Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Picie większej ilości wody zmniejsza spożycie cukru, sodu i tłuszczów nasyconych

W oparciu o fakt, że około dwie trzecie naszych ciał składa się z wody, może wydawać się oczywiste, że spożywanie wody jest ważne dla naszego zdrowia. Ale nowe badanie pokazuje, że zwiększając zużycie czystej wody, możemy kontrolować naszą wagę i zmniejszać spożycie cukru, sodu i tłuszczów nasyconych.

Osoba napełniająca szklankę wodą z kranu

Opublikowane w nim badanie jest prowadzone przez prof. Ruopenga z Uniwersytetu Illinois.

Chociaż większość ludzi spełnia płynne wymagania organizmu, pijąc zwykłą wodę i inne napoje, niektóre płyny dostajemy również poprzez pewne produkty spożywcze, takie jak buliony z zupą, seler, pomidory i melony.

Aby dokładniej zbadać, w jaki sposób rosnące spożycie wody może wpływać na parametry zdrowia, naukowcy wykorzystali reprezentatywną w skali kraju próbę ponad 18 300 osób dorosłych w USA z badania National Health and Nutrition Examination Survey (NNANES) 2005-2012.

Naukowcy poprosili uczestników o wycofanie wszystkich pokarmów i napojów, które spożyli w ciągu 2 dni w odstępie 3-10 dni.

Prof. A następnie obliczył ilość czystej wody, którą każdy z uczestników spożywał jako procent dziennego spożycia wody z pożywienia i napojów.

Chociaż napoje takie jak czarna herbata, herbata ziołowa i kawa nie zostały ocenione jako źródła czystej wody, prof. An uwzględnił ich zawartość wody w obliczeniach całkowitego zużycia wody.

Promowanie zużycia wody: strategia zdrowia publicznego

Każdego dnia uczestnicy spożywali średnio około 4,2 szklanki zwykłej wody, co stanowi nieco ponad 30% całkowitego zużycia wody.

Średnie spożycie kalorii dla każdego uczestnika wyniosło 2157 kalorii, w tym 125 kalorii ze słodzonych cukrem napojów i 432 kalorii z „żywności uznaniowej” – desery, ciastka, przekąski i inne produkty spożywcze, które nie są niezbędne.

Wyniki badań wykazały, że ludzie, którzy zwiększali zużycie czystej wody o jedną do trzech filiżanek dziennie, obniżyli całkowite spożycie energii o 68-205 kalorii każdego dnia, a spożycie sodu o 78-235 g dziennie.

Szybkie fakty dotyczące korzyści płynących z wody

  • Woda utrzymuje normalną temperaturę ciała i smaruje oraz amortyzuje stawy
  • Chroni rdzeń kręgowy
  • Woda również pozbywa się odpadów poprzez oddawanie moczu, pot i ruchy jelit.

Dowiedz się więcej o wodzie

Dla celów badania „czysta woda” została zdefiniowana jako woda z kranu, chłodnicy, fontanny do picia lub butelki.

Dalsze wyniki pokazały, że osoby, które zwiększyły zużycie wody, spożywały również 5-18 g mniej cukru, a także 7-21 g mniej cholesterolu.

„To odkrycie wskazuje, że może wystarczyć zaprojektowanie i dostarczenie powszechnych interwencji żywieniowych i kampanii edukacyjnych, które promują zużycie czystej wody w zastępowaniu napojów kaloriami w różnych podgrupach populacji bez poważnych obaw związanych z dostosowywaniem wiadomości i strategii” – mówi prof. An.

On i jego zespół dodają, że te efekty były podobne w zależności od rasy, pochodzenia etnicznego, poziomu wykształcenia, poziomu dochodów i statusu masy ciała, jednak były one większe wśród mężczyzn niż kobiet oraz wśród osób dorosłych młodych i dorosłych w średnim wieku niż osób starszych.

Prof. An sugeruje, że różnice te mogły być związane z wyższą dzienną dawką kalorii związaną z mężczyznami i młodymi lub dorosłymi w średnim wieku.

Naukowcy podsumowują swoje badania, zauważając, że „promowanie spożycia czystej wody może być użyteczną strategią zdrowia publicznego w celu zmniejszenia zużycia energii i ukierunkowanej konsumpcji składników odżywczych u dorosłych w USA, co uzasadnia potwierdzenie w przyszłych kontrolowanych interwencjach.”

wcześniej doniesiono o badaniu, które sugerowało umieszczanie dystrybutorów wody w szkołach, zmniejszając otyłość u studentów.

Like this post? Please share to your friends: