Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy HSV2 może być przenoszony za pośrednictwem seksu oralnego?

Herpes simplex virus type 2 to forma wirusa opryszczki, która może być przenoszona drogą płciową i powodować powstawanie zmian na skórze, takich jak rany i pęcherze.

Wirus opryszczki pospolitej typu 2 (HSV2) rozprzestrzenia się przez kontakt skórny ze skórą i może być przenoszony nawet wtedy, gdy zmiany opryszczkowe nie są widoczne na skórze. Mimo że HSV2 rzadko jest zakontraktowany poprzez seks oralny, w niektórych przypadkach może dojść do przeniesienia. Ludzie z upośledzonym układem odpornościowym są szczególnie zagrożeni.

W tym artykule omówiono sposób przenoszenia wirusa herpes simplex i sugerowano kroki, które można podjąć w celu ograniczenia przenoszenia wirusa HSV.

Rodzaje

Profile mężczyzny i kobiety, bliskie całowania.

Istnieją dwie znane postaci wirusa opryszczki pospolitej – wirus opryszczki pospolitej typu 1 (HSV1) i HSV2.

Przypadki opryszczki doustnej, znane również jako opryszczka lub pęcherze na gorączkę, są spowodowane przez HSV1 i szacuje się, że dotykają one ponad połowę dorosłych w Stanach Zjednoczonych.

Opryszczka narządów płciowych, z drugiej strony, jest powodowana przez HSV2. Amerykańskie Stowarzyszenie Zdrowia Seksualnego szacuje, że 1 na każde 6 osób w wieku 14 do 49 lat w USA jest zarażone HSV2.

Większość z tych osób nie jest świadoma zakażenia, ponieważ nie ma żadnych objawów, ich objawy są łagodne lub objawy są przypisywane innym stanom.

Zarówno HSV1, jak i HSV2 mogą występować zarówno w regionie jamy ustnej, jak i narządów płciowych, ale posiadanie jednej postaci wirusa opryszczki pospolitej nie oznacza, że ​​otrzymasz drugą.

HSV1 i HSV2 są genetycznie podobne, więc ciało osoby zakażonej będzie produkować przeciwciała do walki z wirusem i potencjalnie zmniejszyć ryzyko zarażenia się inną postacią. Niemniej jednak możliwe jest posiadanie obu typów HSV.

Transmisja

Kontakt ze skórą na skórze jest niezbędny do transmisji HSV2. Nie można go przenosić za pomocą nasienia, dotykając toaletowych siedzeń i innych przedmiotów lub stosując gorące wanny.

HSV2 przechodzi od jednej osoby do drugiej, gdy zainfekowane obszary wchodzą w kontakt z błonami śluzowymi lub otwartymi obszarami na skórze niezakażonych osób. Błona śluzowa to wilgotna wyściółka znajdująca się w niektórych częściach ciała, w tym pochwie, odbycie i ustach.

Po zakażeniu HSV2 początkowe objawy pojawiają się zwykle w ciągu 2 tygodni po ekspozycji. Jest to tzw. Epidemia pierwotna, która może być poważniejsza i trwać dłużej niż przyszłe epidemie.

Gdy wirus jest aktywny, przenosi się do zainfekowanej skóry lub błony śluzowej i replikuje w procesie znanym jako „rzucanie”. Może to doprowadzić do pojawienia się ran i zmian chorobowych w zainfekowanym obszarze, a wirus może teraz łatwo zostać przekazany innej osobie.

Wirus przenosi się ostatecznie przez nerwy ze skóry do podstawy kręgosłupa, do miejsca znanego jako zwoje krzyżowe. Tutaj będzie on uśpiony przez pewien czas, aż ponownie się uaktywni.

Należy zauważyć, że objawy nie zawsze występują, nawet gdy wirus jest aktywny, a HSV2 może nadal być transmitowany w tym czasie.

HSV2 i przekazywanie poprzez seks oralny

Dwa homoseksualni mężczyzna trzyma ręki i całuje w domu.

HSV2 jest zwykle przekazywany od jednej osoby do drugiej poprzez stosunek pochwowy lub analny. Rzadsze jest przekazywanie HSV2 poprzez seks oralny.

Jednakże, ponieważ usta są pokryte błonami śluzowymi, nadal możliwe jest przenoszenie wirusa HSV2 przez seks oralny. Jeśli dana osoba jest zakażona HSV2 w okolicy narządów płciowych, a wirus wchodzi w kontakt z błonami śluzowymi w jamie ustnej innej osoby, może przedostać się do układu nerwowego i spowodować opryszczkę jamy ustnej.

Podobnie, osoba zarażona HSV2 w jamie ustnej może potencjalnie powodować opryszczkę narządów płciowych u innych osób poprzez uprawianie seksu oralnego.

Niektóre osoby są bardziej narażone na ryzyko zakażenia wirusem HSV2 przez seks oralny, w tym osoby z osłabionym układem immunologicznym z HIV lub AIDS, osoby poddawane chemioterapii, biorcy przeszczepów lub osoby z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak toczeń.

HSV1 i transmisja ustna

Wirus HSV1 jest zazwyczaj przenoszony poprzez pocałunki lub dzielenie się napojami i sztućcami. Większość osób z wirusem HSV1 zarażono w dzieciństwie od kontaktu nie-seksualnego i całując członków rodziny i przyjaciół.

Rzadziej HSV1 może przenosić się z jamy ustnej na okolice narządów płciowych poprzez uprawianie seksu oralnego. Może być również przekazywana poprzez odbieranie seksu oralnego, stosunek pochwowy, stosunek analny i korzystanie z zabawek erotycznych.

Objawy

Objawy zarówno HSV1, jak i HSV2 są podobne. Osoby z wirusem mogą nie wykazywać żadnych objawów, bardzo łagodnych objawów lub mylic ich objawy z czymś innym. Brak objawów nie oznacza, że ​​wirus nie może zostać przekazany innym.

Osoby, które mają objawy mogą doświadczać:

 • uczucie swędzenia, mrowienia lub pieczenia wokół ust i jamy ustnej lub w okolicy narządów płciowych
 • bolesne czerwone rany
 • podrażniona skóra
 • małe pęcherze, które się wylewają lub krwawią

Zapobieganie

Różne kolorowe prezerwatywy w kolejce.

Nie ma lekarstwa na HSV1 ani HSV2, dlatego ważne jest, aby podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka zarażenia się wirusem lub przeniesienia wirusa. Niektóre sposoby zmniejszenia transmisji HSV obejmują:

 • używanie prezerwatyw lub matek dentystycznych podczas wszelkich form aktywności seksualnej
 • regularne sprawdzanie testów STI i zapewnienie, że partnerzy seksualni są regularnie testowani
 • zmniejszenie liczby partnerów seksualnych
 • będąc w długotrwałym związku monogamicznym z niezainfekowaną osobą
 • unikanie aktywności seksualnej podczas epidemii wirusa opryszczki
 • stosując codziennie leki przeciw opryszczce, jeśli jeden z partnerów ma wirusa opryszczki
 • powstrzymywanie się od aktywności seksualnej

Pamiętaj, że wirus opryszczki może być aktywny i łatwo przenoszony, nawet gdy objawy nie występują. Ponadto używanie prezerwatywy lub tamy dentystycznej nie gwarantuje, że wirus nie zostanie przeniesiony, ponieważ bariera nie może pokryć wszystkich zainfekowanych obszarów.

Na wynos

Wirus opryszczki pospolitej jest powszechny.Zarówno HSV1, jak i HSV2 mogą być przenoszone poprzez aktywność seksualną odbytu i pochwy oraz, w niektórych przypadkach, poprzez seks oralny. Nawet jeśli nie ma żadnych objawów, nadal można przekazać HSV od jednego partnera seksualnego do drugiego.

Ponieważ nie ma leku na HSV, należy podjąć kroki w celu zmniejszenia jego transmisji. Jednak można żyć z HSV i nadal cieszyć się zdrowym życiem seksualnym i relacjami seksualnymi.

Każdy, kto podejrzewa, że ​​nabawił się HSV2 powinien skontaktować się z lekarzem, który może doradzić im w zakresie strategii zarządzania wirusem, zmniejszenia liczby i nasilenia epidemii oraz ograniczenia jej przenoszenia na inne.

Like this post? Please share to your friends: