Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak trauma z dzieciństwa wpływa na mózg

To nie nowość, że ludzie wykorzystywani jako dzieci są bardziej narażeni na depresję kliniczną, niepokój i większe ryzyko śmierci z powodu samobójstwa. Ale teraz naukowcy zaczęli ujawniać, co dzieje się w mózgu po tego rodzaju traumie.

porzucony miś

Według danych Biura ds. Zdrowia i Opieki Społecznej dla Dzieci, w tym kraju odnotowano 3,8-procentowy wzrost liczby zgłoszonych przypadków wykorzystywania dzieci w latach 2011-2015. Jest to 683 000 przypadków maltretowania dzieci w 2015 r. Stany Zjednoczone

Badania sugerują, że ten rodzaj traumy w dzieciństwie pozostawia głębokie ślady, powodując problemy, takie jak: stres pourazowy, depresja, lęk i nadużywanie substancji.

Teraz zespół z McGill Group for Suicide Studies w Douglas Mental Health University Institute i McGill University w Montrealu, w Kanadzie, chce rozszyfrować, w jaki sposób historia nadużyć może wpłynąć na kluczowe mechanizmy mózgu, wpływając na zdrowie psychiczne.

Dr Pierre-Eric Lutz i współpracownicy zauważyli, że u dorosłych, którzy przeszli przez ciężkie znęcanie się jako dzieci, połączenia nerwowe w obszarze mózgu związane z regulacją emocji, uwagi i różnych innych procesów poznawczych są krytycznie upośledzone.

Wyniki badań zostały opublikowane niedawno w.

Istota biała dotknięta nadużyciem w dzieciństwie

Wcześniejsze badania wykazały, że osoby, które doświadczyły zaniedbania i przemocy jako dzieci, mają zmniejszoną objętość istoty białej w różnych obszarach mózgu.

Istota biała składa się z mielinizowanych aksonów, które są projekcjami komórek nerwowych, umożliwiając impulsom elektrycznym „podróżowanie” i przenoszenie informacji, podczas gdy mielina jest izolującą „powłoką”, w której te odcinki są osłonięte. Mielina pomaga tym impulsom elektrycznym podróżować szybciej, umożliwiając skuteczną propagację informacji.

Objętość i struktura istoty białej korelują z zdolnością jednostki do uczenia się, a ten składnik mózgu rozwija się przez cały okres wczesnej dorosłości – w przeciwieństwie do istoty szarej.

Chociaż te zmiany – dotyczące objętości istoty białej u osób, które zostały poddane nadużyciom jako dzieci – zostały odnotowane wcześniej, inne badania wykorzystywały MRI do skanowania mózgów uczestników.

Dr Lutz i zespół postanowili zamiast tego zbadać próbki mózgu pobrane pośmiertnie, aby lepiej zrozumieć, co dzieje się na poziomie molekularnym.

Mielinizacja aksonów została zakłócona

Naukowcy przeanalizowali próbki zebrane z mózgów 78 osób, które zmarły w wyniku samobójstwa. Wszystkie próbki mózgu uzyskano za pomocą Douglas Bell Canada Brain Bank.

Spośród tych osób u 27 osób zdiagnozowano depresję i w dzieciństwie doświadczyło poważnych nadużyć, u 25 zdiagnozowano depresję, ale nie było w przeszłości przypadków znęcania się nad dziećmi, a 26 nie miało zdiagnozowanych zaburzeń psychicznych i nie było w przeszłości przypadków wykorzystywania dzieci. .

Tkanka mózgowa z trzech grup ludzi została zbadana i porównana. Oprócz tego badacze przyjrzeli się także próbkom mózgu z 24 modeli myszy, ilustrującym wpływ środowiska na wczesne stadia rozwojowe układu nerwowego.

Ludzie, którzy byli poddawani przemocy jako dzieci, wykazywali cieńszą powłokę mielinową w dużym odsetku włókien nerwowych. Nie było tak w przypadku pozostałych dwóch badanych typów mózgów.

Naukowcy zauważyli również, że nieprawidłowy rozwój na poziomie molekularnym wywierał specyficzny wpływ na komórki biorące udział w produkcji i utrzymywaniu mieliny, które nazywane są oligodendrocytami.

Wpływ na kluczowe obszary mózgu

Zespół odkrył także, że niektóre z największych dotkniętych aksonów były wyjątkowo pogrubione. Mówią, że te osobliwe zmiany mogą działać razem, aby negatywnie wpłynąć na łączność między przednią częścią obręczy, która jest obszarem mózgu zaangażowanym w przetwarzanie emocji i funkcjonowania poznawczego oraz powiązanych obszarów mózgu.

Te powiązane obszary obejmują ciało migdałowate, które odgrywa kluczową rolę w regulowaniu emocji, oraz jądro półleżące, które jest zaangażowane w mózgowy system nagrody, „mówi” nam, kiedy przewidywać przyjemność.

To może wyjaśnić, dlaczego ludzie, którzy przeżyli nadużycia w dzieciństwie, inaczej przetwarzają emocje i są bardziej narażeni na negatywne skutki dla zdrowia psychicznego, a także na nadużywanie substancji.

Wniosek naukowców jest taki, że doświadczanie przemocy we wczesnym okresie życia „może trwale zakłócić” łączność między obszarami mózgu, które są kluczowe w procesach poznawczych i emocjonalnych.

Przyznają jednak, że cały zaangażowany mechanizm nie jest jeszcze jasny i mają nadzieję, że dalsze badania mogą rzucić dodatkowe światło na wpływ traumy dziecięcej na mózg.

Like this post? Please share to your friends: