Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Upadek poznawczy: czy niski poziom sodu we krwi jest czynnikiem ryzyka?

Niski poziom sodu we krwi jest związany z spadkiem funkcji poznawczych wśród zdrowych starszych mężczyzn w nowym badaniu, który został opublikowany w Internecie.

starszy mężczyzna po pobraniu próbki krwi

Autorzy sugerują, że zajęcie się tymi niskimi poziomami sodu – które są znane medycznie jako hiponatremia – może być cenne w powstrzymaniu spadku zdolności poznawczych w miarę starzenia się ludzi.

Hiponatremia występuje, gdy stężenie sodu we krwi spada poniżej 135 milimoli na litr (mmol / L).

Badania wykazały, że niski poziom sodu może być związany ze zwiększonym ryzykiem deficytu uwagi, upadków, złamań, problemów z sercem i przedwczesnej śmierci.

wcześniej zgłosili wyniki badań ostrzegających przed niebezpieczeństwami picia zbyt dużej ilości płynów podczas ćwiczeń, ponieważ może to prowadzić do hiponatremii związanej z wysiłkiem fizycznym (EAH).

Łagodne objawy EAH to zawroty głowy, nudności i obrzęki, ale cięższe przypadki mogą być śmiertelne. Szacuje się, że co najmniej 14 sportowców zginęło z EAH.

Ciężkie przypadki hiponatremii wiązały się wcześniej z problemami neurologicznymi i poznawczymi, ale badania nie wykazały, w jaki sposób różne poziomy sodu we krwi wpływają na funkcje poznawcze u osób starszych.

Autorzy nowego badania z University of Colorado Anschutz Medical Campus w Aurora postanowili zbadać sprawę.

Zwiększyło się ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych

Badacze biorący udział w nowym badaniu przeanalizowali dane z 5435 zdrowych mężczyzn w wieku 65 lat i starszych, z których każdy był obserwowany średnio przez 4,6 roku.

Wyniki pokazują, że mężczyźni, u których poziom sodu wynosił 126-140 mmol / L, byli o 30 procent bardziej podatni na objawy zaburzeń poznawczych na początku badania, a 37 procent częściej doświadczali objawów pogorszenia funkcji poznawczych w czasie, w porównaniu z mężczyznami z poziomy sodu 141-142 mmol / L.

Co ciekawe, wysoki poziom sodu wynoszący 143-153 mmol / L również wiązał się z pogorszeniem funkcji poznawczych w czasie.

Główny autor badań, dr Kristen Nowak, mówi, że potrzeba więcej badań, aby dokładniej zbadać, jakie działania naprawcze można podjąć, aby zapobiec zaburzeniom poznawczym u osób z hiponatremią.

Dodaje: „Nieznacznie niższe poziomy sodu we krwi prawdopodobnie nie zostaną zauważone w praktyce klinicznej”.

„Ponieważ zarówno nieznacznie niższe poziomy sodu w surowicy, jak i łagodne zmiany funkcji poznawczych są częstym zjawiskiem z wiekiem, ważne są przyszłe badania nad tym tematem – w tym ustalenie, czy korekta niższych poziomów sodu wpływa na funkcje poznawcze.”

Kristen Nowak, Ph.D.

Like this post? Please share to your friends: