Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o marihuanie (konopie indyjskie)

Globalnie marihuana (konopie indyjskie) jest najczęściej stosowanym nielegalnym narkotykiem. Sklasyfikowany jako substancja kontrolowana według Schedule 1, marihuana jest lekiem zmieniającym nastrój (psychoaktywnym), który atakuje prawie każdy organ w ciele.

Badania pokazują, że 34,9 procent 12-latków w Stanach Zjednoczonych używa marihuany i że blisko 6 procent 12 równiarki zgłaszają stosowanie leku codziennie.

Według Narodowego badania na temat zażywania i zdrowia narkotyków (NSDUH) z 2013 r. 19,8 miliona osób dorosłych w USA używało marihuany w miesiącu poprzedzającym badanie, a 81 procent osób używających nielegalnych narkotyków stosowało marihuanę.

Istnieją pewne dowody na to, że marihuana jest użyteczna w łagodzeniu silnego bólu, nudności i innych chorób przewlekłych. Istnieją jednak liczne problemy zdrowotne.

Marihuana zawiera ponad 400 substancji chemicznych; THC (delta-9-tetrahydro-kanabinol) jest kluczową substancją psychoaktywną. Możliwe skutki marihuany obejmują zmiany nastroju, myśli samobójcze i zaburzenia normalnych zdolności uczenia się. Może również powodować zależność, psychozę i uzależnienie.

Szybkie fakty dotyczące marihuany:

 • Podstawowym psychoaktywnym składnikiem marihuany jest delta-9-tetrahydro-kanabinol (THC).
 • Cannabis zawiera ponad 113 kannabinoidów.
 • Skutki rekreacyjnego używania konopi indyjskich obejmują zawroty głowy, uczucie odprężenia, zwiększony apetyt i obniżone ciśnienie krwi.

Czym jest marihuana?

Liść rośliny marihuany.

Marihuana pochodzi z suszonych kwiatowych wierzchołków, liści, łodyg i nasion rośliny Cannabis sativa (konopie).

Od setek lat konopie indyjskie są używane przez ludzi jako błonnik (konopie), oleje z nasion, nasiona, leczenie medyczne i rekreacyjnie.

THC działa na określone receptory komórek mózgowych zwane kanabinoidami.

Testy wykazały, że THC ma łagodne do umiarkowanego działanie przeciwbólowe (przeciwbólowe) i może być stosowany w leczeniu bólu. THC zmienia uwalnianie neuroprzekaźnika w rdzeniu kręgowym, powodując uśmierzenie bólu.

Związek ten jest również znany z pobudzania apetytu (nieformalnie określanego jako „munchies”) i wywoływania stanu zrelaksowanego, a także innych skutków dla zmysłu węchu, słuchu i wzroku. THC może również powodować zmęczenie. U niektórych osób THC może zmniejszać agresję.

Niektóre badania wykazały, że THC wykazuje pewną obietnicę w leczeniu nudności i wymiotów – może mieć właściwości przeciwwymiotne, które sprawiają, że jest on pomocny dla osób poddawanych chemioterapii lub innym leczeniu, w którym nudności mogą być efektem ubocznym.

Medyczna marihuana jest stosowana w leczeniu przewlekłego bólu, spastyczności mięśni, anoreksji, nudności i zaburzeń snu. Medyczna marihuana nie podlega rządowej normalizacji, co powoduje, że jej składniki i potencja są nieznane.

Marihuana może być wędzona, wdychana przez parę, parzona jako herbata, stosowana jako balsam lub spożywana w produktach takich jak ciasteczka lub batony.

Ruchomości

Marihuana i konopie indyjskie.

Wpływ ponad 113 kannabinoidów obecnych w konopiach indyjskich jest w dużej mierze nieznany, ale najsilniejszym środkiem psychoaktywnym zidentyfikowanym do tej pory jest THC.

Kiedy ktoś pali marihuanę, THC szybko wchłania się do krwiobiegu, docierając do mózgu w ciągu kilku minut.

Ciało wchłania THC wolniej, gdy jest zjedzone, opóźniając początek działania do 2 godzin i przedłużając czas trwania efektu.

THC i inne kannabinoidy w marihuanie są podobne do kanabinoidów wytwarzanych przez organizm. Te naturalne kannabinoidy działają jak neuroprzekaźniki, które wysyłają chemiczne wiadomości między komórkami nerwowymi (neuronami) w całym układzie nerwowym.

Te neuroprzekaźniki wpływają na obszary mózgu zaangażowane w pamięć, myślenie, koncentrację, ruch, koordynację, percepcję sensoryczną i czasową, a także przyjemność. Receptory, które reagują na te kanabinoidy również reagują na THC, które mogą zmieniać i zakłócać prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Wykazano, że THC wpływa na hipokamp i korę oczodołowo-czołową – obszary mózgu kontrolujące tworzenie pamięci i uwagi. THC zakłóca także funkcjonowanie móżdżku i zwojów podstawy, wpływając negatywnie na równowagę, postawę, koordynację i czas reakcji, co może być niebezpieczne dla osoby stosującej marihuanę do prowadzenia samochodu, obsługiwania ciężkich maszyn lub uprawiania sportu lub innych działań potencjalnie niebezpiecznych. niebezpieczne aktywności fizyczne.

THC stymuluje również niektóre receptory kannabinoidowe, które zwiększają uwalnianie dopaminy, neuroprzekaźnika związanego z uczuciem przyjemności. Ten efekt, wspólny dla wielu narkotyków związanych z niewłaściwym stosowaniem (w tym heroina, kokaina, amfetamina i nikotyna), może być podstawą jego właściwości wzmacniających i ich rekreacyjnego użytkowania. Efekt jest odwracany przez nalokson, lek blokujący działanie opiatów; to sugeruje związek z systemem opioidowym.

Ludzie używają marihuany, aby osiągnąć uczucie uniesienia (wysoki), zawroty głowy i rozluźnienie. Marihuana również wywołuje zmiany w zmysłowej percepcji; kolory mogą wydawać się jaśniejsze, muzyka bardziej żywa, a emocje głębsze.

Kiedy konopie indyjskie są spożywane w celach rekreacyjnych, możliwe są następujące efekty:

 • Zmiana percepcji – marihuana może mieć nieznaczne skutki halucynogenne, co powoduje, że użytkownicy postrzegają rzeczywistość w zniekształcony sposób.
 • Zmiana nastroju – niektórzy mogą odczuwać euforię lub stać się bardziej animowani, podczas gdy inni wchodzą w stan relaksu.
 • Przyspieszone tętno.
 • Zmniejszenie ciśnienia krwi.
 • Uszkodzenie koncentracji i pamięci.
 • Zmniejszona koordynacja psychoruchowa.
 • Nudności (pomimo faktu, że marihuana może leczyć objawy mdłości).
 • Zwiększenie apetytu.
 • Szybszy oddech.

W zależności od długości i ilości używania marihuana może być nadal wykryta w moczu przez kilka miesięcy po ostatnim użyciu.

Ryzyka

Poniżej znajduje się kilka przykładów badań i raportów sugerujących lub demonstrujących negatywne skutki konsumpcji konopi:

 • Bardziej prawdopodobne jest, że samochód ulegnie awarii, jeśli jedziesz samochodem w ciągu 3 godzin od palenia marihuany.
 • Zażywanie marihuany może prowadzić do zaburzeń seksualnych u mężczyzn, wynika z przeglądu badań na zwierzętach.
 • Palenie marihuany może w końcu stłumić system odpornościowy organizmu, czyniąc użytkownika bardziej podatnym na określone rodzaje raka i infekcje.
 • Długotrwałe stosowanie marihuany może zwiększać ryzyko rozwoju psychozy.
 • Ryzyko chorób dziąseł – badanie sugerowało, że palenie marihuany zwiększa ryzyko rozwoju choroby dziąseł, niezależnie od tego, czy użytkownik pali tytoń.
 • Zmniejszona funkcja mózgu – badacze odkryli, że regularni użytkownicy konopi, którzy zaczęli, zanim ukończyli 15 lat, osiągnęli gorszy wynik w testach mózgowych niż ich odpowiednicy, którzy zaczęli w późniejszym okresie życia.
 • Ostra utrata pamięci – palacze silnych szczepów konopi indyjskich (na przykład skunks) mogą mieć większe ryzyko ostrej utraty pamięci.
 • Zmienia ludzkie DNA – brytyjskie badania wykazały niepodważalne dowody na to, że dym marihuany uszkadza ludzkie DNA w taki sposób, że użytkownik może stać się bardziej podatny na rozwój raka.
 • Rak jąder – mężczyźni, którzy często lub długotrwale stosują marihuanę, mogą mieć znacznie większe ryzyko zachorowania na raka jąder, jak podają naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Center.

Nałóg

Marihuana może uzależniać, a długotrwałe stosowanie może powodować różne problemy zdrowotne.

Marihuana, podobnie jak inne leki przeciwbólowe, może powodować uzależnienie i uzależnienie. Z biegiem czasu uporczywa nadmierna stymulacja układu endokanabinoidowego może powodować zmiany w mózgu powodujące uzależnienie; jest to znacznie bardziej prawdopodobne u osób, które zaczynają używać marihuany, gdy są młode i są ciężkimi użytkownikami.

Szacuje się, że 9 procent osób stosujących marihuanę staje się zależnych od narkotyków. Nastoletni użytkownicy mają 17 procent ryzyka uzależnienia, a 25-50 procent zwykłych (codziennych) użytkowników uzależnia się. Nagłe odstawienie konopi może być niewygodne, ale nie zagraża życiu.

Wycofanie marihuany

Zespół odstawienia rozpoczyna się w drugim dniu zatrzymania i może utrzymywać się przez 2 tygodnie. Do objawów odstawiennych należą lęk, drażliwość, bezsenność, ból brzucha i zmniejszony apetyt. Problemy z zasypianiem mogą potencjalnie utrzymywać się poza tym okresem.

Ważne jest, aby zauważyć, że „syntetyczna marihuana” nie jest w rzeczywistości marihuaną, a niektórzy ludzie są wprowadzani w błąd przy próbie K2 / Spice (nietestowanego i nielegalnego syntetycznego kannabinoidu).

Pełny zakres długoterminowego ryzyka zdrowotnego związanego z zażywaniem przewlekłego konopi indyjskich jest obecnie nieznany. Nie ma sposobu, aby ustalić, kto rozwinie poważne reakcje fizyczne, psychiczne lub inne niepożądane.

Zastosowanie medyczne

Według stanu na 31 stycznia 2014 r. Narodowy Instytut ds. Narkotyków (NIDA) otrzymał 28 aktywnych grantów badawczych związanych z marihuaną, badając jej wpływ na sześć różnych obszarów chorobowych. Należą do nich choroby autoimmunologiczne, stany zapalne, ból, napady padaczkowe, zaburzenia psychiczne i zaburzenia związane z używaniem substancji, odstawienie i uzależnienie.

Niektóre badania wykazują konkretne korzyści wynikające z niektórych rodzajów używania marihuany, a Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) obecnie zatwierdza pewne leki na bazie THC w celu zwiększenia apetytu i zmniejszenia nudności.

THC może również zmniejszyć problemy z bólem, stanem zapalnym i kontrolą mięśni, ale leki nie zostały jeszcze zatwierdzone w tych warunkach.

Wielu badaczy bada potencjał leczniczy kanabidiolu, kannabinoidu występującego w marihuanie, który nie ma działania psychoaktywnego. Lek ten może być pomocny w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych, kontrolowaniu napadów padaczkowych i prawdopodobnie w leczeniu chorób psychicznych i nałogów.

Inni naukowcy badają potencjał wyciągów z marihuany, aby celować i zabijać komórki nowotworowe, w szczególności jako leczenie wspomagające radioterapią.

PLMedBook