Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Psychoza dwubiegunowa: co powinieneś wiedzieć

Choroba afektywna dwubiegunowa jest zaburzeniem nastroju najlepiej znanym z powodu skrajnych wahań nastroju, podczas którego może wystąpić psychoza. Psychoza odnosi się do niepołączonego poglądu na rzeczywistość.

Znany w przeszłości jako depresja maniakalna, zaburzenie dwubiegunowe jest chorobą psychiczną obejmującą skrajne zmiany nastroju i inne objawy. Może wpływać na energię, poziom aktywności, sen, komunikację i zdolność do codziennego funkcjonowania.

Nastroje mogą się wahać od epizodów maniakalnych do epizodów depresyjnych. Epizody maniakalne obejmują okresy skrajnego uniesienia i wielkiej energii. Podczas epizodów depresyjnych dana osoba może doświadczyć takich uczuć smutku i beznadziejności, że nie są w stanie funkcjonować lub podejmować żadnego działania.

Około 2,2 miliona Amerykanów cierpi na tę chorobę.

Psychoza

Brytyjska National Health Service (NHS) wymienia cztery główne objawy epizodu psychotycznego jako:

 • Halucynacje
 • Urojenia
 • Mylić i przeszkadzać myśli
 • Brak wglądu i samoświadomości.

Wzorzec objawów będzie różny u poszczególnych osób i zależnie od sytuacji.

Osoba, która doświadcza halucynacji, może widzieć, słyszeć, wąchać, czuć lub smakować rzeczy, których nie ma.

Osoba, która ma złudzenia, może być przekonana, że ​​coś jest prawdą, gdy tak nie jest. Urojenia na przykład mogą sprawić, że osoba uwierzy, że są one ważne. Paranoiczne urojenia powodują, że ludzie boją się, że ktoś chce ich skrzywdzić lub że sami popełnili coś strasznego.

Zdezorientowane i zaburzone myśli mogą prowadzić do szybkiej i stałej mowy, rozłącznej mowy lub osoba zapomina o tym, o czym myślały lub mówiły.

Kiedy ludzie mają brak wglądu, nie są w stanie rozpoznać w sobie niezwykłego zachowania, chociaż mogą je rozpoznać, gdy zobaczą je w innych, czy rzeczywiście istnieje, czy nie.

Psychoza bipolarna

Zamazany obraz człowieka

Psychoza bipolarna odnosi się do epizodu ciężkiej manii lub depresji, a także do objawów psychotycznych i halucynacji.

Objawy mają tendencję do dopasowywania się do nastroju pacjenta. Jeśli osoba znajduje się w fazie maniakalnej, może wierzyć, że ma specjalne uprawnienia. Ten rodzaj psychozy może prowadzić do lekkomyślnego lub niebezpiecznego zachowania.

Jeśli psychoza dwubiegunowa wystąpi podczas epizodu niskiego lub epizodu depresyjnego, osoba może uwierzyć, że ktoś próbuje je skrzywdzić, lub że sami zrobili coś złego.

Te wierzenia mogą wywoływać uczucie skrajnej złości, smutku lub strachu w osobie.

Psychoza w chorobie dwubiegunowej i schizofrenii

Schizofrenia jest innym zaburzeniem mózgu, które obejmuje stan dysocjacyjny.

Psychoza dwubiegunowa i psychoza schizofrenii mają pewne nakładające się cechy. Oba zaburzenia mogą zakłócić życie danej osoby na tyle, aby zakłócać codzienne czynności i ich zdolność do utrzymywania bliskich relacji lub utrzymywania pracy.

Psychoza dwubiegunowa ogólnie trwa przez krótki okres czasu. Osoba, która doświadcza epizodu psychozy dwubiegunowej, prawdopodobnie powróci do stanu klarowności. Osoba ze schizofrenią może nie być w stanie powrócić do państwa stowarzyszonego.

U dzieci i dorosłych

Piąte wydanie podręcznika diagnostycznego i statystycznego (DSM-5) podaje te same objawy u dzieci i dorosłych.

Psychoza bipolarna jest trudna do zdiagnozowania, szczególnie u dzieci i młodzieży. Psychiatra musi potwierdzić, że obserwowane zachowania nie są spowodowane codziennymi wzlotami i upadkami, wynikiem stresu powszechnego u nastolatków, ostrych urazów lub objawów innego problemu ze zdrowiem psychicznym.

Jeśli jednak dzieci i nastolatki doświadczają huśtawek nastrojów, które są cięższe niż zwykle w ich grupie wiekowej, powinny skonsultować się z lekarzem.

Objawy

DSM-5 wymienia kryteria diagnozowania psychozy dwubiegunowej. Psychoza może obejmować halucynacje, urojenia i paranoję. Objawy te mogą wystąpić podczas epizodów manii, depresji lub gdy objawy się mieszają.

Niektóre z objawów choroby afektywnej dwubiegunowej obejmują:

 • Epizody maniakalne po epizodach hipomaniakalnych lub ekstremalnych wzlotach i ekstremalnych upadkach
 • Epizody depresji
 • Zwiększony niepokój
 • Oznakowanie wszystkich stadiów dwubiegunowych naraz
 • Utrata przyjemności w czynnościach.

Lista nie jest wyłączna i mogą wystąpić inne objawy. Osoba, która myśli, że może cierpieć na chorobę afektywną dwubiegunową, powinna udać się do wykwalifikowanego lekarza w celu postawienia diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Diagnoza

Aby uzyskać diagnozę choroby afektywnej dwubiegunowej, dana osoba musi wyświetlić niektóre lub wszystkie objawy wymienione w DSM-5.

Jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ można go pomylić z depresją, lękiem i innymi zaburzeniami psychicznymi.

Innym czynnikiem utrudniającym diagnozę jest to, że ludzie z zaburzeniem dwubiegunowym często nie zauważają, że ich działania są niezwykłe. Mogą myśleć, że ich problemy wynikają raczej z otaczających ich ludzi niż z samych siebie. Ponieważ faza maniakalna sprawia, że ​​dana osoba czuje się dobrze, nie będzie chciała zmieniać ani widzieć potrzeby szukania pomocy. W rezultacie często nie szukają pomocy i pozostają niezdiagnozowani.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli dana osoba doświadcza poważnych epizodów depresji lub manii, powinna zwrócić się o pomoc do lekarza lub specjalisty zdrowia psychicznego.

Jeśli dana osoba próbuje popełnić samobójstwo lub nawet mówi o samobójstwie, natychmiast skorzystaj z pomocy doraźnej. Ludzie z zaburzeniem dwubiegunowym często nie są świadomi swoich objawów lub niechętnie szukają pomocy. Rodzina i przyjaciele mogą potrzebować zachęcić tę osobę do porozmawiania z kimś o tym, co się dzieje.

Leczenie

Leczenie zaburzeń afektywnych dwubiegunowych zazwyczaj łączy usługi doradcze i odpowiednie dawki leków. Może to zająć trochę czasu, czasem lat, aby znaleźć odpowiedni lek i dawkę.

Dwie osoby trzymające się za ręce

Psychiatra jest zwykle najlepszym przewodnikiem dla leczenia, ale zespół terapeutyczny może składać się z pracowników socjalnych, terapeutycznego personelu pomocniczego, doradców, lekarza rodzinnego i innych specjalistów.

Wstępne leczenie zwykle wymaga znalezienia właściwej równowagi leków w połączeniu z poradnictwem psychologa.

Dalsze leczenie wymaga planowania, aby upewnić się, że objawy są dobrze kontrolowane – leki są dostępne i przyjmowane regularnie, a także, że dana osoba korzysta z poradnictwa w razie potrzeby.

W niektórych przypadkach dana osoba może uczestniczyć w programach poświęconych na dzień lub na nadużywanie substancji. Czasami mogą potrzebować iść do szpitala na krótki czas.

Wskazówki dla opiekunów

Choroba afektywna dwubiegunowa często dotyka członków rodziny i przyjaciół, a także osobę, która ma tę chorobę.

Opiekunowie mogą potrzebować pomocy w zarządzaniu sytuacjami.

Niektóre wskazówki obejmują:

 • Dowiedz się jak najwięcej o chorobie afektywnej dwubiegunowej, jak to możliwe, aby zrozumieć, co to znaczy mieć kondycję i jak na nią reagować
 • Znajdź sposoby radzenia sobie ze stresem poprzez ćwiczenia, grupy i inne punkty sprzedaży, które mogą obniżyć poziom stresu
 • Dołącz do grupy wsparcia dla członków rodziny lub przyjaciół osób z zaburzeniem dwubiegunowym
 • O ile to możliwe, pomóż osobie z warunkiem, aby wyznaczyła sobie cele, dołączysz do grup wsparcia, zaangażujesz się w społeczność i podążysz za kuracją
 • Ustaw granice i limity i szukaj wsparcia, aby trzymać się ich w razie potrzeby.
Like this post? Please share to your friends: