Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Fitness: Jak wpływają na nas posty z mediów społecznościowych znajomych?

Czy udostępniasz wszystkie swoje punkty fitness w mediach społecznościowych? Czy często widzisz zdjęcia przyjaciół z napiętymi mięśniami brzucha i napompowanymi mięśniami? Założę się, że odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań brzmi „tak”, ale w jaki sposób takie posty związane z ćwiczeniami wpływają na innych? Nowe badanie rozwiązuje ten problem.

przyjaciele biorąc selfie siłowni

Powody, dla których my – i nasi przyjaciele – chcemy dzielić sukcesy treningowe z mediami społecznościowymi, są różnorodne.

Być może jest to po prostu sposób śledzenia tej trudnej podróży i szukania motywacji poprzez zachętę naszych przyjaciół.

A może my sami próbujemy wysyłać wiadomości motywacyjne, sugerując: „Jeśli potrafię to zrobić, to możliwe!” (Chociaż czemu nie iść do przodu i przyznać, że to chyba tylko szczera chwalenie się?)

Ale jaka reakcja na zamieszczanie informacji o tych osiągnięciach w mediach społecznościowych wywołuje od znajomych i naśladowców? Tak więc, poza „polubieniami”, małymi sercami i komentarzami „idź, przyjacielu!” lub „dobrze zrobione”, jak te posty wpływają na psychikę innych?

Stephen Rains z University of Arizona w Tucson i Tricia Burke z Texas State University w San Marcos przeprowadzili ostatnio badanie poświęcone „wynikom otrzymywania postów [sieci społecznościowych] o ćwiczeniach”.

Stanowiska fitness i obraz ciała

Odkrycia badaczy – opublikowane w czasopiśmie – wskazują, że ludzie, którzy widzą wiele postów związanych z fitnessem od swoich przyjaciół, mogą stać się bardziej świadomi własnych ciał.

„Kiedy ludzie otrzymywali więcej informacji o ćwiczeniach, sprawili, że bardziej dbali o swoją wagę – bardziej świadomą siebie – i to nie jest dobra rzecz” – mówi Rains.

W swoich badaniach, Rains i Burke pracowali z 394 uczestnikami, z których 304 dostarczyło pełne zestawy danych. Spośród nich 232 uczestników „zgłosiło angażowanie się w przynajmniej niektóre ćwiczenia”, więc ostateczna próba została ograniczona do tej grupy.

Uczestnicy musieli uzyskać dostęp do najczęściej używanych kont w mediach społecznościowych i przeglądać posty, które ich znajomi wpisali w ciągu ostatnich 30 dni. Następnie poproszono ich o policzenie, ile z tych stanowisk dotyczyło rutyny ćwiczeń ich przyjaciół, które mogą obejmować szeroki zakres aktywności fizycznej – od chodzenia po salę gimnastyczną.

Aby ocenić wpływ takich postów, uczestnikom powiedziano, aby zidentyfikowali trzy najlepsze „plakaty fitness” na swojej liście przyjaciół i aby powiedzieli, jak bardzo podobni byli do każdej z tych osób – biorąc pod uwagę na przykład to, czy mieli podobne tła, typy ciała lub grupy wiekowe.

W końcu wszyscy zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy, w których opisali swoje odczucia dotyczące własnej wagi, jaki był ich stosunek do ćwiczeń i czy prawdopodobnie będą „w górę” lub „w dół porównania społeczne”.

W tym przypadku „porównanie społeczne w górę” odnosi się do myślenia o kimś innym jako o osobie, do której aspirujesz, a „porównanie w dół” odnosi się do postrzegania innych jako „mniej niż”.

„Nasze wyniki były mieszane” – informuje Rains, zauważając, że wpływ postów związanych z ćwiczeniami na widzów może zadziałać zarówno na lepsze, jak i na gorsze.

„Dobro może wyjść z tego, w tym sensie, że może sprawić, że niektórzy ludzie będą bardziej zainteresowani ćwiczeniem i lepszym samopoczuciem w ćwiczeniach, ale może sprawić, że inni poczują się gorzej, jeśli będą bardziej zainteresowani ich wagą”.

Stephen Rains

Wszystko sprowadza się do percepcji rówieśników

Deszcze i Burke zauważyły, że reakcje widzów na posty w mediach społecznościowych związane z ćwiczeniami były w dużej mierze zależne od ich postrzegania ich relacji z plakatem.

„Myśleliśmy o tym z perspektywy teorii porównań społecznych i idei, że używamy innych jako punktów odniesienia, aby dowiedzieć się, gdzie stoimy”, wyjaśnia Rains.

Dodaje także, że „podobieństwo zwiększa porównanie społeczne, więc jeśli osoba publikująca o ćwiczeniu jest kimś, kto jest w twojej grupie wiekowej, ma podobną budowę lub podobne tło, możesz pomyśleć, że to całkiem dobre referencje, a to może wzbudzić w tobie jeszcze większy niepokój. „

Tak więc, w najgorszym przypadku, osoby, które postrzegały swoich ćwiczących rówieśników jako bardzo podobne do siebie pod innymi względami, bardziej martwiły się o własną wagę, a ich wizerunek ciała z większym prawdopodobieństwem się pogarszał.

Możliwe są jednak również pozytywne efekty. Ludzie, którzy chętniej angażują się w porównawcze porównania społeczne, patrzą na przyjaciół i starają się poprawić siebie, prawdopodobnie wykorzystają swoje stanowiska związane z ćwiczeniami jako motywacyjny efekt dźwigni dla własnych ćwiczeń fitness.

„Porównując społeczne porównania, porównujesz siebie do tych, które uważasz za lepsze od ciebie” – zauważa Burke. „Jeśli chodzi o ćwiczenia” – mówi – „jeśli dana osoba dużo pisze o ćwiczeniach, muszą być naprawdę sprawni, więc używasz tego jako motywatora”.

Jednocześnie ludzie, którzy dają swobodę rządów porównaniom społecznym w dół, patrzą w dół na swoich rówieśników iw żaden sposób nie będą dotknięci ich stanowiskami w mediach społecznościowych.

Rains i Burke również zauważają, że media społecznościowe pozostają w dużej mierze tajemniczym kanałem, jeśli chodzi o zrozumienie, w jaki sposób wpływa ono na użytkowników.

„To wszystko wciąż jest całkiem nowy grunt i staramy się zrozumieć, co to oznacza, i czy i dlaczego ma to znaczenie” – zauważa Rains.

Burke podsumowuje, mówiąc, że następnym krokiem może być dowiedzieć się więcej „o tym, dlaczego ludzie publikują informacje na temat [wysiłku fizycznego] i jak podejmują decyzje o tym, co publikować.”

Like this post? Please share to your friends: