnili 16 031 mężczyzn w średnim wieku w wieku 65 lat bez historii wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienie) i obserwowali ich przez cały rok.

Mierzono ich stosowanie środków przeciwbólowych lub przeciwbólowych, biorąc szczegółowe informacje na początku i dwa lata po badaniu.

Badanymi środkami przeciwbólowymi były acetaminofen (paracetomol); niesteroidowe środki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, i aspiryna (która jest również typem NLPZ). Są one znane jako nienarotyczne środki przeciwbólowe, najpowszechniej stosowane leki w USA.

Pod koniec 4-letniego okresu naukowcy ustalili, że 1968 mężczyzn (12 procent) rozwinęło nadciśnienie, a następnie opracowali względne ryzyko nadciśnienia tętniczego w odniesieniu do zastosowania analgetycznego przy użyciu testów statystycznych opartych na regresji.

Względne ryzyko dla mężczyzn, którzy przyjmowali NLPZ od 6 do 7 dni w tygodniu, wynosiło 38 procent – byli o 38 procent bardziej narażeni na nadciśnienie niż mężczyźni, którzy nie przyjmowali żadnych środków przeciwbólowych. Względne ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego u mężczyzn przyjmujących acetaminofen (paracetomol) wynosiło 34%, a aspiryny 26%.

Wyniki były bardzo podobne, gdy liczba pigułek na tydzień była używana jako miara częstotliwości zamiast dni w tygodniu.

Stwierdzili, że stosowanie nie-narkotycznych środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, aspiryna i acetaminofen (paracetomol), jest niezależnie związane z umiarkowanym wzrostem ciśnienia krwi. Odkrycie to ma ważne implikacje dla zdrowia publicznego, ponieważ ten rodzaj leków jest szeroko stosowany w Ameryce.

Wysokie ciśnienie krwi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca, niewydolności serca, udaru, tętniaka tętniczego i niewydolności nerek. American HeartAssociation nazywa to „cichym zabójcą”.

72 miliony Amerykanów w wieku 20 i więcej lat ma wysokie ciśnienie krwi (około jedna trzecia dorosłych), a ponad 50 000 z nich jest zabijanych przez nią każdego roku. Większość osób z wysokim ciśnieniem krwi nie jest świadoma ich stanu.

Acetaminofen (lub paracetomol) jest powszechnie znany jako Tylenol i Panadol i jest dostępny bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe (przeciwbólowe) i przeciwgorączkowe (zmniejszające gorączkę), ale nie działa jako środek przeciwzapalny. Jednym z mało znanych faktów jest to, że jest wysoce toksyczny dla kotów.

NLPZ, takie jak ibuprofen i aspiryna są również dostępne bez recepty i są skuteczne jako środki przeciwbólowe, reduktory gorączki i środki przeciwzapalne.

Istnieją setki różnych NLPZ, o zasadniczo podobnych właściwościach, główne różnice polegają na sposobie ich przyjmowania, tolerancji przez pacjentów i długotrwałości w organizmie, zanim zostaną wyeliminowane.

Według Kliniki Mayo ciśnienie krwi jest normalne, jeśli wynosi poniżej 120 na 80, ale mówią, że wiele badań sugeruje, że 115 na 75 jest lepszym standardem.

Naukowcy chętnie zwrócili uwagę, że badania te nie dotyczą ryzyka stosowania środków przeciwbólowych u osób, które przyjmują je pod kontrolą lekarza w celu zmniejszenia ryzyka udaru i zawału serca. Na przykład w ten sposób często stosuje się aspirynę. Jeśli jesteś takim pacjentem, powinieneś postępować zgodnie z zaleceniami swojego lekarza, powiedzieli.

„Częstotliwość stosowania przeciwbólowego i ryzyko nadciśnienia u mężczyzn”.
John P. Forman, Eric B. Rimm, Gary C. Curhan.
Arch Intern Med. 2007; 167: 394-399.
Vol. 167 nr 4, 26 lutego 2007 r

Kliknij tutaj, aby zobaczyć streszczenie.

Kliknij tutaj, aby uzyskać American Heart Association.

Napisane przez: Catharine Paddock
Writer: Medical News Today

Like this post? Please share to your friends: